8.2. Підсумкова документація
Підсумкова документація складається з аудиторського висновку та додаткової документації, що передається замовникові.
За результатами аудиторської перевірки складаються аудиторський висновок та інша документація, що передається замовнику.
Аудиторський висновок — це офіційний документ, який складається в установленому порядку за результатами проведення аудиту і містить судження-оцінку аудитора стосовно достовірності звітності, повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності. Аудиторський висновок розрахований на широке коло користувачів.
Аудиторський висновок
Завершальним етапом аудиту є складання аудиторського висновку, який має відповідати вимогам Закону України "Про аудиторську діяльність" (ст. 7, 21) та національних нормативів аудиту.
Основні елементи аудиторського висновку
Аудиторський висновок складається з таких розділів.
Розділ "Заголовок", де треба записати, що аудиторська перевірка проводилася незалежними аудиторами, вказати назву аудиторської фірми, а також навести повну назву підприємства, яке перевіряється, та час перевірки.
Розділ "Кому адресується аудит" потребує чіткого визначення адресата.
Розділ "Вступ" містить дані про склад звітності, яка перевірялась, дату, на яку була складена інформація, обов'язкове повідомлення про відповідальність за складання звітності керівництва підприємства та зауваження, що аудитор зобов'язаний готувати висновок на підставі інформації, яка надійшла за результатами перевірки представленої звітності.
Розділ "Масштаб перевірки" передбачає висвітлення масштабів аудиту і змісту виконаних робіт. Цей розділ має забезпечити споживачам аудиторського висновку впевненість у тому, що аудит спланований і проведений відповідно до вимог українських нормативів або за вимогами міжнародних стандартів аудиту. Аудиторський висновок повинен містити твердження про те, що перевірка була спланована і підготовлена з достатньою достовірністю виявлених найсуттєвіших помилок звітності.
Аудитор має оцінити суттєвість помилок у системі обліку і внутрішнього контролю підприємства клієнта, виявити ступінь їх впливу на фінансову звітність.
Далі слід вказати на те, використовувався чи не використовувався принцип вибіркової перевірки інформації і що під час перевірки аудитор звертав увагу тільки на суттєві помилки.
Аудиторський висновок має містити такі заяви:
— про те, що аудитор використав конкретні тести при перевірці інформації, яка підтверджує цифровий матеріал, покладений в основу створення звітності;
— про методологію обліку, яку використало керівництво підприємства для підготовки звітності в цілому.
Розділ "Висновок аудитора про перевірену фінансову звітність" потребує чіткого судження аудитора про звітність, правильність усіх її суттєвих аспектів відповідно до інструкцій про порядок складання звітності та чинних принципів обліку.
Розділ "Дата аудиторського висновку". Аудитор повинен проставляти дату аудиторського висновку на день завершення аудиторської перевірки. Завершеною вважається перевірка, коли її результати доведені до керівництва підприємства, на якому проводилася перевірка і керівництво підписало звіти, що додаються до аудиторського висновку та акту прийому-здачі роботи. Керівництво підприємства подає аудиторський висновок до відповідної податкової інспекції України не пізніше як через десять днів після закінчення аудиторської перевірки.
Розділ "Адреса аудиторської фірми" містить адресу дійсного місцезнаходження аудиторської фірми, номер та термін дії ліцензії, отриманої від Аудиторської палати України.
Розділ "Підпис аудиторського висновку". Аудиторський висновок та звітність, про яку аудитор дає свій висновок, підписується незалежними особами (аудиторами) від імені аудиторської фірми.
Види аудиторських висновків
Висновок може бути:
— безумовно позитивним;
— умовно позитивним (із застереженнями);
— негативним;
— аудитор відмовляється від видання висновку про звітність і оформляє свій звіт в іншій формі.
У трьох останніх випадках висновок повинен містити короткий перелік аргументів, що обумовлюють судження аудитора.
