6.2. Технологія вирощування ремонтного молодняку
Молодняк овець, який використовують для поповнення основного стада дорослих баранів-плідників і маток у племінних і товарних господарствах та племпідтриємствах, називається ремонтним. Баранів і ярок починають використовувати для парування зазвичай у віці 16 — 18 міс, хоч за належністю до технологічних груп за ними і в цьому віці зберігаються назви «однорічні» барани і ярки. Добре розвинених ярок швидкостиглих порід овець починають парувати в 10 — 12 міс, а погано розвинений молодняк нешвидкостиглих порід — у 28 — 30 міс (переярки). Об’єктивний факт надходження овець до основного стада для включення в процес відтворення визначається кінцевим віком вирощування молодняку. Народження ягнят — це початок безпосереднього вирощування молодняку в післяутробний період онтогенезу овець. Проте опосередкований вплив через організм матері поширює необхідність «вирощування» і на внутрішньоут- робний період розвитку тварин, починаючи від запліднення яйцеклітини та підготовки сприятливих умов для цього. Виробниче забезпечення запліднених маток — це початок вирощування молодняку овець.
Отже, період вирощування молодняку обмежується двома виробничими процесами — підготовкою баранів-плідників і маток до парування та включенням їхнього приплоду в процес відтворення. Ці процеси ґрунтуються на біологічному явищі спадковості при зміні поколінь організмів у популяції. Вирощування ремонтного молодняку включає такі етапи: підготовка баранів і маток до парування, організація парування овець, забезпечення нормальної суягності маток, підготовка і проведення ягніння овець, вирощування ягнят від народження до відлучення від маток, вирощування молодняку після відлучення до переведення його в основне стадо овець.
Підготовка баранів-плідників і маток до парування. Цю роботу треба починати за 1,5 - 2 міс до початку парування овець (штучного чи природного). Цього цілком достатньо для того, щоб у разі потреби довести вгодованість баранів і маток до заводських кондицій. А по суті, якщо враховувати деякі затрати часу на різні організаційно-технологічні роботи, за традиційних строків відлучення ягнят від маток (4 - 4,5 міс) на підготовку овець до парування якраз і залишається близько двох місяців. Крім того, це пов’язано з генеративною функцією сім’яника барана, із часом від початку формування сперматозоїдів до виділення їх під час еякуляції. Тобто часом перетворення сперматогоній на сперматозоїди. У баранів-плідників цей період становить близько 50 діб. Календарні строки парування овець залежать від сезонності статевої активності маток та господарського вибору строків ягніння. У маток майже всіх порід овець України, за винятком невеликого поголів’я англійських м’ясних овець та романівських, виявляється сезонна статева активність. Вони активно приходять в охоту тільки із скороченням світлового дня, зниженням температури та підвищенням вологості повітря. Розпал статевої активності маток припадає на кінець вересня — початок жовтня (осіннє рівнодення — 23 вересня).
Залежно від природно-господарських зон України парування овець можна починати в серпні і продовжувати до середини листопада. Звичайно, це не означає, що в кожному господарстві парування овець має тривати 3 - 4 міс. Навпаки, в кожному стаді парування маток треба здійснювати у стислі строки, за 35 - 40 днів (два статевих цикли). Тільки за таких умов можна провести дружне ягніння та ефективне вирощування ягнят. Вибір строків ягніння залежить від конкретних виробничих умов господарства: наявності певного типу приміщень для овець, засобів механізації трудомістких процесів у стійловий та пасовищний періоди, стану годівлі тварин у різні періоди року, календарної трудової зайнятості працівників господарства, його благополуччя щодо інфекційних, інвазійних та незаразних захворювань овець по періодах року. В Україні практикують зимові (січень — лютий), весняні (березень — квітень) та зимово-весняні (лютий — березень) ягніння. Ефективність їх залежить від кваліфікації вівчарів маточних отар та раціонального врахування всіх умов, що об’єктивно контролюють вибір строку ягніння. Оскільки суягність в овець триває 5 міс, то вибір строків ягніння автоматично визначає строки парування, а значить, і час початку підготовки баранів- плідників і маток до штучного чи природного осіменіння.
Підготовка маток включає формування отар (груп) на нагул тварин. Формування отар розпочинається після відлучення ягнят. Технічно це здійснюється вилученням з отари небажаних тварин та поповнення її до потрібних розмірів за рахунок відповідного ремонтного молодняку чи маток з інших отар. Бракують старих тварин, хворих та з дуже помітними зовнішніми вадами тілобудови і вовнової продуктивності. Після поповнення отари здійснюють усі необхідні ветеринарні роботи, щоб запобігти профілактичним та лікувальним обробкам тварин за 1,5 — 2 міс до парування і під час осіменіння овець. Нагул маток найкраще проводити на соковитих зелених кормах добрих пасовищ, що дають змогу вівці щодня споживати 7 — 8 кг трави, можна згодовувати і скошені зелені корми у стійлі. За посушливих умов і бідного сухого травостою пасовищ півдня України нагул овець часто здійснюють за рахунок випасання маток у прохолодні і нічні часи доби, регулярного напування тварин (2 — 3 рази на день) та підгодівлі концентратами (200 — 300 г щодня, а в племзаводах у разі потреби — до 400 — 500 г). Середньодобові прирости маток у цей час мають становити 100 — 150 г. Хоч треба мати на увазі, що надмірна вгодованість овець теж не сприяє поліпшенню показників відтворення.
Підготовка баранів-плідників до парування включає: збільшення поживності раціону на 30 — 40 %, привчання тварин (особливо молодих) до садок на штучну вагіну, визначення остаточного нормального об’єму еякуляту кожного барана та якості сперми. Поживність раціону баранів-плідників на 100 кг живої маси має становити в середньому 2,2 корм. од. і 260 г перетравного протеїну. Корми пасовища, зелені скошені корми, сіно та кормові буряки їм дають практично досхочу. Кількість щоденного споживання концентрованих кормів збільшують залежно від живої маси тварин до 1 — 1,5 кг. У раціони вводять 300 — 400 г вівса, моркву, а в деяких випадках — курячі яйця та відвійки. Вживають заходів щодо забезпечення високої статевої активності основних баранів-плідників, особливо високопродуктивних та з високою племінною цінністю. Баранам, які не пішли на штучну вагі- ну, дають можливість природно паруватися з матками в охоті, щоб стимулювати статеві рефлекси і привчити до використання на пункті штучного осіменіння. Одночасно з підготовкою плідників відбирають баранів-пробників і оцінюють їхню статеву активність. В отарі на кожні 50 — 60 маток має бути один баран- пробник, бажано вазектомований.
