11.3.1. Польові роботи при прокладанні теодолітних ходів
Планове знімальне обгрунтування виконується в вигляді замкнутих або розімкнутих теодолітних ходів. Перед початком польових робіт проек- ^ють теодолітні ходи на великомасштабних картах. Теодолітні ходи прокладають вздовж доріг, проїздів або приблизно по осі майбутньої лінійної споруди. Довжина сторін у теодолітних ходах не повинна бути більше 350 м та менше 20 м на забудованих територіях і менше 40 м на незабудо- ваних територіях. По можливості довжини сторін повинні бути однаковими. Максимальна довжина теодолітних ходів на забудованій території не повинна перевищувати 2 км для масштабу знімання 1:2000, 2,ل км - для масштабу 1:1000 та 0,8 км - для масштабу 1:500.
Під час рекогносцирувания уточнюють положення вершин теодолітних ходів. Із кожної вершини повинна бути добра видимість попередньої і наступної точок і нормальні умови для лінійних вимірювань. Крім того, потрібні нормальні умови для встановлення теодоліта і відкритий кругозір для виконання знімання. Пункти теодолітного ходу закріпляють дерев'яними кілками. Кілок не повинен виступати над поверхнею землі більше ніж на 5 см. Встановлений знак обкопують канавою у вигляді трикутника або круга. Після закріплення точок на місцевості складають остаточну схему теодолітних ходів, після чого починають виконувати лінійні і кутові вимірювання.
Довжину сторін теодолітних ходів вимірюють в прямому і зворотному напрямах стальними 20-метровими стрічками, рулетками та іншими інструментами, що забезпечують необхідну точність вимірювань. Відносна похибка лінії, що вимірянавпрямому і з воротпому напрямах
Кути у теодолітних ходах вимірюють теодолітами з точністю не менше 30" одним прийомом з переставленням лімба між прийомами на кут приблизно 90°. При вимірюванні кутів теодолітом з одностороннім відліком по кругу (Т5, Т5К, 2Т5К) достатньо здійснювати переведення зорової труби через зеніт між півприйомами з наступним переставленням лімба на 1-2°. Різниця виміряних кутів у двох півприйомах не повинна перевищувати 45". Центрування теодоліта виконують з допомогою оптичного центра або виска з точністю до 3 мм.
Одночасно з вимірюванням горизонтальних кутів вимірюють одним прийомом вертикальні кути і вносять поправки за приведення довжин ліній до горизонт при кутах нахилу більше 1°,5. Якщо на вимірюваній лінії де
кілька точок перегину, то при вимірюванні її стрічкою, рулеткою або відда- леміром по частинах, кути нахилу вимірюють на кожній ділянці, що обмежена точками перегину.
Особливу увагу звертають на прив’язку теодолітного ходу до пунктів існуючої геодезичної мережі знімального обґрунтування. Під час прив'язки теодолітних ходів вимірюють два кути, що примикають, сума яких не повинна відрізнятися від значення, одержаного за початковими даними, більше ніж на 1'.