Безумовно позитивний висновок складається у випадках, коли, на думку аудитора, виконані такі умови:
— аудитору надана вся інформація і пояснення, необхідні для цілей аудиту;
— інформація цілком достатня для відображення реального стану суб'єкта перевірки;
— наявні адекватні дані з усіх питань, суттєвих для достовірності й повноти змісту інформації;
— фінансова документація складена на основі прийнятої на підприємстві системи бухгалтерського обліку, а сама система задовольняє існуючі законодавчі та нормативні вимоги;
— звітність складена на основі дійсних облікових даних і не є суперечливою;
— звітність складена належним чином за затвердженою формою.
Якщо під час перевірки в аудитора виникли заперечення або
сумніви щодо правильності тих чи інших використаних суб'єктами перевірки рішень, але йому представлено переконливі (обгрунтовані на законодавчому та нормативному рівні) докази цих рішень, то у своєму висновку аудитор не зобов'язаний посилатися на ці рішення і така ситуація не змінює безумовності позитивного висновку.
Аудитор не може видати безумовно позитивний висновок у разі:
— непевності, коли він не може сформулювати свою думку;
— незгоди, якщо сформульоване судження аудитора суперечить даним перевіреної фінансової інформації.
Причини непевності:
— обмежені обсяги аудиторської роботи через недостатність необхідної інформації і пояснень, без чого аудитор не може виконати всі необхідні аудиторські процедури (незадовільний стан обліку, обмеження у часі);
— ситуаційні обставини, непевність у правильності висновку з певної ситуації.
Причини незгоди:
— неприйнятність системи або способів обліку;
— розходження у судженні відносно відповідності фактів або сум фінансової звітності даним обліку;
— незгода щодо ступеня та способу відображення фактів у обліку та звітності;
— невідповідність проведення або оформлення операцій нормам законодавства та іншим вимогам.
Наявність будь-якого ступеня непевності або незгоди є підставою для відмови щодо винесення безумовно позитивного висновку. Подальший вибір виду висновку залежить від ступеня непевності або незгоди: нефундаментальний або фундаментальний.
Наявність нефундаментальних непевностей та (або) незгод дає аудитору підстави сформулювати умовно-позитивний (із застереженнями) висновок.
Наявність фундаментальної незгоди є підставою для видання негативного висновку, а також для відмови щодо видання висновку.
В усіх випадках формулювання висновку, який відрізняється від безумовно позитивного, аудитор має описати всі суттєві причини свого судження (непевностей та незгод). Ця інформація повинна бути коротко викладена в окремому розділі висновку, який передує формулюванню висновку або відмові від висновку. У цьому ж параграфі може бути посилання на більш детальне обговорення зазначених моментів у іншій документації, яка передається клієнтові.
Якщо аудитор видає умовно позитивний висновок і заперечення, пов'язані з наявністю нефундаментальної непевності, то він формулює відмову від свого висновку з конкретного питання (на підставі приведених у попередньому параграфі аргументів), а в останньому висловлює своє судження за допомогою тих самих формулювань, що й для безумовно позитивного судження.
Якщо заперечення у висновку пов'язані з наявністю нефунда- ментальної незгоди, аудитор формулює цю незгоду за конкретними моментами (висловлює своє судження на підставі раніше наведених аргументів), а за відсутності цих моментів висловлює своє позитивне судження.
Окремим випадком є ситуація, коли прорахунки й відхилення, виявлені під час перевірки, були ліквідовані до моменту складання аудиторського висновку. У цьому випадку також є підстави для видання умовно позитивного висновку. Аудитор наголошує на тому, що показники фінансового стану є достовірними з урахуванням ліквідації цих відхилень станом на відповідну дату (попередню дату складання аудиторського висновку).
Якщо аудитор відмовляється від видання висновку про звітність, він аргументує неможливість сформулювати висновок про стан справ.
У різних обставинах стандартна форма аудиторського висновку може змінюватись. Будь-які зміни щодо стандартного позитивного висновку називаються "відхиленням" від нього. Такі зміни бувають трьох видів:
1) обмеження;
2) модифікація аудиторського висновку;
3) доповнення до аудиторського висновку.