Організація парування (осіменіння) овець. У племінних і великих товарних господарствах слід здійснювати штучне осіменіння тварин, а в дрібних можна допускати і природне осіменін- ня у формі ручного, а іноді і вільного парування. Останнє полягає в тому, що упродовж парувального сезону (50 — 60 діб) невелику групу маток (200 — 300) утримують разом із кількома баранами (4 — 5 голів), які їх природно осіменяють. За природного ручного парування, як і за штучного осіменіння, використовують баранів- пробників. У парувальний період щодня о 5 — 6-й год ранку в кожній отарі відбирають маток в охоті за допомогою баранів- пробників з підв’язаними під черевом фартухами. За природного штучного парування відібраних маток спаровують з певним бараном, а за штучного осіменіння — осіменяють спермою певного барана. Доза свіжоодержаної сперми, яку вводять в канал шийки матки, становить 0,05 мл, а розбавленої — 0,1 мл. Тому одного еякуляту барана-плідника вистачає для осіменіння 20 — 30 маток і більше. За природного парування весь об’єм сперми за одну садку витрачається на одну матку. Тут очевидні переваги штучного осіменіння при використанні видатних за продуктивністю бара- нів-плідників. В Україні має переважати штучне осіменіння вівцематок.
Щоб досягти високих показників запліднення та плодючості маток, слід добре готувати овець до парування та ретельно проводити штучне осіменіння. Особливо ретельно треба відбирати маток в охоті. Оскільки тривалість статевого циклу в овець у середньому триває 17 діб, то одна з кожних сімнадцяти маток у стаді (приблизно 6 %) буде щодня в охоті. Якщо в отарі 800 маток, то кожного ранку в охоті їх буде 45 — 48, виявити яких за допомогою 15 — 16 баранів-пробників не так-то просто. Від отари потрібно відокремити групи овець по 150 — 200 голів, пустити до них 3 — 4 пробники і уважно стежити за ними. Відбирати треба тільки тих маток, що виявили рефлекс нерухомості. Звичайно, на пункті штучного осіменіння за особливостями каналу шийки матки і виділеннями з піхви можна встановити, в якому стані перебуває вівцематка, проте допущені недоліки виправити вже неможливо. А наявність охоти, як зазначають А.І. Лопирін (1971) та ін. (Ф.Дж. Карш, Дж.У. Линкольн, Дж.А. Линкольн и др., 1987), слід розглядати як вияви фізіологічної зрілості та досконалості комплексних показників формування високих показників запліднення овець.
Відібраних в охоті маток направляють на пункт штучного осі- меніння. Тут може бути одна або кілька маточних отар. У цей самий день уранці всіх маток в охоті осіменяють цервікальним методом за допомогою мікрошприца з відносно довгим, дещо зігнутим на кінці катетером. При цьому дуже важливо, щоб за допомогою піхвового дзеркала знайти канал шийки матки, переконатись, що він належно розкритий, без надмірних зусиль увести катетер на максимальну глибину та впорскнути шприцом потрібну дозу сперми. Це забезпечує найвищі показники запліднення. Проте слід пам’ятати, що максимально можлива глибина введення катетера в канал шийки матки у більшості овець має бути 10 - 15 см.
Вранці спарованих маток не змішують із рештою поголів’я отари, а залишають окремо на цілу добу (до наступного ранку). Наступного дня проводять вибірку маток в охоті як серед загального поголів’я отари, так і серед групи спарованих минулого дня овець. Маток з продовженням охоти («повторки») знову направляють на пункт штучного осіменіння, а решту приєднують до отари. Якщо спаровані матки приходять в охоту через 14 - 16 діб і більше, то їх знову осіменяють і відносять до перегулу. Таку систему штучного осіменіння (основний період) використовують протягом двох статевих циклів (35 - 40 діб), а потім упродовж одного статевого циклу (15 - 20 діб) застосовують вільне парування маток, або «зачистку» (заключний період). Це традиційна поотарна система організації штучного осіменіння овець. Вона має і відповідну технологічну систему підготовки та проведення ягніння маток і вирощування ягнят у молочний період.
Із розвитком концентрації виробництва та впровадженням засобів механізації технологічних процесів у вівчарстві було розроблено спеціальні проекти і виникли великі спеціалізовані ферми. На цих фермах стали застосовувати циклічний метод осіменіння та систему групового ягніння маток. Він полягає в тому, що початковий склад поголів’я маточних отар втрачається, отари переформовують у процесі штучного осіменіння овець. Щоденне надходження маток в охоті з кожної отари не повертають після осіменіння назад, а використовують для послідовного формування нових отар. В отару надходить поголів’я маток, спарованих у максимально короткі строки. Кожна з перших трьох отар формується за 3 - 4 дні, четверта і п’ята — за 5 - 7 днів, а шоста — за 12 - 16. У деяких випадках, залежно від господарських умов, після формування перших трьох отар роблять перерву приблизно надва тижні, а потім знову продовжують осіменіння маток і формування отар. За такої системи парування овець дещо складно проводити ягніння маток, особливо без достатньої кількості кваліфікованих робітників і типових приміщень. Проте значно полегшується і підвищується ефективність вирощування ягнят, тому що між ними практично немає значної вікової відмінності.
Існують проблеми підвищення показників відтворення маток (відсоток запліднення, плодючість) за рахунок поліпшення організації системи парування овець. Це стосується кратності вибірки овець в охоті протягом доби та кратності і строків осіменіння маток у період охоти. Традиційно проводять одноразову вибірку маток в охоті та одноразове осіменіння їх відразу після ранкової вибірки, а також повторне парування тих овець, у яких охота продовжується через 24 — 48 год після першого осіменіння («по- вторки»). У більшості випадків така система дає непогані результати. Не виключено, що якоюсь мірою цьому сприяє і вільне парування маток у формі «зачистки» в кінці основного періоду осіменіння. Проте за нормальних господарських і економічних умов традиційна система має біологічно виправдану основу. Тривалість охоти овець коливається в межах від 24 до 60 год. Незважаючи на те, що в деякої частини овець (близько 16 %) цей показник становить менш як 24 год, біологічна основа одноразової вибірки досить вагома: імовірність «втрати» маток в охоті (яловість за перший статевий цикл — 8 %, другий — 4 % без урахування заключного періоду парування). Тому можлива дворазова вибірка маток в охоті для парування на пункті штучного осіменіння у вечірні години. Такої трудомісткої і не завжди виправданої роботи можна уникнути, якщо добре підготувати овець до парування. Тут вирішальне значення має годівля тварин як у період підготовки до штучного осіменіння, так і під час його проведення.
