17.5. Особливості аудиту акціонерів — засновників комерційних банків
"Положення про порядок створення і реєстрації комерційних банків" затверджене постановою Правління НБУ від 21. 07. 98 р. № 281. Воно розроблене на підставі Закону України "Про банки і банківську діяльність", "Про аудиторську діяльність", "Про цінні папери і фондову біржу", нормативних актів Національного банку України і визначає вимоги щодо правильності формування статутних фондів комерційних банків, а також підтвердження незалежним аудитом наявності у юридичних осіб-акціонерів банків вільних власних коштів для здійснення внесків до статутних фондів банків відповідно до чинного законодавства.
Перевіряються лише ті засновники комерційного банку, які мають частку у загальному оголошеному статутному фонді, що становить 5% та більше.
Аудиторська перевірка юридичної особи — засновника (акціонера, учасника) банку здійснюється за певний строк станом на перше число кожного місяця, у якому юридична особа зробила внесок до статутного капіталу банку згідно з чинним законодавством України у сфері фінансово-господарської діяльності та оподаткування, відповідно до правил введення бухгалтерського обліку та складання звітності.
Аудитору треба впевнитися у достовірності бухгалтерської звітності юридичної особи — засновника (акціонера, учасника) банку, яка надається до Національного банку України (форми № 1 (1-М), № 2 (2-М), № 1-КБ та № 2-КБ)) відповідно до [11 — 13].
Він встановлює наявність або відсутність у юридичної особи — засновника (акціонера, учасника) банку, коштів для здійснення внеску до статутного капіталу банку. Такий висновок робиться на підставі розрахунку власних коштів юридичних осіб — засновників (акціонера, учасника) комерційного банку, який здійснюється за методикою, наведеною у додатку № 6.
На підставі первинних документів (платіжні документи і виписки з кожного рахунка) аудитор підтверджує, що юридична особа — засновник (акціонер, учасник) банку фактично внесла гроші до статутного капіталу банку та визначає джерело сплати внеску.
Під час аудиту необхідно провести перевірку фінансового стану і дати оцінку платоспроможності акціонерів (учасників) банку станом на перше число місяця, в якому юридичними особами — учасниками були зроблені внески до статутних фондів банку.
Оцінка платоспроможності здійснюється за системою показників.
1. Показники платоспроможності:
1. 1. Коефіцієнт загальної ліквідності.
1. 2. Коефіцієнт поточної (проміжної) ліквідності.
1. 3. Коефіцієнт абсолютної (строкової) ліквідності.
2. Показники фінансової стійкості:
2. 1. Коефіцієнт співвідношення залучених і власних коштів.
2. 2. Коефіцієнт фінансової незалежності.
2. 3. Коефіцієнт маневреності власних коштів.
3. Інші показники фінансового стану:
3. 1. Коефіцієнт покриття інвестицій.
3. 2. Коефіцієнт покриття балансу.
3. 3. Коефіцієнт ефективності використання власних коштів.
Методика розрахунку цих показників наведена у додатку № 7.
В аудиторський висновок також може бути внесена будь-яка інформація, що, на думку аудитора, розширює уявлення про фінансовий стан засновника (акціонера, учасника) банку.