6.2. Масштаби топографічних карт та планів
Для зображення на поверхні проекцій ділянок місцевості їх зменшують у відповідне число разів.
Масштаб - відношення довжини відрізка на плані або карті до відповідної йому горизонтальної проекції на місцевості.
Чисельний масштаб - це дріб, чисельник якого одиниця, а знаменник - число, яке вказує на показник зменшення при зображенні на карті або плані. Наприклад, масштаб плану 1:10 000 вказує, що горизонтальна проекція відрізка лінії місцевості зменшена на плані в 10 000 разів, тобто 1 см на плані відповідає 10 000 см на горизонтальній проекції місцевості. Чим менше знаменник чисельного масштабу, тим крупнішим вважається масштаб і навпаки. Числовий масштаб величина умовна і не залежить від системи лінійних мір.
Щоб при користуванні масштабами не виконувати розрахунків замість числового масштабу використовують графічні масштаби, які бувають лінійні та поперечні.
Лінійний масштаб - графік, на якому відкладені відрізки, що відповідають певним відстаням на місцевості (рис. 6.2), які називаються основою масштабу. Основу лінійного масштабу вибирають таких розмірів. щоб вона в даному чисельному масштабі виражала ціле й кратне число метрів на проекції місцевості. Ліву крайню основу лінійного масштабу ділять на декілька рівних частин, щоб відповідала зручним для користування кратним числам метрів або їх частин.
Для більшої точності побудови й вимірювання відрізків на плані або карті користуються поперечним масштабом.
Поперечний масштаб - це графічне зображення чисельного масштабу в вигляді номограми, що вигравіювана на металевій пластині або транспортирі (рис. 6.3). Для побудови поперечного масштабу на прямій лінії відкладають рівні відрізки, що їх приймають за основу масштабу. Ліву крайню основу, як правило, ділять на 10 рівних частин. Цю частину приймають за десяту основи (п). Із точок основ масштабу вверх відкладають перпендикуляри довжиною, що рівна довжині основи, які, як правило, ділять на десять рівних між собою відрізків. Верхній лівий крайній відрізок, що рівний довжині основи, також ділять на 10 частин. Кінець похилої лівої крайньої основи з’єднують лінією; з першим вліво від кінця верхнім лівим крайнім відрізком, що рівний 1/10 частини основи. Паралельно до цієї лінії з’єднують другі відрізки за допомогою трансверсалей.
Рисунок 6.3 - Поперечний масштаб |
Найменше значенн я п о ділки п о п ер ечн о г о м ас шта бу р і в н е :
Граничні розміри предметів, які можна розрізняти на плані, визначаються точністю масштабу. Людське око може розрізняти на плані точку величиною не менше 0,1 мм. В зв'язку з цим за точність масштабу приймають відстань на місцевості, що відповідає в даному масштабі 0,1 мм плану або карти.
Топографічні плани складають в масштабі 1:200, 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000, 1:10 000, а топографічні карти загальнодержавного значення в масштабах 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 та 1:200 000.
Абсолютні значення точностей для різних числових масштабів планів й карт наведені в табл. 6.1.
Таблиця 6.1 - Точність планів та карт |