Забезпечення нормальної суягності маток. Під час внут- рішньоутробного розвитку тварин розпочинається вже опосередковане «вирощування» молодняку через вплив на організм матері біологічно нормативного утримання їх та годівля. Ембріональний розвиток овець, за Г.А. Шмітдом (1955), має три періоди: зародковий — від 1-ї до 28-ї доби, передплідний — від 29-ї до 46-ї та плідний — від 47-ї до 150-ї доби. Перед народженням маса плода овець разом із навколоплідною рідиною та оболонками становить близько 9 — 10 кг. Жива маса розвиненого ягняти при народженні становить 3 — 5 кг. Близько 63 — 65 % приросту цієї маси припадає на останній місяць внутрішньоутробного розвитку плода. А за останні два місяці (четвертий і п’ятий) приріст маси плода становить 75 — 80 % маси новонародженого ягняти. В кінці першого місяця ембріонального розвитку маса плода вівці дорівнює 0,05 — 0,07 % від маси ягняти при народженні, в кінці другого місяця — 1,8 — 2,0 % і третього — 20 — 24 %. Для приросту живої маси плода вирішальне значення мають останні два місяці суягності маток. Тому невипадково при комплексній технологізації у вівчарстві у виробничій групі вівцематок розрізняються, поряд з іншими градаціями, перший (3 місяці) і другий (2 місяці) періоди суягності.
Відповідно до існуючих нормативів годівлі і даних сучасних наукових досліджень (Д. Катберсон, Д. Смит, 1968; Дж.Дж. Робинсон, 1986) поживність раціону маток у другій половині суягності слід збільшувати на 30 — 40 % порівняно із поживністю раціону холостих. Для вівцематки живою масою 55 — 60 кг потрібно 1,5 — 1,6 корм. од. і 150 — 160 г перетравного протеїну в раціоні. На останньому місяці суягності кількість грубих (об’ємних) кормів у раціоні вівцематок дещо зменшують, більше згодовують високоякісного сіна (не менш як 1 кг), силосу (не менш як 3 кг) та концентрованих кормів (300 — 400 г на добу). У міру наближення строку ягніння годівлі й утриманню вівцематок постійно приділяють велику увагу. Це гарантує одержання міцних і життєздатних ягнят при народженні та високу молочність маток у початковий та наступні періоди лактації. В останні місяці суягності треба постійно вживати заходів щодо запобігання абортам у вівцематок: не давати їх прілих, цвілих, мерзлих та інших недоброякісних кормів; не допускати великої скупченості, давки та штовханини тварин під час годівлі, водопою та різних виробничих переміщень; не дозволяти вівцям їсти лід, сніг та не напувати їх холодною водою натще; в базу і приміщенні завжди має бути достатньо підстилки, щоб вівці не лежали на холодній, мерзлій чи мокрій землі, особливо після напування. Слід пам’ятати, що вівці дуже полохливі, тому при виконанні щоденних робіт в отарі не слід допускати різних криків, галасу, грюкання, автомобільних сигналів та інших дій, що спричинюють переляк у тварин, бо злякані вівцематки небезпечно кидаються в різні боки, збивають з ніг, давлять і топчуть одна одну, що може стати причиною абортів.
Нормального фізіологічного стану вівцематок у перший період суягності досягають за рахунок менших виробничих зусиль. Проте все це не так просто. Справді, маса плода в цей період збільшується незначною мірою і сама по собі не впливає на потреби організму в кормах та ін. Однак загальні зміни у формуванні плода і внутрішньоутробного середовища для його розвитку настільки складні, що за якістю цей період має вирішальне значення для ембріонального розвитку овець. Дроблення зиготи, утворення бластомерів та зародкових листків, з яких формуються різні системи органів і тканин, імплантація ембріона і формування плаценти — все це відбувається в зародковий період.
За несприятливих умов може статись ембріональна смертність, яка також спричинює яловість овець. У передплідний період (до 46-ї доби) формуються всі органи і тканини організму овець. А з 50-ї доби у плода розпочинається закладання волосяних фолікулів — основи формування якісних і кількісних показників вовнової продуктивності овець. На 90-ту добу, а це кінець першого періоду суягності, завершується ріст плаценти, хоч плід ще істотно не «включився» в цей процес. Недостатньо розвинена плацента можне значно вплинути на ріст плода і живу масу новонародженого ягняти, а значить, і багато в чому на його подальший розвиток.
Отже, рекомендації щодо годівлі вівцематок у перший період суягності на рівні холостих слід сприймати критично. Проте якщо врахувати, що в доброго господаря вівцематка буває холостою тільки в період підготовки до парування, то офіційні нормативи годівлі їх у першу половину суягності цілком слушні. Всі недоліки, які були допущені при підготовці овець до парування, треба виправляти по можливості за рахунок поліпшення годівлі тварин у перший період суягності. Молодим і погано вгодованим маткам поживність раціону треба збільшити на 15 — 20 % порівняно з попереднім підготовчим етапом. В цілому головне тут — підтримувати високу вгодованість, високу заводську кондицію вівцематок протягом усіх виробничих циклів використання, особливо в період нагулу і парування і до ягніння.
Підготовка і проведення ягніння. Цю підготовку розпочинають за місяць до очікуваного строку ягніння. Готують приміщення, баз, овець. Приміщення очищають від гною, білять, ремонтують, дезінфікують, обладнують тепляк і флігель. В тепляку за допомогою щитів влаштовують родильний оцарок (3 х 6 м), клітки-кучки (1 х 1,5 м) та невеликі оцарки (3 х 6 м) для утримання маток з приплодом у перші дні після ягніння. Кліток- кучок має бути 10 — 12 % від кількості маток в отарі. Якщо в отарі 800 маток, то треба мати 80 — 90 кліток-кучок. Розрахунок здійснюють так. Вівцематка після ягніння перебуває в клітці-кучці у середньому близько двох діб. Щодня ягниться 5 — 6 % маток, приблизно така сама кількість тварин щодня приходила в охоту під час парування овець.
У родильному оцарку (відділенні) встановлюють ветеринарну аптечку, умивальник, ящик для збирання посліду, виділяються місця для фарби, металевих цифр. У флігелях (спочатку в одному з них) розгороджують оцарки різних розмірів для утримання і формування сакманів з маток і ягнят, що надхо- дитимуть з тепляка (центральної частини приміщення, якщо це сучасна пряма, а не П-подібна споруда для утримання овець). Тепляк і флігель вистеляють товстим (30 — 40 см) шаром соломи. У баз теж добавляють підстилку (солому) і продовжують формувати товсту теплу і чисту підстилкову «подушку» для постійного утримання вівцематок. Територію базу перегороджують на дві частини. Одна з них має сполучення через двері і тамбур у вівчарні з родильним відділенням тепляка. В цій частині базу розміщують так званий «грос», тобто поголів’я вівцематок (25 - 30 %), зовнішній вигляд яких свідчить, що вони будуть ягнитися першими. Якраз за зовнішнім виглядом овець вівчарі, що обслуговують маточну отару, формують і постійно поповнюють «грос». За 2 - 3 тижні до очікуваного строку ягніння влаштовують цілодобове чергування з метою постійного догляду за цією групою вівцематок.
