18.2. Зміст та основні процедури аналізу фінансово- господарської діяльності за даними бухгалтерської звітності
У роботі аудитора особливе значення має читання та аналіз балансу, бо використання інформації, яка отримана за результатами аналізу, дає можливість прийняти обгрунтовані управлінські рішення, оцінити динаміку та перспективи зміни прибутку (доходу) підприємства, ресурси, підприємства, зміни, що відбулися в них, та ефективність їх використання.
Деталізація аналізу бухгалтерської звітності може бути різною. У рамках експрес-аналізу здійснюється розрахунок, контроль та аналіз у динаміці невеликої кількості основних показників.
Поглиблений фінансовий аналіз більш трудомісткий: разом із розрахунком та оцінкою у динаміці низки показників будується система взаємопов'язаних аналітичних таблиць, а також можуть використовуватися простіші моделі жорстко детермінованого факторного аналізу.
Детальніше розглянемо поглиблений аналіз фінансово-господарської діяльності. У загальному вигляді програма поглибленого аналізу може бути представлена такими процедурами.
1. Попередній огляд економічного та фінансового стану підприємства.
1. 1. Характеристика загальної спрямованості фінансово-господарської діяльності.
1. 2. Виявлення "хворих" статей балансу.
2. Оцінка та аналіз економічного потенціалу підприємства.
2. 1. Оцінка майнового стану.
2. 2. Оцінка фінансового стану.
3. Оцінка та аналіз результативності фінансово-господарської діяльності підприємства.
3. 1. Оцінка ділової активності.
3. 2. Аналіз рентабельності.
3. 3. Оцінка ринкової та інвестиційної активності.
Інформаційною базою цієї програми є річний бухгалтерській звіт. Отримані аналітичні показники та коефіцієнти повинні розглядатися у просторово-часових порівняннях, а аналітична робота будуватися за принципом від загального до одиничного. Порівнюючи динаміку підсумків розділів активу балансу, можна виявити тенденції зміни майнового стану. Результативність та перспективність діяльності підприємства можуть бути узагальнені оцінками за даними аналізу динаміки прибутку, а також порівняльного аналізу темпів зростання коштів підприємства, обсягів його виробничої діяльності та прибутку.
Важливою аналітичною процедурою є вертикальний аналіз, тобто подання балансу у вигляді відносних показників. Останнє дозволяє простежити за питомою вагою кожної статті балансу, його загальним підсумком. Обов'язковий елемент аналізу — динамічні ряди величин, за допомогою яких можна прогнозувати структурні зміни у складі активів та джерел їх покриття.
Крім того, відносні показники дозволяють проводити міжгосподарські порівняння підприємств, згладжувати негативні впливи інфляційних процесів.
Горизонтальний аналіз балансу полягає у побудуванні однієї чи кількох таблиць, в яких абсолютні балансові показники доповнюються відносними темпами росту (зниження). Як правило, досліджують базисні темпи зростання за ряд років, що дозволяє не тільки аналізувати зміни окремих балансових статей, а й прогнозувати їх значення.
Горизонтальний та вертикальний аналізи взаємодоповнюють один одного. Тому не рідко будують таблиці, які характеризують і структуру звітної бухгалтерської форми, і динаміку окремих її показників.
Велике значення аналізу бухгалтерської звітності надається в умовах ринкової економіки. Методика такого аналізу зводиться до виконання обов'язкових процедур:
1) ознайомлення зі звітом аудитора;
2) ознайомлення з основними обліковими принципами та методами, що використовуються на підприємстві;
3) нормативна база визначення фінансового стану підприємств.
Основні документи, які регламентують визначення фінансового
стану підприємства.
1. Рекомендації щодо оцінки банками кредитоспроможності та фінансової стабільності позичальника, видані Національним банком України від 02. 06. 94 р. № 23011/79.
2. Лист НБУ від 02. 12. 96 р. № 10-206/3099 "Про Положення "Про порядок зовнішнього аудиту юридичних осіб — акціонерів (учасників) комерційних банків у процесі перевірки правильності формування статутних фондів комерційних банків".
3. Положення "Про порядок проведення зовнішнього аудиту юридичних осіб — акціонерів (учасників) комерційних банків у процесі перевірки правильності формування статутних фондів комерційних банків", затверджене постановою Правління НБУ від 21. 11. 96 р. № ЗО1.
4. Методичні рекомендації щодо аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств і організацій. Державна податкова адміністрація України. Головне управління економічного аналізу від 27. 01. 98 р. № 20-217.