11.2.2. Тахеометричне знімання
Тахеометричне знімання використовується для створення планів невеликих ділянок та трас лінійних споруд, при зніманні забудованої території, а також у тому випадку, коли виконання стереотопографічного або мензульного знімання економічно недоцільне або технічно неможливе. Знімання рельєфу та ситуації виконують електронними тахеометрами і теодолітами Т30 та Т15. Згущення знімального обґрунтування виконують прокладанням теодолітно-нівелірних або тахеометричних ходів. Густота пунктів знімального обґрунтування визначається масштабом знімання (табл. 11.3).
Відстані між точками тахеометричного ходу вимірюють віддалемі- ром. При зніманні масштабу 1:500 лінії в тахеометричних ходах вимірюють одним повним прийомом. Похибки в вимірюванні кутів в напівприйо- мах не повинні перевищувати 30" при роботі з оптичними теодолітами та 1' - при вимірюванні кутів теодолітом Т30. Кутові нев’язки в тахеометричних ходах не повинні перевищувати
Таблиця 11.3 - Вимоги до знімального обґрунтування при тахеометричному зніманні |
Допустима ліпійпа нев’язка, м, пе повиппа перевищувати
Допустима висотна пев'язка, м, пе повинна перевищувати
При урівнюванні тахеометричних ходів дирекційні кути обчислюють з точністю до ل', а координати та висоти точок - до 0,01 м.
Відстані від точок знімального обґрунтування до рейкових точок та відстані між пікетами вибирають залежно від масштабу знімання та висоти перерізу рельєфу (табл. 11.4).
Таблиця 11.4 - Відстані від приладу до рейки та між пікетами при тахеометричному зніманні |
Після закінчення роботи на станції перевіряють орієнтування лімба приладу. Відхилення орієнтування за період знімання на даній станції не повинно перевищувати 1',5. На станції ведуть польовий журнал, в який записують виміряні горизонтальні та вертикальні кути та відстані до пікетних точок, а також абрис, в якому умовними знаками, дотримуючись масштабу, зображують ситуацію і рисують пікетні точки.
Камеральні роботи включають: перевірку польових журналів і складання детальної схеми знімального обґрунтування; обчислення координат і висот точок знімального обґрунтування; обчислення висот всіх пікетних точок; нанесення на план точок знімального обґрунтування та пікетних точок; проведення горизонталей та нанесення ситуації.
У результаті виконання тахеометричного знімання представляють замовнику такі матеріали: схему знімального обґрунтування; відомості обчислення координат і висот, точок знімального обґрунтування; абриси до відповідних планшетів; журнали тахеометричного знімання; план тахеометричного знімання; формуляр плану; акти контролю та приймання робіт.