18.3.5. Аналіз рентабельності
Фінансовий стан підприємства значною мірою залежить від рентабельності підприємства.
Розрізняють дві групи показників рентабельності:
— вкладених коштів (майна) підприємства та їх окремих видів;
— продукції.
За першою групою показників розраховуються показники рентабельності:
— всього майна;
— власних коштів;
— виробничих фондів;
— фінансових вкладень.
Перші три показники визначаються із відношення балансового або чистого прибутку до середньої вартості відповідного майна за звітний період. При цьому вартість виробничих фондів визначають додаванням вартості основних коштів та матеріальних обігових коштів.
Рентабельність фінансових вкладень розраховують за відношенням доходів, отриманих за цінними паперами та від участі у статутних фондах інших підприємств до середньої вартості фінансових вкладень.
Рентабельність продукції визначають з відношення прибутку, отриманого від реалізації продукції, до повної її собівартості чи виручки від реалізації продукції.
Рентабельність окремих видів розраховують з відношення різниці між продажною вартістю та собівартістю виробу до його продажної вартості.
У процесі аналізу фінансового стану підприємства слід детально проаналізувати обіговість всього майна підприємства, обігових коштів, матеріальних та нематеріальних обігових коштів, їх окремих видів виробничих запасів, готової продукції, незавершеного виробництва.
Розраховують наведені показники шляхом порівняння виручки та середніх залишків майна підприємства і відповідних обігових коштів.
Завершується аналіз фінансового стану підприємства комплексною оцінкою. Пропонуються заходи щодо поліпшення фінансового стану (прискорення реалізації продукції, реалізації залишків виробничих запасів та основних засобів, зниження дебіторської та кредиторської заборгованості). Для прикладу наведемо дві офіційно затверджені методики розрахунку показників фінансового стану підприємств.