Висновок з обмеженнями відображає:
— посилання на наявність відхилень від чинних в Україні принципів обліку;
— обмежений масштаб аудиторських процедур;
— неможливість надання аудиторського висновку за неперевіре- ною звітністю або у зв'язку з порушенням незалежності аудитора;
— неможливість винесення аудиторського висновку, який підтверджував би достовірність звітності, через неадекватність достовірної інформації.
В аудиторському висновку необхідно описувати будь-яку нестачу інформації, що спричинила до неможливості виконання процедури аудиту. В основному така нестача пояснюється:
-неможливістю підтвердити дебіторську і кредиторську заборгованість;
— незадовільними результатами інвентаризацій та інших майнових стосунків.
У аудитора можуть виникати сумніви і щодо деяких інших первинних документів. Це небажання клієнта, щоб аудитор виконував дії, пов'язані з прямими стосунками зі своїми контрагентами, які необхідні аудиторові для підтвердження чи непідтвердження первинних та інших документів. У цьому випадку аудитор зобов'язаний вирішити проблеми достовірності інформації іншими можливими альтернативними методами. За умови позитивного результату аудитор не вносить у свій висновок обмежень і видає позитивний висновок.
Модифікація аудиторського висновку
Модифікований аудиторський висновок — це висновок, який містить додаткові пояснення, але у сам висновок обмеження не вносяться.
Як правило, модифікований аудиторський висновок містить такі моменти:
— проблеми невизначеності або непевності у безперервній діяльності підприємства;
— зміни принципів обліку протягом періоду перевірки;
— виправлення, які необхідно внести в облік підприємства за результатами аудиту;
— опис принципів обліку, які відрізняються від чинних в Україні принципів обліку;
— роз'яснення з приводу використання висновків інших аудиторів;
— пояснення щодо попередніх аудиторських висновків.
Доповнення до аудиторських висновків
Доповнений (розширений) аудиторський висновок — це висновок, додаток до стандартних розділів якого містить коментарі і відомості з різних питань:
— важливості інформації;
— недоліків щодо поданої звітності або аналітичного обліку;
— різні пояснення, у тому числі щодо стосунків з контрагентами, економічних ризиків, судових процесів.
Висновок з такими поясненнями буде позитивним.
Приклади стандартної форми позитивного аудиторського висновку
Аудиторський висновок незалежної аудиторської фірми (аудитора)
(назва фірми (прізвище аудитора))
Раді директорів та акціонерам акціонерного товариства
Ми перевірили баланс, що додається (назва підприємства) на 01. 01. 199_ р. і відповідні звіти про фінансові результати та їх використання, про фінансово-майновий стан підприємства, які показують зміни фінансового стану за рік, який закінчився 31 грудня 199_ року. Відповідальність за складання цієї звітності несе керівництво підприємства.
В наші обов'язки входить представлення висновку на підставі даних аудиторської перевірки цієї звітності. Ми провели перевірку відповідно до чинних українських нормативів аудиту, які вимагають, щоб ми спланували і провели аудиторську перевірку з метою збору достатньої інформації про те, що звіти не містять у собі суттєвих помилок, і сформулювати на цій підставі висновок про реальний фінансовий стан. Ми перевірили шляхом тестування інформацію, яка підтверджує цифровий матеріал, покладений в основу звітності. Під час перевірки були розглянуті бухгалтерські принципи, які використовувались на підприємстві, проаналізовані принципи оцінки матеріальних статей балансу і звітності в цілому. Ми вважаємо, що під час перевірки зібрана достатня кількість даних для висновку.
Фінансова звітність підготовлена на підставі дійсних даних бухгалтерського обліку і достовірно та повно представляє фінансову інформацію про підприємство станом на 1 січня 199_ року згідно з нормативними вимогами щодо бухгалтерського обліку та звітності в Україні. Ми підтверджуємо, що за винятком невідповідностей, викладених у додатку № 1, фінансовий (бухгалтерський) звіт в усіх суттєвих аспектах достовірно та повно подає фінансову інформацію про підприємство також на 1 січня 199_ року згідно з нормативними вимогами щодо організації бухгалтерського обліку та звітності в Україні.