Маток з ознаками наближення чи початку ягніння (відокремлення від отари, потуги в лежачому стані з характерним поворотом голови, виділення з піхви слизу та поява навколоплідних оболонок з рідиною — «пузиря») обережно заводять у родильне відділення. Нормальне ягніння у дорослих тварин триває близько 30 хв, а у вівцематок, що народжують вперше, — до 1 год. Ягня виходить із родових шляхів приблизно за 5 хв. При нетиповому положенні плода, слабких потугах вівцематки та інших фізіологічних відхиленнях ягніння може тривати кілька годи і потребує кваліфікованого втручання вівчаря чи ветеринара. Як тільки ягня народилося, негайно очищають від слизу його ніс, рот, вуха і дають вівці, щоб облизала, а якщо вона цього не робить, то ягня слід обгорнути сухою соломою чи рушником Якщо ягня не дихає, треба відкрити йому рота і подути в нього. Коли й це не допомагає, то роблять штучне дихання. У новонародженого ягняти відрізають кінець пуповини, якщо вона відірвалась на великій відстані (залишають близько 10 см), дезінфікують на 2 - 3 см йодом, креоліном чи іншими засобами. Якщо маток завчасно не підстригали (за місяць до ягніння), то це роблять у родильному відділенні — підстригають оброслість на вим’ї, хвості, стегнах. З кожної дійки видаляють перші забруднені цівки молока і підсаджують ягня до матки для годівлі молозивом. Здорове ягня вже через 20 - 30 хв спинається на ноги і шукає матір. За нормальних родів послід у вівцематки відходить через 1 - 1,5 год. Після цього матку з ягням чи ягнятами переводять у клітку-кучку. У ході ягніння кожній вівці ставлять за допомогою фарби і цифр тимчасовий порядковий номер ягніння. Маткам з одним ягнят — на правому боці, а з двійнею — на лівому. Це дає змогу легко знаходити ягнят і маток у процесі формування технологічних груп для ефективного вирощування молодняку.
Описана технологічна схема підготовки до ягніння при традиційному поотарному паруванні овець є загальною. При циклічному способі осіменіння вівцематок на великих індустріальних підприємствах підготовку до ягніння проводять з розрахунку на так зване групове ягніння маток без широкого використання клі- ток-кучок. Підготовку до ягніння здійснюють так. Типову вівчарню (18 х 100 м) розділяють щитами на 64 оцарки і вистеляють товстим шаром соломи. Це аналоги родильних відділень тепляка у традиційній технології. В кожному оцарку обладнують 1 — 2 клі- тки-кучки. Перед початком ягніння (за 5 — 6 діб) усіх вівцематок (835 голів) рівномірно розподіляють по оцарках і влаштовують тут чергування вівчарів. Ягніння в усіх оцарках відбувається одночасно і за короткий проміжок часу. У перших за терміном формування отарах воно закінчується за 5 — 10 діб, а в останній — за 15 — 20 діб. У кожному оцарку під час ягніння вівцематок виконують усі технологічно необхідні операції. Коли ягніння було не зовсім вдалим, не відбувся належний контакт між маткою та її приплодом, тимчасово не вистачає молока у вівцематки, тварин не деякий час вміщують у клітку-кучку, а потім знову повертають в оцарок.
Вирощування ягнят від народження до відлучення від маток. Ягнят відлучають від маток у чотиримісячному віці. Чи збережеться ягня до відлучення, яке у нього буде здоров’я, як воно розвиватиметься, якої досягне живої маси — все це залежить від багатьох факторів. Головні з них — висока молочність овець, сильний материнський інстинкт вівцематок, раннє привчання до кормів та інтенсивна годівля ягнят, раціональна система утримання вівцематок і ягнят, ефективна система запобігання захворюванням маток та їхнього приплоду. Для забезпечення цього потрібно, щоб обслуговуючий персонал був зацікавлений у досягненні високих виробничих показників, вівці були із спадковими задатками високої молочної продуктивності та енергії росту; щоб кормів було достатньо і вони були різноманітними і високої якості; щоб достатньо було приміщень, базів, обладнання, засобів механізації, ветеринарного обладнання і препаратів та ін.
Загальна система вирощування ягнят від народження до відлучення від маток включає кілька виробничих етапів: перебування вівці з приплодом близько двох годин у родильному відділенні, утримання вівцематок з ягнятами протягом 1 — 3 діб у кліт- ці-кучці, а потім послідовне перебування їх у невеликих (7 — 15 голів) сакманах до 8 діб, у середніх (20 — 60 голів) — до 10 діб та великих (80 — 200 голів) — близько 100 діб, тобто до відлучення. Після формування великих сакманів розпочинається тимчасове роздільне утримання вівцематок і ягнят, так званий кошарно- базовий метод вирощування ягнят.
Після нетривалого перебування у родильному відділенні вівцематку разом з приплодом вміщують в індивідуальну клітку- кучку. Тут тварини перебувають під пильною увагою вівчарів. Останні стежать за станом їх здоров’я, організовують кращу годівлю та догляд, забезпечують нормальне фізіологічне відновлення післяродового стану організму вівцематки та оптимальні умови для новонароджених ягнят. За потреби тварини одержують ветеринарну допомогу. Приділяють увагу тому, як поводиться тварина. Молоді матки іноді мало турбуються про ягнят і навіть не дозволяють їм ссати молоко, відштовхуючи їх від себе задніми ногами та головою. Таких маток притримують і дають можливість ягняті спокійно ссати. Згодом материнський інстинкт виявляється сильніше і ставлення вівцематки до приплоду стає спокійним. Маток з ягнятами у клітках-кучках зазвичай утримають у племінних господарствах для індивідуального мічення тварин та запису результатів ягніння в Журнал парування, штучного осіме- ніння та ягніння маток. У цей час також бонітують ягнят смушкових порід і формують поголів’я тварин для вирощування у ремонтній групі молодняку. Під час перебування вівцематок і ягнят у клітках-кучках особливу увагу звертають на молочність маток та загальний розвиток ягнят.
У клітках-кучках матки з ягнятами проходять своєрідне випробування щодо їх подальшого утримання в групах овець з дедалі зростаючим поголів’ям тварин. Тут їм дають обґрунтовану комплексну оцінку.
При формуванні сакманів враховують: кількість ягнят (маток із двійнями формують у сакмани, удвічі менші за поголів’ям, ніж маток з одним ягням, маток із слабкими ягнятами через недостатню молочність формують у менші сакмани і не дуже поспішають укрупняти їх); стан здоров’я тварин (хворі вівцематки на післяродові ускладнення та мастити, з легеневими та іншими недугами, з нездоровими ягнятами взагалі не підлягають формуванню навіть у середні сакмани, їх залишають у невеликих групах для постійного нагляду за ними та лікування).
