7.4. Нанесення на кпункту за відомими координатамиарту
Задачі розв'язують, використовуючи географічну і прямокутну системи координат, які існують на топографічних картах. Вихідні дані для нанесення пункту на карту - географічні (В, Ь) і прямокутні (X, У) координати.
1. Наприклад, потрібно нанести на карту пункт з географічними координатами В = 54°41'27" та І = 18°06'04".
Спочатку знаходять приблизне місцерозташування пункту на карті. Для цього значення географічних координат округлюють до цілих десятків секунд (В = 54°41'20 та І = 18°06'00). Користуючись мінутною сіткою і 10- секундними інтервалами на рамці топографічної карти, на карту наносять приблизне місцерозташування пункту з точністю до 10". З’єднують прямими лініями однойменні значення округлених 10-секундних інтервалів.
Відстань по меридіану від пункту з відомими географічними координатами до ближньої південної паралелі, прокресленої через 10-секун- дний інтервал,
де В - широта заданого пункту, градуси, минути, секунди;
Ві - широта південної паралелі, проведеної через інтервал 10", градуси, мінути, десятки секунд;
а - довжина відрізка на карті, що відповідає інтервалу 10" по широті, мм; а = 31 мм;
де Ь - довгота заданого пункту, градуси, мінути, секунди;
І - довгота західного меридіана, який проведено через інтервал 10", градуси, мінути, десятки секунд;
Ь - довжина відрізка на карті, що відповідає інтервалу 10" по довготі, мм; Ь = 18 мм
За допомогою циркуля-вимірника і масштабної лінійки від широти південної паралелі, проведеної через інтервал 10", відкладають в масштабі карти відрізок ЛВ, а від довготи західного меридіану, проведеного через інтервал 10", - відрізок ЛЬ. В точці перетину цих відрізків на карті одержують місцерозташування шуканого пункту з відомими географічними координатами.
2. Наприклад, потрібно нанести на карту пункт з прямокутними координатами Х = 6 065 585 м, та У = 4 311 890 м.
За цілими значеннями (км) прямокутних координат (Х = 6065 та У = 4311) установлюють квадрат кілометрової сітки, в якому розміщений шуканий пункт (6511). Обчислюють різницю між відомими прямокутними координатами (Х, У) і найближчими значеннями координат південно- західного кута квадрата (6511) координатної кілометрової сітки (Х0, Уо), в якому розміщений шуканий пункт:
де- різниці між координатами відповідно по осі абсцис і осі ординат, м:
За допомогою циркуля-вимірника і масштабної лінійки в квадраті (6511) на його південній і північній сторонах від західної абсциси відкладають відрізок, а на західній і східній сторонах від південної і північної ординат - відрізок. Через одержані точки проводять прямі лінії. В перетині ліній одержують місце розташування шуканого пункту з відомими прямокутними координатами.