Підпис
Печатка
Адреса аудиторського підприємства, номер і серія ліцензії на аудиторську діяльність
Дата
Приклади складання варіантів аудиторського твердження у розділі "Висновок аудитора про перевірену фінансову звітність”
Варіант І. Безумовно позитивний висновок
У результаті проведеного аудиту встановлено:
Ми підтверджуємо, що надана інформація дає дійсне і повне уявлення про реальний стан активів та пасивів суб'єкта, що перевіряється. Господарсько-фінансова діяльність здійснюється відповідно до чинного законодавства, прийнята система бухгалтерського обліку задовольняє законодавчі та нормативні вимоги. Фінансова звітність складена на підставі дійсних даних бухгалтерського обліку і достовірно відображає фактичний фінансовий стан на " " 199 р.
за результатами операцій за період з "________________ "_____ 199___ р.
Варіант II. Аудиторське твердження в умовно позитивному висновку — існує нефундаментальна невпевненість
У зв'язку з неможливістю перевірки фактів, які стосуються
______________________________________________________ з причин
__________________________________________________ аудитори не
можуть висловити думку відносно зазначених моментів. Але означені моменти справляють обмежений вплив на стан справ у цілому і не викривлюють достовірності загальної картини фінансового стану.
Ми підтверджуємо те, що за винятком згаданих обмежень, зазначених вище (або викладених у додатку № 1 до аудиторського висновку), фінансова звітність у всіх суттєвих аспектах достовірно і повно подає фінансову інформацію про підприємство станом на 1 січня 199... року згідно з нормативними вимогами щодо організації бухгалтерського обліку та звітності в Україні.
Варіант ІН. Аудиторське твердження в умовно позитивному висновку — існує нефундаментальна незгода
У ході проведеної перевірки встановлено, що операції з
______________________________________________________ зроблені
(оформлені) з порушенням встановленого порядку_____________________
“ ' (які саме положення порушені і в чому суть порушень)
Докладніше наведені факти розглянуті у__________________________
~ ' “ (найменування документації)
Проте зазначені невідповідності мають обмежений вплив на фінансову звітність і не перекручують загальний фінансовий стан підприємства.
Ми підтверджуємо, що за винятком невідповідностей, викладених у тексті (у додатку 1), фінансовий звіт в усіх суттєвих аспектах достовірно та повно подає фінансову інформацію про підприємство станом на 1 січня 199- року згідно з нормативними вимогами щодо організації бухгалтерського обліку та звітності в Україні.
Варіант IV. Авторське твердження у разі складань негативного висновку
У результаті проведеного аудиту встановлено, що за звітний період підприємством були допущені суттєві порушення і перекручення (дається повний перелік порушень або подається посилання на додаток до висновку).
Допущені порушення суттєво впливають на фінансову звітність підприємства та перекручують реальний стан справ. Фінансова звітність має суттєві перекручення і недостатньо подає фінансову інформацію про Підприємство станом на 1 січня 199_____________________________________________ року. Не виконані
вимоги щодо організації бухгалтерського обліку в Україні (у стислій формі дається перелік питань, стосовно яких не виконані вимоги нормативних і законодавчих актів, або дається посилання на додаток).
Таким чином, дані бухгалтерського обліку і фінансової звітності не дають достовірного уявлення про дійсний фінансовий стан підприємства на 1 січня 199 року.
Варіант V. Відмова від подання висновку аудитора.
У зв'язку з неможливістю перевірки фактів, які стосуються (вказати факти), з причин (вказати причини) не можемо надати висновок стосовно вказаних моментів.
Вищеназвані моменти істотно впливають на достовірність стану справ у цілому (в основному).