Формування сакманів — один із найвідповідальніших періодів у роботі бригади вівчарів, що обслуговує отару маток. Існує багато пропозицій щодо кількісного співвідношення віку ягнят, розміру сакманів та швидкості їх формування. Усе залежить від конкретної виробничої ситуації, особливо від загального стану вівцематок і ягнят, кількості щоденних окотів, наявності приміщень та кормів. Проте за будь-якої ситуації до тритижневого віку ягнят не слід формувати великі сакмани і швидко укрупняти їх. Краще зробити більше невеликих оцарків, щоб було куди розмістити вівцематок у розпал окоту. Через три тижні практично завершується ягніння основного поголів’я маток в отарі.
Стає відомою загальна кількість лактуючих маток і підсисних ягнят (одиничних, двійнят). Це дає змогу розробити доцільну систему використання приміщень і базу при організації вирощування ягнят. Крім того, до місячного віку ягнята практично споживають тільки молоко матері, а знайти її буває важко серед загальної кількості скупченого поголів’я тварин великого сакману. Трьох-чотирьох тижнів достатньо для того, аби можна було практикувати тимчасове роздільне утримання вівцематок і ягнят. Взагалі, поки маток годують у приміщенні, небажано формувати великі сакмани.
Тимчасове роздільне утримання вівцематок і ягнят (так званий кошарно-базовий метод вирощування ягнят) практикують через 20 — 30 діб після початку окоту. Суть його полягає в тому, що ягнят зимових окотів не можна утримувати в базу (холодно), а маток небажано утримувати в кошарі (жарко). Крім того, постійний контакт вівцематок і ягнят не дає змоги своєчасно привчити ягнят до поїдання концентрованих, грубих та соковитих кормів. Хоч в оцарках улаштовують для них «їдальні», проте вони віддають перевагу молоку матері, яке вже не задовольняє харчових потреб ягнят у такому віці. Вони починають занадто турбувати маток, не даючи їм спокою навіть під час споживання корму. Матки недоїдають, кількість молока у них зменшується, що негативно позначається на стані ягнят і маток. Тому починаючи з 20 — 30-добового віку ягнят, матки в денний час перебувають на базу, а ягнята — в кошарі. Звідси і назва кошарно-базовий метод вирощування ягнят. На базу обладнують оцарки та годівниці для кожного із старших сакманів. Уранці маток виганяють через розкол або хвіртку на баз, а ягнят залишають у кошарі, їм тут дають концентровані корми та високоякісні сіно і силос. Залишившись без матерів, ягнята після кількох днів значного неспокою приходять до норми, поступово привчаються поїдати корми із годівниць, а потім успішніше поїдають їх. Маток годують за розкладом дня на базу. В обід їх впускають на одну годину в кошару для годівлі ягнят, потім знову виганяють на баз, а на ніч впускають до ягнят. В ранній холоднуватий час пасовищного періоду цю систему вирощування дещо модифікують: вівцематок виганяють на пасовище, а ягнят годують на базу.
На промислових фермах, де використовують циклічний метод осіменіння та групове ягніння маток, сакмани формують інакше, тому що тут немає одного спеціального родильного відділення і кліток-кучок. Тут уся кошара розгороджена на 64 оцарки, кожний із яких є і родильним відділенням, і кліткою-кучкою. Ягніння 12 — 13 вівцематок у кожному оцарку відбувається за 5 — 10 діб. Через 3 — 4 доби після завершення окоту суміжні сакмани маток і ягнят змішують, знявши перегородки із щитів. Кількість оцарків зменшують удвічі, а в кожному оцарку залишається по 25 — 26 маток з ягнятами.
Удруге укрупнюють сакмани через 10 діб після першого укрупнення їх. Знову знімають щити між суміжними оцарками і об’єднують сакмани. Після цього утворюється 16 сакманів по 50 — 52 вівцематки в кожному. Вік ягнят в цей час становить 20 — 25 діб. Тому після другого укрупнення переходять на кошарно-базову систему вирощування ягнят.
Звичайно як за індивідуальної, так і за групової системи ягніння маток формування сакманів продовжують і після 20 — 30- добового віку приплоду, тобто після переходу на кошарно-базовий метод вирощування ягнят. Знову враховують розвиток ягнят (одиничних, близнят) та здоров’я тварин. На час стриження овець, тобто при наближенні до відлучення ягнят від маток, в отарі вівцематок (600 — 800 голів) має бути 4 — 5 сакманів: великий сакман маток (250 — 300 голів) з одиничними ягнятами, великий сакман (150 — 200 маток) з близнятами, середній сакман (100 — 150 голів) з одинаками, середній сакман (70 — 100 маток) з близнятами та один сакман (30 — 50 маток) з дрібними, слабкими та не зовсім здоровими тваринами.
Проведення ягніння і формування сакманів — це лише компоненти загальної системи технологічного руху тварин у процесі відтворення стада овець. Увесь цей технологічний рух, зумовлений фізіологічними механізмами лактації вівцематок та віковими змінами організму ягнят, має забезпечуватись відповідною системою годівлі, утримання і догляду тварин.
У перший місяць після окоту вирішальне значення для вирощування ягнят має молочність вівцематок, яка залежить переважно від їх годівлі. Поживність раціону лактуючої матки з живою масою близько 60 кг має бути 2 — 2,2 корм. од., а вміст перетравного протеїну — не менш як 200 — 220 г. У зимовий період така вівця має одержувати 1 — 1,5 кг сіна, 4 — 5 кг силосу і 0,4 — 0,5 кг концентрованих кормів. У пасовищний період раціон такої вівцематки включає 8 — 9 кг зеленого корму та 0,3 — 0,4 кг концентратів. На особливу увагу заслуговують перші два місяці лактації маток, оскільки на цей період припадає 70 — 75 % загальної кількості молока, яка достається ягнятам від народження до відлучення від маток у чотиримісячному віці.
Новонароджене ягня тільки зовні відповідає точній копії дорослої тварини. А за функцією багатьох внутрішніх органів і систем це досить специфічний і мало пристосований до самостійного (без матері) життя організм. У ягняти при народженні ще не до- сягли функціональної зрілості система органів травлення, імунна, нервова, дихальна, кровоносна, терморегуляційна. Ускладнення виникають у ягняти вже навіть від того, що за невеликої живої маси на одиницю власної маси припадає відносно велика площа поверхні шкіри порівняно з дорослими тваринами. Це створює реальну можливість переохолодження ягнят, оскільки загальні біологічні закономірності такі, що теплопродукція організму залежить від його живої маси, а тепловіддача — від площі поверхні тіла. Цей ефект посилюють нерозвиненість дихальної та кровоносної систем (перехідний період від плацентарної до легеневої систем циркуляції крові, забезпечення організму киснем та видалення вуглекислого газу), недостатній розвиток підшкірної жирової тканини, зволожена поверхня тіла ягняти, низька температура і підвищена вологість навколишнього середовища. Тому новонароджених ягнят слід негайно після народження витерти від слизу, а в приміщеннях для їх вирощування підтримувати оптимальну температуру і вологість, запобігати протягам та своєчасно міняти зволожену підстилку.
