10.5. Перевірки і юстирування нівелірів
Перевірки і юстирування нівелірів виконують при температурі +20+5°С. При перевірці виконання основних геометричних умов, що характеризують принципову геометричну схему нівеліра, контролюється залежно від конструктивних особливостей нівеліра.
Перевірки і юстирування нівеліра з циліндричним рівнем Н-3
Перевірка круглого рівня. Вісь круглого рівня (рис. 10.1) повинна бути паралельною основній осі нівеліра ІІ1.
Для перевірки цієї умови встановлюють круглий рівень у напряму двох піднімальних гвинтів (рис. 10.5). Обертанням трьох гвинтів 1 в протилежних напрямах бульбашку 2 виводять в нуль-пункт. Якщо після повертання верхньої частини нівеліра на 180° бульбашка залишається в нуль- пункті - умову виконано. Якщо ж ні, то виправними гвинтами рівня зміщують бульбашку в нуль-пункт на половину її відхилення. На частину відхилення, що залишилася, бульбашку рівня зміщують піднімальними гвинтами. Для контролю перевірку повторюють і виконують доти, доки не буде виконана умова.
Рисунок 10.5 - Перевірка круглого рівня: 1 - піднімальні гвинти; 2 - бульбашка рівня |
Перевірка правильності встановлення сітки ниток
Вертикальна нитка сітки повинна бути паралельною основній осі нівеліра ІІ1.
При робочому положенні нівеліра зорову трубу наводять на віддалену на 5.. .10 м рейку так, щоб її зображення було біля краю поля зору, і роблять відлік. Навідним гвинтом поволі повертають трубу, щоб зображення рейки перемістилося до другого краю поля зору. Якщо після цього відлік не зміниться, умову виконано.
Перевірку можна виконати також з допомогою важкого виска, підвішеного на відстані 25.30 м від нівеліра. Якщо після наведення на шнурок виска вертикальна нитка сітки суміститься з ним, то умову виконано. В іншому випадку виконують юстирування.
Для виконання юстирування знімають кришку сітки ниток, що прикриває юстирувальні гвинти на окулярній частині зорової труби. Ослаблюють гвинти, що скріплюють окулярну частину труби з об'єктовою, і повертають сітку ниток до досягнення умов перевірки. Після закінчення перевірки закріплюють юстирувальні гвинти і ставлять кришку на місце.
Перевірка головної геометричної умови. Візирна вісь труби (рис. 10.1) повинна бути паралельною осі циліндричного рівня. Основну геометричну умову перевіряють нівелюванням однієї лінії довжиною 50.70 м способами «з середини» або «вперед» (рис. 10.6).
На рівній місцевості вибирають і закріплюють кілочками дві точки А та В на відстані 50.70 м одна від одної. При перевірці способом «вперед» установлюють над точкою А нівелір так, щоб окуляр зорової труби нівеліра знаходився на відстані не більше 3. 5 см від рейки, що розміщена на точці А (рис. 10.6).
Рисунок 10.6 - Перевірка головної геометричної умови нівелірів з циліндричним рівнем |
З допомогою круглого рівня вісь обертання нівеліра піднімальними гвинтами виводять в прямовисне положення. З допомогою сталевої рулетки або рейки вимірюють висоту нівеліраз точністю до 2 мм. Візують зорову трубу на рейку, яку встановлюють у точці В. З допомогою елевацій- ного гвинта суміщають кінці бульбашки циліндричного рівня і беруть відлік.
Перевищення між точками А та В, мм, обчислюють за формулою
де- похибка відліку, обумовлена невиконанням головної геометричної умови, мм.
Переставляють місцями нівелір і рейку (рис. 10.6). Вимірюють висоту нівелірав точці В. Візують зорову трубу на рейку, що встановлена у точці А. З допомогою елеваційного гвинта суміщають кінці бульбашки циліндричного рівня і беруть відлік.
Повторно обчислюють перевищення між точками А та В, мм,
Якщо головна геометрична умова виконується, то значення перевищень, що обчислені за формулами (10.2) та (10.3), повинні бути однакові.
При розбіжності між перевищеннями обчислюють похибку, мм,
Якщо похибка х < 4 мм, то виконують юстирування у такій послідовності. Обчислюють правильний відлік на рейці, мм, за формулою
Наводять середню нитку сітки елеваційним гвинтом на відлік на рейці. При цьому бульбашка циліндричного рівня зійде з нуль-пункту. Відводять у бік захисну кришку виправних гвинтів циліндричного рівня. Відкручують горизонтальні юстирувальні гвинти, а вертикальними гвинтами суміщають кінці бульбашки рівня. Для контролю перевірку повторюють. Результати перевірки головної геометричної умови представлені у табл. 10.1.
Таблиця 10.1 - Перевірка головної геометричної умови нівеліра Н-3 |
Перевірка і юстирування нівеліра з компенсатором Н-3К
Перевірки установного рівня і положення сітки ниток нівелірів з компенсаторами виконують так, як і нівелірів з циліндричним рівнем. Після виконання відповідних юстирувань перевіряють міру компенсації кутів нахилу осі нівеліра і головну геометричну умову.
Перевірка міри компенсації кутів нахилу осі нівеліра. Компенсація кутів нахилу осі нівеліра повинна бути повною.
Для визначення похибки недокомпенсації встановлюють нівелір посередині створу між рейками, що розміщені на відстані 100 м одна від одної. Визначають перевищення, мм, п’ятьма прийомами при положеннях бульбашки круглого рівпя,па рис. 10.7:
де- відліки, відповідно, по задній та передній рейках, мм.
Рисунок 10.7 - Положення бульбашки круглого рівня при визначенні похибки компенсації |
Обчислюють середнє значення перевищення, мм, одержане при положеннях бульбашки рівня 2.. .5 (рис. 10.7),
Знаходять різницю між середнім значенням перевищення і середнім перевищенняммм, одержаним при положенні бульбашки рівня 1
(рис 10 7),
Якщо різницямм, то юстирування нівеліра виконують в оптич
ній майстерні.
Перевірка головної геометричної умови. Лінія візування повинна бути горизонтальною при нахилах осі приладу до величини допустимого кута компенсації.
На місцевості в точках А і В, розташованих на відстані (100 ± 0,2) м, забивають два кілки, на які встановлюють рейки (рис. 10.8).
Рисунок 10.8 - Перевірка головної геометричної умови нівелірів з компенсатором |
У точціпосередині між рейками (= 50 ± 0,1) м установлюють нівелір і приводять його у робочий стан. Більше трьох разів, міняючи висоту інструмента, визначають перевищення між точками. Середнє зна- ч^ння перевищення, мм, буде позбавлепе інструментальних похибок:
Потім нівелір переносять в точку С, що розміщена на відстані = (10 ± 0,1) м від точки В, і визначають перевищення, мм.
Якщо перевищення, визначене з точки С, буде відрізнятися більше, ніж на 2 мм від перевищення, визначеного з точки О, тобто
, то необхідно виконати юстирування. 3 цією метою обчислюють поправки за формулами
Для приведення ліній візування в горизонтальне положення знімають ковпачок, що прикриває виправні гвинти сітки ниток. Наводять нівелір на дальню рейку і виправними гвинтами сітки ниток наводять горизонтальну нитку сітки на виправлений відлік. Для контролю перевірку повторюють.