У зв'язку з відсутністю достатніх аудиторських доказів ми не можемо видати об'єктивний аудиторський висновок про фінансову звітність, підготовлений станом на 1____________ 199_ року
Печатка
Крім передбачених національним нормативом аудиту № 26 "Аудиторський висновок" основних п'яти видів аудиторських висновків, їх форми можуть бути і дещо доповнені. Ці доповнення пов'язані з необхідністю відобразити в аудиторському висновку додаткові вимоги, що пред'являються до аудиторських перевірок окремими органами державного управління.
Слід також виділити особливі форми аудиторських висновків:
— висновок про фінансово-майновий стан підприємств, які приватизуються;
— висновок про фінансово-майновий стан юридичних осіб — акціонерів (учасників) комерційних банків щодо правильності формування статутних фондів;
— висновок про аудиторську перевірку фінансово-майнового стану відкритих акціонерних товариств та підприємств — емітентів облігацій (крім комерційних банків, інституціональних інвесторів).
Аудиторський висновок про фінансово-майновий стан підприємств, які приватизуються.
Згідно з "Методологічними роз'ясненнями стосовно здійснення аудиторських перевірок фінансового стану підприємств, що приватизуються", затверджених наказом Фонду Державного майна України від 3 серпня 1995 р. № 998 із змінами, затвердженими наказом Фонду Державного майна України від 18 березня 1996 р. № 315:
— аудиторська перевірка підприємства, що приватизується, здійснюється до 15 числа місяця, в якому згідно з рішенням органу приватизації оцінюється майно підприємства;
— аудиторський висновок разом із передаточним балансом підприємства та документацією, необхідною для проведення оцінки вартості його майна, у визначений законодавством термін подається до комісії, що оцінює майно;
— на початку аудиторського висновку дається загальна характеристика підприємства: найменування, код за ЗКПО, форма власності, галузь, чисельність працівників, керівник, рахунки у банках тощо.
В аудиторському висновку мають бути висвітлені такі питання:
— інвентаризація статей бухгалтерського балансу;
— аналіз даних інвентаризації, проведеної у зв'язку з приватизацією майна;
— інвентаризація коштів і фінансових зобов'язань;
— звірка їх даних з показниками облікових реєстрів, первинних документів аналітичного обліку відповідно до чинних нормативних документів: 1) Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються, а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 1993 р. № 158; 2) Закону України від 16 липня 1999 р. № 996-ХІІ "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні"; 3) Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. №250; 4) Порядку відображення у бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов'язаних із приватизацією та орендою державних підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16 грудня 1993 р. № 109, та інших нормативних документів;
— додержання вимог Положення про інвентаризацію майна та правильність відображення її результатів у бухгалтерському обліку на момент приватизації підприємства, вимог щодо обліку руху основних засобів, нарахування амортизаційних відрахувань окремо в орендодавця і орендаря (у разі перевірки орендного підприємства), джерела придбання основних засобів орендаря, проведення індексації основних засобів за станом на 01. 05. 92, 01. 08. 93, 01. 01. 95, 01. 04. 96; проведення списання основних засобів з дотриманням вимог чинного законодавства. Відповідність поточних зведень даним звіту про фінансово-майновий стан підприємства;
— аналіз незавершених капітальних вкладень, будівельних матеріалів та обладнання до їх встановлення, відображених у балансі;
— перевірка наявності нематеріальних активів, правильності нарахування зносу;
— аналіз обліку виробничих запасів, сировини, матеріалів, тари, палива з метою їх дооцінки. Правильність віднесення придбаних фондів до малоцінних та швидкозношуваних предметів залежно від періоду їх придбання;
— підтвердження сум дебіторської і кредиторської заборгованості, зазначених у балансі;
— підтвердження балансового прибутку (збитків).
Аудиторський висновок має відповідати таким вимогам:
— містити підтвердження записів за статтями бухгалтерського балансу на дату проведення приватизації з посиланням на нормативні документи;
— відповідати вищевизначеним вимогам без залучення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства за іншими напрямками з ініціативи аудитора чи органу приватизації;
— підписуватися керівником підприємства, що перевіряється, і завірятися печаткою.
