17.6. Особливості аудиту довірчих товариств
Особливості аудиту довірчих товариств пов'язані зі специфікою їх діяльності. За Законом України "Про господарські товариства" в Україні створена законодавча база для діяльності підприємств, які здійснюють представницькі послуги щодо зберігання і обслуговування майна та коштів довірителів. Надають ці послуги товариства з додатковою відповідальністю, статутний фонд яких поділений на частки, визначені залежно від засновницьких документів.
Правові особливості такого товариства полягають у тому, що його учасники відповідають за його борги своїми внесками до статутного фонду, а в разі нестачі цих коштів — додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників п'ятикратному розмірі до внеску кожного учасника. Граничний розмір відповідальності учасників передбачений засновницькими документами.
Довірчі товариства здійснюють представницьку діяльність за договорами, укладеними з довірителями майна щодо реалізації їх прав власників. Майном довірителя є кошти, цінні папери та документи, які засвідчують право власності довірителя.
Діяльність довірчих товариств контролюється регіональними представництвами Фонду держмайна України та Національного банку України згідно з Положенням про порядок обліку, контролю за діяльністю довірчого товариства щодо розміщення приватизаційних паперів. Фонд держмайна контролює розміщення приватизаційних паперів, Національний банк України — додержання нормативно-правових актів комерційними банками, які здійснюють фінансові операції довірчих товариств та забезпечують зберігання власних коштів довірчого товариства і майна довірителя.
Аудиторський контроль повинен охоплювати оцінку фінансового стану, відповідність чинному законодавству господарських операцій довірчого товариства, коли воно виконує свої функції управління коштами та майном довірителя. Важливим предметом перевірки мають бути засновницькі документи, питання формування статутного фонду.
Засновницькі договори передбачають операції передавання повноважень довіреної особи іншому учасникові чи особі. Якщо учасником довірчого товариства є юридична особа, то довірчі операції від її імені здійснює представник, уповноважений цією юридичною особою. Аудитор має перевірити, чи вартість майна, переданого довіреній особі, не перевищує частки довіреної особи у статутному фонді довірчого товариства, її особистої додаткової відповідальності.
Аудитори зобов'язані перевірити правильність визначення і відображення джерел прибутків довірчого товариства. Таким джерелом прибутків може бути плата, яку отримують довірені особи за здійснення довірчих операцій. Розмір плати встановлюється в договорі між довірителями майна та довіреною особою. Аудитор перевіряє, чи не використовується довіреною особою майно довірителя в інших цілях, ніж це передбачено договором, чи не привласнюються фінансові результати діяльності (прибутки) від управління майном довірителя.
Аудитори перевіряють порядок здійснення і відповідність законодавству виконання довіреною особою функцій управління коштами і майном довірителя. При цьому необхідно встановити відповідність складеного договору положенням статуту довірчого товариства про передачу коштів, майна в управління, ліцензії на окремі види діяльності. Аудитор має з'ясувати основні положення договору: предмет договору, зобов'язання сторін, відповідальність сторін за виконання договору, термін його дії та порядок призупинення.
Аудиторська перевірка довірчих товариств передбачає підтвердження достовірності відображення у бухгалтерському обліку діяльності довірчого товариства та балансу і річної звітності, відповідність даних бухгалтерського обліку, показаних у цих документах.
Треба також провести аналітичну оцінку фінансового стану довірчого товариства, в тому числі показників платоспроможності, ліквідності. Особливу увагу необхідно звернути на ті факти, коли показники фінансового стану свідчать про фінансову нестабільність підприємства. Аудитори повинні розробити заходи щодо запобігання банкрутству підприємства.
Така аналітична оцінка здійснюється за Методикою проведення поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій, затвердженою наказом Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій від 21 березня 1997 р. № 37.
Особливість роботи довірчих товариств полягає в тому, що вони мають право (згідно з договорами) здійснювати довірчі операції управління коштами, майном юридичних осіб і громадян. Тому аудиторські перевірки повинні забезпечити контроль і достовірність інформації, законність фінансових операцій та дійсну оцінку фінансового становища підприємств.