5.3. Класи овець
Кінцевим підсумком бонітування є комплексна оцінка тварин відповідно до цілей селекції. За загальною оцінкою овець поділяють на класи. Якісні і кількісні показники продуктивності визначено в інструкціях з бонітування овець різних порід з виробничих напрямів продуктивності.
Класи — це групи овець, які відповідають певним вимогам селекції. В конкретних умовах селекційного процесу популяції різняться комплексом бажаних ознак продуктивності й типами конституції. В ідеалі між класами і типами конституції овець має бути коректний збіг. Тривалий час так і було: овець міцного типу конституції відносили до еліти і І класу, щільного — до II, рихлого — до III, ніжного — до IV і грубого — до V. Потім кількість класів почали необґрунтовано зменшувати. Сьогодні існують такі класи овець, як еліта, І, II і брак (іноді брак не вважали класом, але це реальна групова особливість тварин).
Еліта і перший клас. Об’єднують овець міцного типу конституції. Тварини І класу мають відповідати мінімальним вимогам до породи за якісними і кількісними показниками продуктивності, зазначеними в інструкції з бонітування овець. Кращі тварини міцного типу конституції належать до еліти. Продуктивність їх істотно перевищує (не менш як на 10 — 15 %) мінімальні вимоги до породи. Допустимий рівень продуктивності елітних овець здебільшого має фіксовану нормативну базу. Еліта найкраще поєднує показники продуктивності та адаптації овець відповідно до цілей селекції.
Другий клас включає тварин різних типів конституції: щільного, рихлого, частково грубого і навіть ніжного. Вівці щільного типу конституції — це зазвичай густововні, короткововні, з підвищеною складчастістю шкіри та оброслістю ніг і голови, високим вмістом жиропоту у вовні, невеликою живою масою і невисокою швидкостиглістю; рихлого типу — рідкововні, довгововні, безск- лад-часті або малоскладчасті, зі слабкою оброслістю, невисоким вмістом жиру у вовні, високою живою масою і швидкостиглістю (тобто діаметрально протилежними особливостями), на грудях вовна невирівняна за тониною у межах руна чи в штапелі або косиці (хоч вівці повинні мати нормальні показники густоти вовни, довжини, розміру тварин тощо); ніжного — з дуже тонкою вовною і шкірою, слабко розвиненим скелетом (якщо це не крайні варіанти ніжного типу конституції, то деякі тварини можуть бути віднесені до другого класу).
Отже, до II класу належать тварини з дуже різними, практично контрастними продуктивними особливостями. За кількістю овець ІІ класу в цілому по стаду чи баранів-плідників, яких оцінюють за продуктивністю нащадків, фактично неможливо визначити особливості спадкових задатків тварин і розробити раціональну систему поліпшення продуктивності отари. Стадо овець із короткою і густою вовною поліпшують інакше, ніж тварин довго- і рідкововних або з невирівняною вовною за тониною у штапелі і в руні. Щоб правильно оцінити спадкові вади продуктивності овець у стаді, бонітер у своїх записах повинен фіксувати продуктивно- конституціональні особливості тварин, віднесених до II класу (довжину і густоту вовни, вирівняність волокон за тониною), а не обмежуватись тільки визначенням класу, як того формально вимагає інструкція з бонітування.
Брак — це окрема група (клас) тварин з істотними недоліками продуктивності та екстер’єру, які за ступенем розвитку, загальним поширенням і комплексним поєднанням сягають рівня істотних породних вад. До браку відносять більшість овець з ніжним типом конституції; тварин грубого типу при значній вирів- няності вовни за тониною в штапелі і в руні; з дуже короткою або короткою і рідкою вовною; з дуже рідкою або просто рідкою вовною у дрібних тварин; з дуже малою живою масою; нетипових для породи тварин за видом і кольором вовнового покриву; з істотними вадами екстер’єру (вкорочення верхньої або нижньої щелепи, викривлена і дуже звужена постава кінцівок, дуже вузькі груди і задня частина тулуба, значна провислість спини і перехват за лопатками тощо).
Для успішного бонітування треба чітко розрізняти типи конституції овець. Професійний рівень бонітера підвищується не на основі формального вивчення написаного про бонітування, а на власному досвіді тривалого оцінювання овець у провідних отарах породи. Клас овець під час бонітування визначають за одночасного й експресного врахування багатьох ознак продуктивності цілісного організму тварини. Однак технічно це надзвичайно дискретна робота стосовно як оцінювання кожної ознаки бонітування, так і цілісного поділу тварин на класи. Зовні і навіть інтуїтивно бонітерові часто здається, що клас треба визначати без порівняння варіантів. Насправді це не так. Він повинен насамперед вивчити овець на наявність у них показників І класу, потім брак за мінімальними вимогами до породи і тільки після цього провести кваліфікаційну селекційну диференціацію овець класу еліта.