8.1. Метрологічні основи геодезичних вимірювань
Метрологія - наука про вимірювання, про методи й засоби забезпечення їх єдності та способи досягнення необхідної точності.
В метрології розглядають: одиниці фізичних величин та їх системи; загальну теорію вимірювань; методи й засоби вимірювань; способи визначення точності вимірювань; способи визначення забезпечення вимірювань й одноманітності засобів вимірювань; еталони й зразкові засоби вимірювань; методи передачі розмірів від еталонів або зразкових вимірювань робочим засобам.
Фізична величина - властивість, що спільна в якісному відношенні багатьом фізичним об’єктам /явищам й процесам/, але за своїм кількісним змістом індивідуальна для кожного з них, оскільки дана властивість може бути для одного об’єкта в певне число разів більша чи менша, ніж для іншого.
Геодезичні вимірювання - це процес знаходження виконавцем або реєструвальним обладнанням значення фізичної величини об’ єкта за допомогою технічних засобів з урахуванням впливу навколишнього середовища.
При вирішенні топографо-геодезичних задач, що пов’язані із знаходженням розмірів деяких об’єктів /елементів/ і визначенням їх положення в просторі, використовують переважно дві фізичні величини: довжину й кут.
В залежності від вимірюваної фізичної величини розрізняють види топографо-геодезичних вимірювань: ЛІНІЙНІ, кутові й висотні.
Довжина - властивість відрізка прямої, ламаної або кривої лінії. При цьому за довжину ламаної приймають суму довжин відрізків окремих її ланцюгів, а за довжину кривої - межу, до якої наближається вписана в цю криву ламана лінія при необмеженому збільшенні числа її ланцюгів, коли довжина найбільшого ланцюга наближається до нуля. Під довжиною при топографо - геодезичних вимірюваннях розуміють горизонтальну або похилу довжину прямої, а також висоту або перевищення однієї точки над іншою.
Кут - це властивість, що характеризує поворот від початкового до кінцевого положення рухомого променя, який виходить з точки, що зветься вершиною.
Розміром фізичної величини називають кількісний вміст в даному об’ єкті властивості, що відповідає поняттю фізичної величини.
Засобом для отримання кількісного вмісту властивості в даній фізичній величині є фізична величина того ж виду, в якій кількісний вміст властивості прийнято за одиницю. Одиниця вимірювання - фізична величина, розміру якої присвоєне числове значення, що рівне одиниці.
За основну одиницю довжини прийнято метр /м/. З кінця 18 сторіччя за метр було прийнято відстань, що дорівнювала одній десятимільйон- ній чверті Паризького меридіана. З цією метою було виготовлено еталонний метр, що був міжнародним прототипом метра, який представляв платинову лінійку, довжина якої була один метр. В 1960 році було прийнято, що метр рівний 1650763,73 довжині хвилі випромінювання атомами криптона-86 в вакуумі, що відповідає переходу між рівнями 2р10 й 5ё5.Довжину лінії на місцевості виміряють в метрах /м/ й кілометрах /км/, а на кресленнях - в сантиметрах /см/ й міліметрах /мм/.
За основну одиницю плоского кута прийнято радіан - кут між двома радіусами кола, що опирається на дугу, довжина якої рівна радіусу. В градусній кутовій мірі за один радіус прийнято 1/360 довжини кола, тобто 1/90 прямого кута. Один градус ділиться на 60 мінут, а одна мінута на 60 секунд.
Співвідн ош ення між радіанною та градусною си стемою:
Вимірювання виконують при наявності відповідних умов: об’єкта вимірювань - фізичної величини, значення якої визначають; суб’єкта вимірювань - спостерігача, тобто особи, що виконує вимірювання; технічних засобів, якими виконують вимірювання; методів вимірювання - сукупності правил і прийомів використання засобів вимірювань для отримання значення фізичної величини, що вимірюється; зовнішнього середовища - середовища, в якому виконують вимірювання.
Технічні засоби вимірювань: міра, вимірювальний прилад, вимірювальний перетворювач, вимірювальна установка й вимірювальна система. Ці засоби вимірювань мають нормативні метрологічні характеристики. Міра /лінійка, стрічка, рулетка та ін./ призначена для відтворення фізичної величини заданого розміру. Вимірювальні прилади /термометр, барометр, планіметр, бусоль, теодоліт, тахеометр, нівелір та ін./ призначені для відтворення сигналу вимірюваної інформації в формі, яку може безпосередньо сприймати виконавець. Вимірювальний перетворювач /світловіддалемір, лазерні віддалеміри/ відтворює сигнал вимірюваної інформації в формі, зручній для передавання, подальшого перетворення, обробки та зберігання, але яка не піддається безпосередньому сприйманню виконавцем. Вимірювальна установка /стереокомпаратор та ін./ складається із сукупності функціонально об’єднаних засобів вимірювань і допоміжних пристроїв, з’єднаних між собою каналами зв’язку, призначених для відтворення сигналів вимірюваної інформації в формі, зручній для автоматичної обробки, передавання і використання в автоматичних системах керування.
Залежно від способу одержання шуканої величини і засобів, що використовуються, вимірювання поділяються на безпосередні та посередні.