Загальний фізіологічний стан організму ягнят такий, що в перші два тижні після народження їх годують тільки молоком, у наступні два тижні привчають до підгодівлі, на другому місяці — до поїдання відносно великих даванок корму. У наступний період організують нормовану годівлю залежно від рівня розвитку тварин. Однак до двомісячного віку в раціон ягнят завжди включають молоко або його замінник.
Отже, фізіологічний стан новонародженого приплоду та вікові морфофункціональні зміни травного каналу зумовлюють продовження молочного періоду вирощування овець. Проте не тільки цим визначається загальна система вирощування ягнят від народження до відлучення від маток. Існують ще два таких важливих фактори, як характер лактаційної кривої вівцематок і біологічні задатки високої інтенсивності росту тварин у молодому віці. За нормальних умов жива маса чотиримісячних ягнят (при відлученні) становить близько 75 % від маси добре розвиненого молодняку в річному віці. В овець різних виробничих напрямів, крім спеціалізованих м’ясних порід, середньодобові прирости в підсисний період вирощування ягнят коливаються від 150 до 250 г, а в середньому за рік — від 70 до 120 г (у спеціалізованих м’ясних порід ці показники приблизно вдвічі вищі). Складається парадоксальна ситуація: ягнята у ранньому віці здатні давати високі прирости, але протягом значного часу не здатні реалізувати ці задатки за рахунок споживання різних кормів, крім молока. А на 1 кг приросту потрібно 4,5 - 5 кг молока. Отже, тут багато залежить від годівлі і спадкових задатків молочної продуктивності вівцематок. У годівлі маток слід розраховувати на те, що ягнята до 1 - 1,5 міс ефективно використовують лише молоко. За деякими даними (К.Х. Кениг, 1974), погано вгодовані вівцематки за будь-якого раціону не здатні мати середньодобову молочну продуктивність близько 2 кг і, отже, забезпечити реалізацію вікових потенційних можливостей ягнят до інтенсивного росту.
Проте і за нормальних умов рівень молочної продуктивності вівцематок упродовж лактації значно змінюється (А.Б. Ясаков и др., 1978). На перші два місяці лактації маток припадає 75 — 80 % молока від загальної кількості його за всю лактацію (120 діб). Якщо молочну продуктивність вівцематок у розпал лактації (20-та доба) прийняти за 100 %, то на 60-ту добу цей показник становить близько 50 %, через 20 діб — до 25 %, а на 100-ту добу — до 10 %. Тому потреби ягняти у молоці матері на 90 — 100 % можуть бути забезпечені лише у перший місяць його життя. На другий місяць ступінь цього забезпечення становить 60 — 70 %, на третій — 25 — 30 %, на четвертий — ще менше. Тому починаючи з раннього віку ягнят треба привчати до підгодівлі та інтенсивної годівлі високоякісними кормами, причому не тільки концентратами, а й сіном (до 10 %) яке більше сприяє утворенню летких жирних кислот, що стимулює формування ворсинок рубця для кращого всмоктування поживних речовин. Вважається, що загальна поживність підгодівлі на другий місяць життя ягняти має бути на рівні 0,20 — 0,25 корм. од., на третій — 0,35 — 0,40 і на четвертий — 0,50 — 0,65 корм. од. До раціону можна вводити: на другий місяць — 150 г концентратів, 150 — 200 г коренеплодів, 100 — 150 г сіна та 150 — 200 г силосу; на третій відповідно 200, 250 — 300, 200 — 250 і 250 — 300 г; на четвертий — 300, 350 — 400, 300 — 400 і 600 — 800 г. У перший місяць ягняті треба згодовувати 25 — 40 г концентратів за добу. В комбікормах чи сумішах концентратів для підсисних ягнят має бути 120 — 130 г перетравного протеїну з розрахунку на 1 корм. од. Ягнятам у цей період згодовують вівсянку, пшеничні висівки, дерть ячмінну та горохову, макуху та суміші цих концкормів. Особливо доцільно давати їм суміш трьох частин вівсянки або дерті ячменю з однією частиною соняшникової макухи. Частка концентрованих кормів у підгодівлі ягнят має становити за поживністю 55 - 60 %.
При вирощуванні приплоду овець від народження до відлучення від маток особливу увагу звертають на профілактику захворювань, а в разі потреби — і на лікування ягнят. За недостатньої і неповноцінної годівлі та поганого утримання кітних маток у новонароджених ягнят може виникати диспепсія — гостре захворювання органів травлення, симптомами якого є пронос, здуття живота, сіро-білий колір калових мас. Для профілактики диспепсії новонароджених ягнят поліпшують годівлю та санітарну обробку вим’я і родових шляхів вівцематок, хворим ягнятам призначають голодну дієту на 12 - 24 год з випоюванням через кожні 3 - 4 год теплої кип’яченої води або фізіологічного розчину (200 - 250 мл), у крайніх випадках їм дають антибіотики.
У ягнят може виникати також гастроентерит — незаразне захворювання внаслідок функціонального розладу і запалення сичуга та кишок, що спричинює у тварин пронос. Причинами його можуть бути згодовування недоброякісних кормів (цвілих, зіпсованих, з ознаками бродіння, мерзлих та ін.), напування брудною або солоною водою, різке переведення ягнят з годівлі молоком на рослинні корми, використання дуже холодної води, мастит у вівцематок, висока температура повітря та надмірна інсоляція тощо. Можуть спричинити гастроентерит у ягнят інвазійні та інфекційні хвороби. Залежно від причин виникнення гастроентериту визначають методи його профілактики та засоби лікування.
Насамперед треба нормалізувати годівлю та умови утримання овець. Хворим тваринам призначають голодну дієту (1 - 2 доби), після якої годують їх доброякісним сіном та подрібненим вівсом. Не слід обмежувати напування чистою, свіжою не холодною водою, оскільки хворі тварини відчувають значну спрагу. У разі потреби використовують антибіотики, сульфаніламідні препарати, в’яжучі та обволікальні речовини (танін, дубову кору, відвар вівса та насіння льону). З метою профілактики проводять вакцинацію кітних маток для накопичення у їхній крові специфічних імуно- глобулінів, які, потрапляючи в молозиво, створюють коло- стеральний (молозивний) імунітет проти патогенних факторів травного каналу ягнят.
