7.7. Розв’язування задач за допомогою горизонталей
7.7.1 Обчислення позначки точки
Потрібно обчислити позначку точки на карті з відомими координатами. Точка може розміщуватись на горизонталі, між горизонталями з різними або однаковими позначками, в середині замкнутої горизонталі (рис. 7.8).
Рисунок 7.8 - Визначення позначок точок: а) - розташування точок А, В та С, б) - визначення перевищення точки В над горизонталлю. |
Якщо точка А розміщена на горизонталі, позначка точки НА дорівнює позначці горизонталі, тобто НА = 150,00 м.
Якщо точка В (рис. 7.8, б) розміщена між горизонталями, то її позначка, м,
де- перевищення точки над горизонталлю, м,
Н1, Н2 - позначки суміжних горизонталей, обчислені на карті за підписаними горизонталями в залежності від висоти перерізу рельєфу місцевості і напрямків бергштрихів, м;
п - відстань від точки до горизонталі з меншою позначкою, мм; ж - відстань між суміжними горизонталями, мм.
Перевищення точки В:
а її позначка
Позначка точки С (рис. 7.8, а), що розміщена в середині замкнутої горизонталі Нс або між горизонталями з однаковими позначками, м
де- висота перерізу між горизонталями, м, яка додається, якщо точка розміщена на вершині горба, і віднімається, якщо точка розміщена на дні котловини.
Позначка шукан оїточки
7.7.2 Обчислення крутизни схилу
Крутизна схилу характеризується двома показниками - уклоном і та кутом нахилу, які обчислюють за допомогою формули
де- закладання, тобтовідстаньміжсуміжними гориз онталями в плані,м.
де- відповідно, найменше і найбільше закладання між суміж
ними горизонталями при однаковій висоті перерізу.
Крутизну схилу можна обчислити також графічно за допомогою графіка закладання, який розміщений за рамкою топографічної карти (рис. 7.9,а).
Потрібно обчислити крутизну схилу, найбільший і найменший уклони (рис. 7.9, б).
Рисунок 7.9 - Обчислення крутизни схилу: а) - графік закладання; б) - визначення відстаней між горизонталями |
Циркулем-вимірником вимірюють відстань між суміжними горизонталями на карті (рис. 7.9,б). Відповідну відстань за допомогою циркуля- вимірника переміщують уздовж основи графіка закладання (рис. 7.9,а) доти, доки верхня точка не досягне кривої. По шкалі закладання відлічують крутизну схилу, яка в прикладі дорівнює= 2°4' .
При графоаналітичному способі визначення крутизни схилу за допомогою циркуля-вимірника і масштабної лінійки вимірюють найбільше і найменшезакладання в метрах і визначають крутизну схилу:
найбільшу -
найменшу -
7.7.3 Побудова профілю заданого напряму
Профіль - це зменшене зображення вертикального розрізу місцевості за заданим напрямом. Для найвиразнішого зображення рельєфу і забезпечення компактності рисунка він будується у двох масштабах - горизонтальному, який дорівнює масштабу карти, і вертикальному -1:100 або 1:200.
Потрібно побудувати профіль за напрямком точками 153,8 (6512) та 144,3 (6513). Побудову виконують в такій послідовності.
З’єднують на топографічній карті пункти 153,8 (6512) та 144,3 (6513) прямою лінією і нумерують точки перетину її з горизонталями (рис. 7.10).
Рисунок 7.10 - Заданий напрям на топографічній карті |
На міліметрівці будують боковини профілів з графами “Позначки”, “Відстані” та “Точки” (рис. 7.11).
Рисунок 7.11 - Повздовжній профіль заданого напряму |
За допомогою циркуля-вимірника вимірюють відстань між точками перетину горизонталей з лінією, яка з’єднує два пункти. Виміряні відстані переносять у графу "Відстані" в горизонтальному масштабі карти 1:10 000. У графі "Позначки" проти відповідних точок записують їх позначки. Креслять лінію умовного горизонту, яку в прикладі приймають на 4 м нижче мінімальної у заданому напрямі позначки.
Будують рейку вертикального масштабу Мв м 1:200. Над усіма точками перетину лінії заданого напряму з горизонталями, вододілами і тальвегами будують перпендикуляри. На перпендикулярах відкладають у вертикальному масштабі (1:200) позначки горизонталей і характерних точок рельєфу. З’єднують одержані точки плавно кривою і одержують профіль заданого напряму (рис. 711)