5.1. Особливості бонітування овець
Бонітування овець (від лат. ЬопіШв — доброякісність) — це комплексна оцінка їхньої продуктивності з метою найбільш раціонального використання у процесі селекції і технології виробництва. Бонітують не тільки тварин, а й ґрунти, ліс, окремі дерева і рослини. Проте селекційно найбільш досконалою є система бонітування сільськогосподарських тварин, особливо овець. Селекційною цінністю отари визначається професійний рівень роботи конкретного бонітера.
Вівці мають велику кількість специфічних і традиційних ознак продуктивності. Доводиться оцінювати одночасно і кожну ознаку окремо, і кожну окрему тварину за комплексом ознак. Бонітування органічно поєднує знання закономірностей селекційного процесу, механізмів формування продуктивності тварин в онтогенезі і практичний досвід оцінювання овець у конкретних виробничих умовах. Отже, бонітування — це наука і мистецтво вівчарства. Без навичок оцінювання продуктивності овець неможливе навіть незначне селекційне поліпшення отари. Тому професійної зрілості вівчар досягає у міру формування його як бонітера. Без уміння бонітувати немає кваліфікованого вівчаря. Наприклад, бонітер овець в Австралії — це професія.
Бонітування овець порівняно з бонітуванням інших видів сільськогосподарських тварин має деякі особливості. По-перше, при його проведенні враховують тільки власну продуктивність тварин. Проте здійснюються зіставлення й аналіз отриманих показників за поколінням овець, що забезпечує ефективне використання для селекційних цілей особливостей продуктивності предків і нащадків. По-друге, під час бонітування всі якісні й кількісні показники продуктивності оцінюють одночасно, безпосередньо оглядаючи тварину. Попередніх оцінок і записів не проводять, як, наприклад, у скотарстві про надій корів протягом року чи у свинарстві про кількість і живу масу поросят, одержаних від свиноматки.
Найважливіша мета бонітування овець — відбір кращих тварин для поповнення основних отар баранів-плідників і вівцематок. Відібраних за результатами бонітування тварин використовують для підбору дорослих овець і формування селекційної структури стада. У вівчарстві, на відміну від інших галузей тваринництва, маток щороку не бонітують. А якщо бувають винятки, то тільки стосовно невеликої кількості вівцематок селекційного ядра (унікальних і відбірних). Серед дорослих тварин щороку бонітують лише баранів-плідників, поголів’я яких у стаді незначне — близько 0,5 — 1 %. Доросле поголів’я представлене переважно вівцематками. У структурі стада вони можуть становити 45 — 70 %. Серед дорослих тварин ведуть підбір, а не відбір, оскільки вони вже пробонітовані і відібрані раніше. Тому основним контингентом для щорічного бонітування є молодняк, за яким щороку виявляють продуктивні можливості генофонду популяції овець у конкретних умовах, а отже, підсумок ефективності використання відбору, підбору і селекційної структури стада в системі спадкового поліпшення популяції овець у цілому. Молодняк — це майбутнє стада, тому його слід кваліфіковано і своєчасно оцінювати.
Розрізняють вікові і календарні строки бонітування овець. Для селекційних цілей вирішальне значення має вік тварин. Календарні строки залежать від особливостей річного циклу технології виробництва продукції (час ягніння, стриження, реалізації овець на м’ясо). Вік бонітування молодняку визначають за строками формування в онтогенезі комплексу бажаних ознак кожного виду продуктивності овець. Послідовність і тривалість формування ознак зумовлює селекційну необхідність основного, попереднього і додаткового бонітувань.
Основне бонітування здійснюють у наймолодшому віці овець для ефективного відбору і використання тварин у селекційному процесі. Так, для основного оцінювання смушкової продуктивності овець каракульської, сокільської та інших порід бонітують ягнят у віці 2 — 3 доби, а через 15 — 20 діб проводять додаткове оцінювання змін у стійкості ознак смушкової продуктивності ягнят. Загальні особливості вовнового покриву смушкових овець і зажиттєві показники м’ясної продуктивності тварин оцінюють у віці їх 12 — 16 міс. Основне бонітування романівської породи за спеціалізованою шубною продуктивністю та загальними показниками розвитку молодняку здійснюють у віці 8 — 9 міс. Попереднє бонітування практикують до місячного віку ягнят, при відлученні їх від маток і в 5 — 6 міс. Оцінюють ознаки формування шубної продуктивності овець у ранньому віці. Дорослих овець романівської породи (12 — 16 міс) додатково бонітують за ознаками екстер’єру та вовнової продуктивності.
Основне бонітування інших порід овець, крім смушкових і шубних, здійснюють переважно у віці 12 — 16 міс. При цьому спостерігається значна різноманітність тварин за типом вовнового покриву, співвідношенням у розвитку м’ясної і вовнової та особливостями інших видів продуктивності (молочної, овчинної, м’ясо- сальної). Проте основні ознаки бонітування тварин по кожному виробничому напряму вівчарства пов’язані з річним чи близьким до нього періодом формування вовнової і м’ясної продуктивності.
Попереднє бонітування молодняку здійснюють у різні строки: при народженні до місячного віку, при відлученні від маток у 3,5 — 4 міс, у 7 — 8 міс. Конкретні строки бонітування залежать від цілей селекції і специфіки продуктивності овець у стаді.
Додатково здійснюють бонітування дорослих тварин у разі потреби (у віці 2 — 3 роки). Загалом терміни різних форм бонітування залежать від механізму формування показників продуктивності овець в онтогенезі.