За неповноцінної годівлі, коли в раціонах не вистачає вітаміну Б або різко порушене співвідношення кальцію і фосфору в кормах, у ягнят може виникнути рахіт — захворювання, пов’язане з порушенням мінерального обміну. Це призводить до потовщення колінних і зап’ястних суглобів, викривлення кінцівок, кульгавості, зменшення рухливості, розм’якшення кісток хвоста й черепа. Головна причина рахіту — нестача світла, оскільки вітамін Б утворюється тільки під дією ультрафіолетових променів. Тому для запобігання рахіту та його лікування слід організовувати вигул ягнят для сонячного їх опромінення навіть у зимовий час при кошарно-базовому утриманні. А з настанням весняного тепла ягнят слід утримувати в денні години на базу, а не в приміщенні. Залежно від кількісного співвідношення кальцію і фосфору в кормах тваринам дають певні мінеральні корми у вигляді підгодівлі. Проте слід пам’ятати, що надмірна кількість кальцію в кормах раціону спричинює дефіцит фосфору в організмі овець, а підвищений вміст фосфору зумовлює нестачу кальцію. До складу мінеральної підгодівлі входять фосфоран, або трикальційфосфат, крейда, кухонна сіль. До раціону ягнят вводять кісткове борошно, вітамінізований риб’ячий жир (15 — 20 мл на 100 кг живої маси). Застосовують ультрафіолетове опромінювання хворих тварин за допомогою ртутно-кварцових ламп (щодня по 5 — 10 хв), які ставлять на відстані близько 100 см від овець. За потреби ягнятам вводять внутрішньом’язово 1 мл тривітаміну (А, Б, Е). Можна також згодовувати концентрат вітаміну Б2 (вітамінол). Орієнтовні дози — 50 — 100 тис. ІО вітаміну Б. Проте для виробництва важливо включати в раціон ягнят якісне сіно, висушене на сонці, та якомога більше часу утримувати їх на сонячному світлі.
У процесі вирощування ягнят від народження до відлучення від маток значну увагу слід звертати на профілактику та лікування легеневих захворювань (пневмонії). У хворих на пневмонію ягнят спостерігаються підвищена температура тіла, кашель, витікання з носової порожнини, прискорене дихання (боками «ганяють»), низька вгодованість аж до виснаження, атрофія та в’ялість м’язів. Можливий значний падіж тварин. Для профілактики легеневих захворювань слід поліпшувати годівлю ягнят (енергетичний рівень, вміст протеїну, вітамінів, мінеральних речовин) і досягати високої вгодованості їх. У приміщеннях і базах не слід допускати протягів, сирості і загазованості та забрудненості; у зимовий час треба запобігати переохолодженню, а в літній — перегріванню ягнят. У приміщеннях має бути забезпечена належна вентиляція. При кошарно-базовій системі вирощування потрібно влаштовувати прогулянку ягнят. Для лікування хворих тварин використовують антибіотики, сульфаніламідні та вітамінні препарати, сироватки реконвалесцентів, тобто клінічно здорових тварин, які щойно перехворіли, але ще не прийшли до норми. Риб’ячий жир з лікувальною метою можна давати ягнятам двічі на день по чайній ложці.
У підсисний період вирощування тонкорунних і напівтонкорунних овець ягнятам обрізують хвости, що також позначається на їхньому здоров’ї. Цю технологічну операцію здійснюють для запобігання забрудненню вовни на задній третині тулуба дорослої вівці та зменшення широкого ураження тварин вольфартозом (личинки вольфартової мухи — «черви»). Хвости обрізують ягнятам у 2 — 3-тижневому віці: яркам — між третім і четвертим хвостовими хребцями, баранчикам — між другим і третім. При цьому користуються гострим продезінфікованим ножем, шкіру трохи відтягують до кореня хвоста, щоб вона потім закрила рану. Дез- інфікують рану 2%-м розчином креоліну чи 5%-м розчином карболової кислоти. Після цього ягнят розмішують в оцарку, який попередньо очищають, дезінфікують і вистеляють товстим шаром свіжої чистої соломи.
Підсисний період вирощування ягнят традиційно триває до 4 міс. Ремонтний молодняк не бажано вирощувати за системою раннього відлучення з використанням замінників овечого молока, Хоч помірно раннє відлучення ягнят від маток у 2,5 - 3 міс принципово можливе як у племінному вівчарстві, так і стосовно ягнят товарних господарств, передбачених для ремонту власного стада. Жива маса ягнят при відлученні — це об’єктивний показник ефективності вирощування підсисних ягнят. Нормативні розрахунки здійснюють так. Ягня при народженні має живу масу близько 4 кг (8 - 10 % від живої маси матері). Перші 120 діб після народження — це період найбільш інтенсивного росту ягнят усіх порід і виробничих напрямів (на нього припадає 75 % від загального річного приросту живої маси молодняку). У ягнят грубововних порід овець (каракульська, сокільська, українська, гірськокарпатська) середньодобові прирости за весь період вирощування мають становити на менш як 150 г, а жива маса при відлученні — не менш як 22 кг. Середньодобовий приріст ягнят тонкорунних і напівтонкорунних порід (асканійська тонкорунна, прекос, цигайська, українські м’ясо-вовнові вівці, крім асканій- ських кросбредів) має досягати те менш як 200 г, жива маса при відлученні становити не менш як 28 кг, а асканійських кросбредів і чорноголових (кращий породний масив м’ясо-вовнових напівтонкорунних порід в Україні) за весь період підсисного вирощування — відповідно не менш як 250 г і не менш як 34 кг. Такі показники цілком можливі за повноцінної годівлі маток протягом року, а ягнят — у підсисний період. Загалом виробничий рівень будь-якого вівчарського господарства залежить від професійних практичних навичок чабанських бригад маточних отар.
Наукові дані свідчать про вирішальну роль вгодованості поголів’я вівцематок в одержанні великої кількості ягнят та успішному їх вирощуванні від народження до відлучення. Підсисний період ягнят — це найважливіший етап у вирощуванні ремонтного молодняку. Недорозвинених ягнят (з низькою живою масою) практично дуже важко або майже неможливо «дотягти» до бажаних кондицій ремонтного молодняку у річному віці. Основа розвитку ягнят закладається у ранній період їх вирощування.
При відлученні від маток ягнят насамперед розділяють за статтю, зважують і ставлять на правому вусі індивідуальні номери. У племінних господарствах у цей час роблять необхіднізаписи в журналі парування і окоту овець (проти кожної матки зазначають індивідуальний номер баранчиків і ярок та їхню живу масу при відлученні). Оформлять також журнали бонітуванні і стриження (журнали вирощування) молодняку після відлучення від маток — журнали однорічних баранів і ярок, де записують у наростаючому порядку індивідуальні номери тварин, дату народження, номери їхніх батьків, живу масу при відлученні та результати попереднього бонітування.