Аудиторський висновок про фінансово-майновий стан юридичних осіб — акціонерів (учасників) комерційних банків у процесі правильності формування статутних фондів комерційних банків.
Згідно з "Положенням про порядок створення і реєстрації комерційних банків", затвердженим постановою Правління Національного банку України № 281 від 21 липня 1998 р. із змінами та доповненнями, затвердженими Правлінням Національного банку України від 15 березня 1999 р. № 109 і від 31 березня 1999 р. № 155, крім загальних вимог щодо формування аудиторського висновку, викладених у Законі України "Про аудиторську діяльність" та національних нормативів, затверджених Аудиторською палатою України, повинен відображати таке:
— аудиторська перевірка юридичної особи — акціонера (учасника) банку здійснена за визначений термін станом на конкретну дату згідно з правилами проведення фінансового і бухгалтерського аналізу та економічних методів, використання яких не суперечить чинному законодавству України;
— достовірність бухгалтерської і фінансової звітності юридичної особи — акціонера (учасника) банку, яка надається до Національного банку України, підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку, грошовими документами, наявністю готівки, цінних паперів, основних засобів тощо;
— аудиторська організація на підставі розрахунку формулює висновок про наявність або відсутність у юридичної особи — акціонера (учасника) вільних власних коштів для здійснення внеску до статутного фонду банку в обсягах, передбачених установчими документами;
— внесок юридичної особи — акціонера (учасника) банку до цього статутного фонду фактично здійснений у грошовій формі, що підтверджується первинними платіжними документами і виписками з розрахункового рахунку. У разі нестачі або взагалі відсутності грошових коштів на розрахунковому рахунку юридичної особи — акціонера (учасника) за балансом станом на 1 число місяця, в якому фактично здійснений внесок до статутного фонду банку, аудиторська організація зобов'язана в аудиторському висновку надати максимум інформації Національному банку України про джерела надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок юридичної особи — акціонера (учасника) за період з 1 числа місяця до моменту перерахування грошових коштів до статутного фонду банку;
— на підставі розрахунків системи показників дати економічну оцінку фінансової стійкості і платоспроможності юридичної особи — акціонера (учасника) банку за станом на дату проведення аудиту.
Аудиторський висновок для відкритих акціонерних товариств та підприємств — емітентів облігацій (крім комерційних банків, інституціональних інвесторів).
Згідно з "Вимогами державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо аудиторської перевірки відкритих акціонерних товариств та підприємств — емітентів облігацій (крім комерційних банків, інституціональних інвесторів)", затверджених 19 березня 1997 р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України, і "Методичними рекомендаціями з трансформації бухгалтерської звітності відкритих акціонерних товариств та підприємств емітентів облігацій у фінансову звітність за МСБО", затвердженими Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 21 грудня
1999 р. № 69, аудиторські підприємства (аудитори) повинні підтвердити повноту та достовірність бухгалтерської звітності відкритих акціонерних товариств і підприємств — емітентів облігацій, сформувати на цій основі висновки про їх реальний фінансовий стан.
Аудиторський висновок спеціального призначення
Аудиторський висновок спеціального призначення відрізняється від інших видів і форм стандартного аудиторського висновку тим, що його оцінка стосується в основному окремих видів діяльності підприємств і окремих суб'єктів бухгалтерського обліку. Зазвичай такі висновки відрізняються від стандартних тим, що відповідно до національного нормативу аудиту № 27 "Аудиторські висновки спеціального призначення" [7, с. 194] встановлюється порядок складання висновків за результатами аудиторських перевірок:
— деяких рахунків, елементів рахунків або розділів фінансової звітності;
— дотримання умов договорів;
— фінансових звітів, складених за довільними правилами і формою.
Висновок аудитора за результатами тематичного аудиту складається за довільною формою, але повинен відповідати вимогам, наведеним у національному нормативі аудиту № 26 "Аудиторський висновок", і містити такі розділи:
— з описом характеру тематичної перевірки, яка проводилася;
— з інформацією про методику перевірки;
— з описом роботи, проведеної аудитором.
