13.2.3. Аудит зносу основних засобів проводиться в кілька етапів
Перевірку цього питання слід поділити на три періоди: нарахування амортизації (зносу) до 01. 07. 97 р.; нарахування амортизації (зносу) після 01. 07. 97 р. до 01. 07. 2000 р.; нарахування амортизації (зносу) після 10. 07. 2000 р.
На першому етапі необхідно встановити правильність застосування норм зносу. До 01. 07. 97 р. норми амортизаційних відрахувань були встановлені у процентах до балансової вартості основних засобів залежно від терміну їх експлуатації. Норми були згруповані за відповідними видами основних засобів, кожному виду присвоювався відповідний шифр. Таким чином, перевіряється правильність застосування відповідних норм зносу згідно з Єдиними нормами амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних засобів, затверджених Постановою Ради Міністрів СРСР № 1027 від 22. 10. 90 р. Після цього перевіряється нарахування на введені в експлуатацію основні засоби: підприємство повинно нараховувати знос з 1-го числа місяця, наступного за місяцем їх введення, а за тими, що вибули, нарахування зносу припиняється з 1-го числа місяця, наступного за місяцем їх вибуття.
Перевіряючи нарахування амортизації (зносу) після 01. 07. 97 р. до 01. 07. 2000 р., аудитор повинен мати на увазі, що амортизації підлягають витрати на:
— придбання основних фондів для власного виробничого використання;
— самостійне виготовлення основних фондів для власних виробничих потреб;
— проведення усіх видів ремонтів, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних фондів;
— придбання, ремонт і амортизація легкового автотранспорту лише юридичними особами, які надають платні послуги щодо перевезення сторонніх громадян та послуги з надання легкового автотранспорту в оренду (прокат);
— поліпшення якості земель, не пов'язаних з будівництвом.
Не підлягають амортизації, а повністю відносяться до валових
витрат, витрати на:
— придбання і відгодівлю продуктивної худоби;
— вирощування багаторічних плодоносних насаджень;
— утримання законсервованих основних фондів;
— придбання основних фондів з метою їх подальшої реалізації.
Норми амортизації встановлені у процентах до балансової вартості кожної з груп основних фондів на кінець звітного періоду у такому розмірі (на квартал):
— група І — 1, 25%;
— група II — 6, 25%;
— група III — 3, 75%.
Сума амортизаційних відрахувань за звітний період (квартал) =
_ Балансова вартість групи Норма амотризації: 100. на початок звітнього періоду ' певної групи '
Балансова вартість групи на початок звітного періоду — балансова вартість групи на початок періоду, що передував звітному, + + сума витрат на придбання основних фондів, здійснення капітального ремонту, реконструкцію, модернізацію та з метою інших поліпшень основних фондів протягом періоду, що передував звітному, -
- сума виведених з експлуатації основних фондів протягом періоду, що передував звітному, — сума амортизаційних відрахувань, нарахованих за період, що передував звітному.
Нарахування амортизації по окремому об'єкту основних фондів групи І припиняється у таких випадках:
— при досягненні балансовою вартістю такого об'єкта 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
— у разі виведення з експлуатації окремого об'єкта основних фондів у зв'язку з його ліквідацією, капітальним ремонтом, реконструкцією та консервацією за рішенням платника податку або Кабінету Міністрів України.
Нарахування амортизації основних фондів II і III груп припиняється у таких випадках:
— при досягненні балансовою вартістю групи нульового значення;
— якщо на початок звітного кварталу II і III групи основних фондів не містять матеріальних цінностей.
У разі виведення з експлуатації окремих об'єктів основних фондів
II і III груп у зв'язку з їх ліквідацією, капітальним ремонтом, реконструкцією, модернізацією та консервацією за рішенням платника податку або Кабінетом Міністрів України балансова вартість груп не змінюється.
Перевіряючи нарахування амортизації після 01. 07. 2000 р., слід мати на увазі такі особливості:
— об'єктом амортизації є основні засоби (крім землі);
— нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання об'єкта, який установлюється підприємством;
— амортизація основних засобів (крім інших необоротних активів) нараховується із застосуванням таких методів:
• прямолінійного,
• зменшення залишкової вартості,
• прискореного зменшення залишкової вартості,
• кумулятивного,
• виробничого,
• норм і методів, передбачених податковим законодавством;
— метод амортизації обирається підприємством самостійно;
— амортизація інших необоротних матеріальних активів нараховується за такими методами:
• прямолінійним,
• виробничим;
153— амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів і бібліотечних фондів може нараховуватися у першому місяці використання об'єкта в розмірі 50% його вартості, яка амортизується, а решта 50% вартості, яка амортизується, — у місяці їх списання;
— нарахування амортизації проводиться щомісячно. Підприємства із сезонним характером виробництва річну суму амортизації нараховують протягом періоду роботи підприємства у звітному році;
— суму нарахованої амортизації всі підприємства відображають збільшенням суми витрат підприємства (зносу необоротних активів).
Другим етапом аудиту зносу основних засобів є перевірка правильності обліку зносу (амортизації) та відображення його в облікових регістрах. Облік нарахування зносу основних засобів на підприємствах державної і недержавної форм власності неоднаковий. Це пов'язано із неможливістю змінювати вартість статутного фонду за рахунок зносу основних засобів на підприємствах недержавної форми власності. Знос (амортизація) на згаданих підприємствах нараховується бухгалтерським записом Д-т 20 — К-т 02, тоді як на державних — Д-т 85 — К-т 02. Далі аудитор перевіряє, щоб в інвентарних картках обліку основних засобів вказувалась сума зносу за кожним об'єктом.
Перевіряючи нарахування амортизації (зносу), аудитор повинен приділити увагу встановленню правильності застосування належного понижуючого коефіцієнта.
На останньому етапі аудиту нарахування зносу (амортизації) є зіставлення на відповідність даних первинних, аналітичних та синтетичних регістрів обліку.