Бонітування проводять за скороченим бонітувальним ключем. Враховують розвиток тварин (живу масу, розмір), тип вовнового покриву, довжину і густоту вовни, колір жиропоту. Визначають загальну оцінку та виробниче призначення ягнят. Із кращих за розвитком і загальною оцінкою ягнят формують групи й отари для вирощування ремонтного молодняку наступного вікового періоду. Особливо ретельно відбирають групу ремонтних баранів. Інтенсивність відбору їх може коливатися від 3 — 5 до 10 — 15 %. При цьому враховують розмір стада овець у племінному господарстві (загальну кількість баранців у чотиримісячному віці) і потребу виробництва у ремонтних та основних баранах, щоб цього поголів’я було достатньо для роботи бригади з 3 — 4 осіб (близько 300 — 350 голів, з них 100 — 110 основних і резервних баранів- плідників та 200 — 240 ремонтного однорічного молодняку). До ремонтної групи відбирають усіх найкращих баранців у чотиримісячному віці. Орієнтуються переважно на продуктивність, хоч ураховують також генеалогічні дані приплоду за батьківською та лінійною належністю. Найкращих ярок (35 — 40 %) також відбирають для ремонту. Решту ягнят поділяють за виробничим призначенням залежно від попередньої оцінки (бонітування). Кращих тварин відбирають і вирощують на племпродаж, а гірших — для реалізації на м’ясо.
В період відлучення ягнят від маток формують отари і групи молодняку. У великих племінних господарствах розмір отари однорічних ремонтних баранів становить 200 — 250 голів, баранів на продаж — близько 700 — 800, ремонтних ярок і молодняку для продажу — 800 — 900 голів, відгодівельного молодняку — близько 900 — 1000 голів. У товарних стадах овець не формують групу ремонтних баранів. У невеликих господарствах та за специфічних природно-виробничих умов (гірські райони, рельєфна непридатність угідь звичайних зон, велика розораність земель) розмір отар може бути у 2 — 3 рази менший. У перші 3 — 4 доби після відлучення ягнят зменшують поживність раціону для вівцематок на 20 — 30 %, обмежують випасання їх на соковитих пасовищах та даванку води (для запобігання маститам). За нормальної організації підгодівлі і годівлі ягнят рослинними кормами у підсисний період немає потреби поступово (протягом кількох діб) відлучати приплід від маток. Ягнят треба негайно (в день відлучення) забрати з отари вівцематок і розпочати організацію раціональної системи вирощування молодняку після відлучення від маток.
Вирощування молодняку після відлучення від маток до переведення в основне стадо овець. У перші дні після відлучення по групах та отарах молодняку слід організувати ретельний догляд тварин, давати їм кращі корми, стежити за станом здоров’я та поведінкою ягнят на пасовищі, біля годівниць і напувалок. Неспокій ягнят після відлучення від маток зникає через 3 — 4 доби. За стійлового утримання поголів’я молодняк у межах отари бажано розбити за особливостями розвитку на три групи (кирди): кращі ягнята, середні та гірші. Це дасть змогу краще використати біологічну здатність тварин до інтенсивного росту. Відносно вирівняні за розвитком тварини кожної з таких технологічних груп краще почуваються біля годівниць і напувалок, оскільки їх не підганяють сильніші. Групи слабших тварин формують з меншої кількості овець, за ними організовують кращий догляд. Більше корму згодовують молоднякові, який уже виявив здатність до інтенсивного росту (тварини першого кирда). Через місяць після формування отар молодняку проводять контрольне зважування тварин і формують контрольну групу овець для щомісячного зважування протягом року. Розмір групи — 5 % від кількості тварин у стаді. Формують контрольну групу за принципом випадкової вибірки (беруть кожну 20-ту тварину через розкол). Відібраний молодняк мітять спеціальною фарбою, щоб щомісяця не зважувати одних і тих самих тварин. Результати контрольного зважування використовують для коригування раціонів молодняку відповідно до характеру росту тварин та наявності кормів у господарстві. Загальна інтенсивність росту молодняку овець після відлучення ягнят ще досить висока. У міру досягнення твариною статевої зрілості (5 — 7 міс) вона дещо знижується. Відповідно до цього розробляються загальні норми годівлі молодняку овець різних виробничих напрямів (табл. 6.1,6.2).
У перші 4 — 5 міс після відлучення у раціон молодняку овець вводять 300 — 400 г концентрованих кормів, 2 — 3 кг зеленої маси та близько 0,3 — 0,5 кг сіна. З переходом на стійлове утримання і залежно від загального рівня продуктивності овець у стаді раціони молодняку можуть включати: 400 — 500 г концентрованих кормів, близько 0,7 — 1,0 кг сіна, 2 — 3 кг силосу, до 0,5 — 1 кг коренеплодів, мінеральну підгодівлю. Слід враховувати також, що на провідних племінних заводах тонкорунних і напівтонкорунних порід овець вовнова продуктивність ремонтних баранів і ярок значно вища за показники, взяті для розрахунку норм годівлі молодняку. В кожному конкретному господарстві треба робити поправки на фактичний рівень продуктивності овець. На особливу увагу заслуговують ремонтні барани, жива маса яких у 14 — 15 міс сягає 80 — 90 кг, а настриг чистої вовни — до 6 — 7 кг і більше. Для вирощування тварин з таким рівнем продуктивності в їхній раціон треба включати 0,7 — 0,8 кг концентрованих кормів, 1 — 1,5 кг сіна, 3 — 5 кг силосу, 1 — 2 кг коренеплодів.
Таблиця 6.1. Норми годівлі вовнових і вовно-м’ясних порід, на голову за добу (О.П. Калашников, М.І. Клейменов та ін., 1985) |
У річному віці, а точніше (у зв’язку зі строками ягніння) — у віці 14 - 15 міс, проводять бонітування ремонтного молодняку і відбір тварин для поповнення основного стада. Результати бонітування доповнюють показниками стриження та лабораторного визначення відсотка виходу чистого волокна, товщини волокон, вмісту жиру та поту у вовні. Бонітування проводять у квітні — травні, а стриження — у травні і червні. У великих племзаводах кращих за продуктивністю 15 - 20 ремонтних баранів призначають для оцінювання за продуктивністю нащадків. Кожного з них привчають до садок на штучну вагіну, визначають кількість і якість сперми. Остаточна інтенсивність відбору ремонтних баранів становить близько 0,3 — 0,5 % від загальної кількості баранців, відлучених від маток у чотирирічному віці. Інтенсивність відбору ярок — близько 40 — 45 %. Тільки повноцінна годівля ремонтного молодняку та інтенсивний відбір тварин для поповнення основного стада овець забезпечують високий селекційний прогрес у племінному і товарному вівчарстві.
Таблиця 6.2. Норми годівлі молодняку м’ясо-вовнових порід, на голову за добу (О.П. Калашников, М.І. Клейменов та ін., 1985) |