Вимоги до складання аудиторських висновків спеціального призначення
Аудиторський висновок про фінансову звітність виноситься відповідно до інших правил підготовки висновку про перевірку. Аудитор може дістати замовлення на перевірку фінансової звітності, підготовленої за принципами, які відрізняються від критеріїв і принципів, що використовуються в Україні. В аудиторському висновку щодо такої звітності треба визначити нормативну базу, відповідно до якої складена звітність, і якою мірою вона (звітність) відповідає визначеним критеріям і принципам. Аудитор має так складати висновок, щоб користувачеві фінансовою звітністю підприємства та аудиторським висновком було зрозуміло з назви або з приміток до неї, що такі документи підготовлені за спеціальними вимогами засновника. Якщо аудитор вважає, що у тексті документів немає відповідних посилань, він повинен зробити відповідні доповнення і роз'яснення до вже підготовленого висновку.
Аудиторський висновок про окремі частини фінансової звітності. Аудитори можуть виконувати перевірки за окремими частинами фінансової звітності підприємства. Такі послуги можуть бути окремими роботами або частинами загальної аудиторської перевірки. У кожному разі дослідження окремих складових фінансової звітності аудитор повинен визначити їх суттєвість відносно усієї звітності, виходячи з цього виносити своє судження щодо окремих її частин.
Аудиторський висновок про узагальнену фінансову звітність підприємства. З метою проведення фінансових аналізів і найефективнішого інформування користувачів клієнт може підготувати звітність, яка показує його діяльність за кілька років, використовуючи звіти підприємства, на основі яких раніше проводився аудит. Аудитор при складанні аудиторського висновку за узагальнюючою звітністю повинен, крім розділів, передбачених Національним нормативом аудиту № 26 "Аудиторський висновок", відображати і такі відомості:
— посилання на річну звітність, перевірену аудитором, на підставі якої підготовлена узагальнююча фінансова звітність підприємства;
— дати аудиторського висновку про річну фінансову звітність і виду аудиторського висновку;
— про збіжність змістів інформації про перевірку із змістом інформації узагальненої річної фінансової звітності, підтвердженої аудитором. У разі позитивного висновку про річну звітність і позитивного висновку про узагальнену фінансову звітність підприємства, в аудиторському висновку має бути вказано, що узагальнений фінансовий звіт відповідає річному фінансовому звітові;
— заяву або посилання на відповідний розділ у примірниках до фінансової звітності, де рекомендується з метою кращого розуміння фінансових результатів, а також стану підприємства та виконаної аудитором роботи вивчити узагальнений фінансовий звіт разом з повною фінансовою звітністю і відповідним аудиторським висновком.
Аудиторська перевірка виконання договірних відносин. Аудитор може виконувати такі роботи тільки в тому випадку, коли вони пов'язані з обліком, фінансами, економікою, тобто належать до професійної компетенції аудитора.
Додаткова підсумкова документація, що передається замовникові
Ця документація не є обов'язковою і передається замовнику тільки в тому випадку, якщо аудитор вважає це необхідним або якщо це обумовлено договором.
Додаткова підсумкова інформація оформляється як додаток до аудиторського висновку, якщо аудитор у висновку посилається на неї. В іншому випадку додаткова документація не є самостійним документом.
Форму і зміст додаткової документації визначає аудитор самостійно, але дотримуючись таких визначених назв:
— "Аудиторський звіт";
— "Звіт про проведення аудиту";
— "Звіт про результати проведення аудиту";
— "Звіт про експрес-огляд";
— "Експрес-огляд";
— "Зауваження та рекомендації за результатами аудиторської перевірки";
— "Лист-інформування клієнта".
Після закінчення аудиту як мінімум один примірник додаткової підсумкової інформації передається замовнику. Така інформація має конфіденційний характер.
Термін збереження підсумкової інформації визначається виходячи з практики аудиторської діяльності, юридичних вимог та інших додаткових міркувань.