10.3. Організація праці аудиторів
У загальному розумінні організація праці — це система заходів, яка забезпечує раціональне використання робочої сили:
— розстановку працівників у процесі виробництва;
— розподіл, кооперацію і методи праці;
— нормування і стимулювання праці;
— організацію робочих місць та їх обслуговування;
— створення нормальних умов праці;
— контроль за якістю праці аудиторів.
Предметом організації праці є жива праця робітників підприємств та установ. Організація праці являє собою динамічну систему, дуже тісно пов'язану з технічним та соціальним прогресом.
Організація праці потребує серйозного й наполегливого вивчення та дослідження.
Організація праці аудитора, на наш погляд, повинна передбачати таке:
— розподіл і планування праці;
— нормування і стимулювання праці;
— організація робочих місць, технічне, інформаційне обслуговування аудиторського процесу;
— контроль якості праці;
— облік праці аудиторів.
Уся аудиторська діяльність базується на таких принципах аудиту: методологічних і професійної етики.
Ці принципи мають вирішальне значення для розробки системи заходів, яка забезпечує раціональне використання праці аудиторів.
Сутність методологічних принципів і принципів професійної етики викладена в шостому підрозділі першого розділу. Слід тільки нагадати, що методологічні принципи можуть мати як обов'язковий, так і рекомендаційний характери. Принципи професійної етики є обов'язковими для аудитора в усіх випадках.
Розподіл і планування праці аудиторів
Розподіл і планування праці аудиторів здійснюється на підставі нормативів аудиту:
— планування аудиту;
— контроль якості роботи аудитора;
— основні принципи, що регулюють аудит.
Розподіл і планування праці аудиторів залежить також від вибраних варіантів проведення аудиту. Можна виділити три такі варіанти:
— паралельний;
— паралельно-послідовний;
— послідовний.
Сутність цих варіантів полягає у тому, що:
— за паралельного варіанта проведення аудиту окремі аудитори перевіряють окремі об'єкти; аудиторський звіт (акт) і аудиторський висновок формується простим складанням матеріалів перевірки окремих об'єктів аудиту;
— паралельно-послідовний варіант проведення аудиту може мати дві різновидності. За першої різновидності окремий аудитор перевіряє один або кілька логічно пов'язаних між собою об'єктів аудиту. При цьому аудиторський звіт (акт) і аудиторський висновок узагальнюється керівником робіт. Друга різновидність передбачає просте складання матеріалів перевірки кожного об'єкта.
Варіанти проведення аудиту мають свої переваги і недоліки. Серед переваг слід визнати те, що паралельний і паралельно-послідовний методи проведення аудиту сприяють спеціалізації аудиторів за окремими об'єктами аудиту, що забезпечує дуже швидке і помітне підвищення кваліфікаційного рівня аудиторів, якості перевірки окремих його об'єктів, скорочення часу на проведення, підвищення якості перевірок у цілому (в основному за умов паралельно-послідовного варіанта проведення аудиту).
Недоліки цих методів полягають у тому, що не завжди бездоганно проведена перевірка окремих об'єктів забезпечує дійсну картину фінансового стану підприємства. Загальна картина фінансового стану підприємства, що перевіряється, залежить значною мірою від фахової майстерності аудитора, який узагальнював матеріали за всіма об'єктами. Цей варіант найбільш виграшний з позицій підготовки кадрів і підвищення їх кваліфікації.
Суть третього варіанта виконання аудиту — послідовного — полягає в тому, що один аудитор (кілька аудиторів) виконують увесь комплекс робіт аудиторської перевірки підприємства. Цей варіант потребує висококваліфікованих фахівців і може забезпечувати гарантовано високу якість проведення аудиту.
Перевагою такого варіанту є також і те, що аудитор працює з підприємством індивідуально, знає його негативні та позитивні сторони і може кваліфікованіше надавати йому аудиторські і консультативні послуги.
Недоліком цього варіанта проведення аудиту є, по-перше, неефективне використання висококваліфікованих працівників, по-друге, тривалі строки виконання аудиту самі найдовші і, по-третє, цей варіант має обмежені можливості щодо підготовки спеціалістів та обміну досвідом.
В аудиторській практиці України можна виділити два періоди різноваріантної організації аудиторської діяльності загалом і розподілу та планування праці аудиторів зокрема. Перший період тривав до 1995 р., коли діяли положення Закону України "Про аудиторську діяльність", про обов'язковість аудиту для всіх суб'єктів підприємницької діяльності. Це обумовлювало великі обсяги робіт, для виконання яких залучалася значна кількість аудиторів і експертів.
У цей період в основному були чинними варіанти паралельного і паралельно-послідовного виконання аудиторських робіт.
Різке скорочення обсягів аудиторських послуг, зміна їх характеру з відміною обов'язкового аудиту спричинило значне скорочення кількості працівників в аудиторських підприємствах, більшість підприємств перейшли на використання послідовного методу виконання аудиторських послуг.
Планування і розподіл праці аудиторів, обсяги аудиторських послуг значною мірою залежать від наявності і рівня внутрішнього аудиту на підприємстві. Високий рівень внутрішнього аудиту дає можливість скоротити терміни проведення розрахункових робіт і зосередити увагу на перспективних питаннях, Планування праці аудиторів здійснюється в послідовності, визначеній у Національному нормативі аудиту "Планування аудиту".