2.1. Біологічні особливості овець
Свійські вівці належать до роду Ovis (вівця), який разом із родом Сарга (коза) належать до підсімейства Caprovinae. Дикі кози і вівці часто схожі між собою зовні, а свійські зовні різко різняться, хоч відмінність у будові їхнього скелета і черепа є незначною.
Відмітними ознаками кіз і овець є такі. У кози потилично- тім’яний шов зігнутий під кутом, тоді як у вівці рівний; лобно- тім’яний шов у кози прямий, а у вівці, навпаки, має вигляд кута; носові кістки у кози рівні, у вівці випуклі; лоб у кози випуклий, а у вівці рівний. Роги кози у поперечному перерізі мають більш стиснуту двогранну форму із загостреним переднім краєм, при цьому роги зближені біля основи; у вівці ж форма рогів більш округла, тригранна, передня сторона їх плоска, вони ширше розставлені біля основи. У кози немає слізної ямки, а у вівці є, коза має бороду, вівця не має. У кози немає міжкопитних залоз, у вівці є. Кози мають специфічний запах, якого у баранів немає.
Вівці всіх порід паруються між собою і дають плодюче потомство. Кози з вівцями при природному паруванні нащадків не дають.
Біологічні особливості овець — це комплекс анатомо-фізіоло- гічних властивостей, які визначають спосіб існування тварин у навколишньому середовищі та їхню продуктивність. На знанні цих особливостей ґрунтуються раціональне утримання, годівля, використання овець, догляд за ними. Тому це треба враховувати у процесі експлуатації тварин. Незважаючи на деякі анатомофізіологічні зміни, свійські вівці успадкували від диких предків високу пристосованість до пасовищного утримання і використання грубих кормів. Анатомічна будова передньої частини голови, зокрема, гострий кінець морди, тонкі і дуже рухливі губи, гострі й овально зігнуті різці, дає змогу вівці дуже низько з’їдати траву на пасовищі, підбирати із землі дрібні частини рослин і вибирати в соломі чи в сіні найдрібніші, тоненькі й ніжні частинки. Завдяки цій особливості вівця добре почувається на пасовищах і кормах, на яких інші види тварин голодують. Вівці поїдають майже 520 видів рослин, у тому числі багато видів бур’янів, пряних і гірких трав. Маючи сильні ноги і міцний копитний ріг, вони можуть робити далекі переходи у пошуках кормів і води на пустельних, напівпустельних та гірських пасовищах. Чотирикамерний шлунок, особливо рубець, дають їм змогу використовувати всі види грубих і соковитих кормів та синтетичні азотовмісні речовини. Крім того, на відміну від великої рогатої худоби та інших видів тварин, вівці мають дуже довгі кишки, довжина яких у 35 — 39 разів більша за довжину тулуба, тоді як у великої рогатої худоби — у 20, у коней — у 15, у свиней — у 12 разів. Вівцям поряд з якісними грубими та соковитими кормами потрібно згодовувати мінімальну кількість концентрованих кормів, тому вони не є конкурентами свиням і птиці.
Важливими є й такі особливості свійських овець, як пластичність і високий потенціал адаптації до різних умов. Так, пристосування овець місцевих порід до умов пустель, напівпустель і гірських районів виявляється у здатності їх накопичувати велику кількість жиру у хвостах, або курдюках, і витрачати його як джерело поживних речовин і води під час перебоїв у годівлі й напуванні.
Мериносові вівці вовнового напряму продуктивності добре почуваються в зоні спекотного клімату степів, тоді як тонкорунні та англійські м’ясо-вовні — в умовах помірного вологого клімату. Каракульські вівці дають найціннішу продукцію (смушки), якщо їх розводити в умовах пустель і напівпустель, а романівські, навпаки, — в зоні помірного і холодного клімату.
Вівці відзначаються високою швидкостиглістю, даючи повноцінну продукцію у ранньому віці: смушки ягнят у віці 1 — 3 доби, пояркову вовну — у віці 5 — 6 міс.
За сприятливих умов годівлі та утримання молодняк овець швидко росте і добре розвивається. Середньодобовий приріст ягняти становить 250 — 300 г. За чотири місяці підсисного періоду ягнята сягають маси 25 — 30 кг, тобто вона збільшується після народження в 6 — 7 разів.
Статевозрілими вівці стають у 5 — 6 міс, тому відлучати ягнят від маток і поділяти їх за статтю треба у 4 — 4,5 міс. Перше парування ярок і баранчиків проводять у 18 міс, оскільки при дуже ранньому паруванні затримуються їх ріст і розвиток. Період суягності овець триває 5 міс. Плодючість більшості порід овець становить 120 — 150 ягнят на 100 маток, а романівських — 250 — 300.
Для овець багатьох порід характерна сезонність розмноження. Як правило, вівці масово приходять в охоту і запліднюються восени, коли створюються найсприятливіші умови для посилення статевої активності. Виняток становлять вівці романівської породи, які приходять в охоту протягом усього року. Завдяки цій біологічній особливості від романівських овець отримують два або три окоти за два роки.
Завдяки добре розвиненому вовновому покриву вівці досить стійкі до холодних умов утримання, не потребують теплих приміщень, однак чутливі до підвищеної вологості і протягів, а також до стресових факторів. Наприклад, вони дуже реагують на зниження температури повітря в перші 10 діб після стриження, тому в цей час їх слід утримувати поряд з кошарами, щоб у разі потреби захистити від непогоди. Пряма дія сонячного випромінювання, дуже спекотна погода негативно впливають на статеву активність маток і якість сперми баранів. Тому в такі дні їх слід випасати рано вранці і ввечері, а вдень утримувати під тіньовими навісами або в приміщеннях, що добре провітрюються.
Слід пам’ятати, що вівці полохливі і що в них добре розвинений інстинкт стадності, сліпого прямування за вожаком (часто це козли-провокатори). Тому їх треба утримувати групами або отарами.
В умовах промислового вівчарства важливо добре знати біологічні особливості овець і враховувати їх при розробці і вдосконаленні нових технологій. Це підтверджують досліди, проведені у Ставропольському і Алтайському краях з переведення поголів’я тонкорунних овець на тривале стійлове утримання в закритих приміщеннях, без використання пасовищ і вигулів. За цих умов різко знизилися плодючість і молочність маток, погіршилася вовнова, м’ясна і овчинна продукція овець. Виробництво, безперечно, потребує нового типу овець, які б могли пристосовуватись до розведення на великих комплексно механізованих фермах із тривалим стійловим утриманням овець та інтенсивним їх використанням. Тварини нового типу повинні мати міцну конституцію з високою природною резистентністю, тобто несприйнятливістю до захворювань. У них не повинно бути сезонності у розмноженні. Вівці промислового типу повинні мати добре розвинені вовнову і м’ясну продуктивність, високу швидкостиглість, плодючість і оплату кормів продукцією.