2.5. Виробництво максимально очищених препаратів
Ця група екстракційних препаратів, отримана з лікарської (рослинної) сировини, містить комплекс діючих речовин у нативному стані, максимально очищених від супутніх речовин і стандартизованих. Вони носять назву „новогаленові препарати”
На відміну від галенових препаратів (настойки, екстракти, концентрати), які проходять тільки первинне очищення — освітлення відстоюванням і часткове видалення супутніх речовин з метою підвищення стійкості при зберіганні, новогаленові препарати проходять максимальне очищення з мстою виділення суми чистих діючих речовин.
Новогалснові препарати істотно відрізняються від звичайних галенових препаратів майже повною відсутністю супутніх речовин, через що за своєю фармакологічною дією вонн наближаються до хімічно чистих речовин. Із цієї причини вони можуть застосовуватися для ін’єкцій, мають підвищену стабільність і меншу побічну дію.
Технологія новогаленових препаратів характеризується різко вираженим індивідуальним підходом, що обумовлений характером вихідної лікарської рослинної сировини, властивостями діючих і супутніх речовин і характером одержуваного препарату. Тому технологічна схема їх одержання може бути представлена стадіями:
- підготовка виробництва;
- підготовка ЛРС і екстрагенту;
- екстрагування рослинної сировини;
- очищення витяжки,
- виділення індивідуальної речовини (при одержанні індивідуальних МОП);
- випарювання, сушіння;
- стандартизація.
На стадії екстрагування рослинної сировини особливу увагу звертають на вибір екстрагенту й метод екстрагування. Екстрагент підбирають експериментально з урахуванням вибірковості (селективності), тобто щоб він максимально поглинав комплекс діючих речовин і мінімально - баластові речовини. Екстрагент також повинен бути гарним десорбентом. Саме цим пояснюється застосування суміші розчинників. При одержанні новогаленових препаратів поряд із широко застосовуваними екстрагентами (спирт етиловий, вода) використовують водні розчини кислот, солей, суміші етанолу із хлороформом або хлористим метиленом і ін.
При виборі методу екстракції прагнуть із найменшою витратою часу й екстрагенту одержати концентровані витяги. Найбільш широко у виробництві МОП застосовують протитечійну екстракцію, мацерацію із циркуляцією екстрагенту або механічним перемішуванням (при працюючій мішалці), циркуляційне екстрагування (якщо використовують леткі екстрагенти).
Очищення витягів від баластових речовин проводиться якомога дбайливіше, без застосування сильних хімічних реагентів, з таким розрахунком, щоб препарат зберіг свою нативність. До таких методів відносяться денатурація, висолювання, спиртоочистка, діаліз і електродіаліз, сорбція, рідинна екстракція, зміна розчинника, хроматографія й ін.
Денатурація — це вплив нагрівання, УФ-випромінювання, ультразвуку. Процес денатурації незворотній. Висолювання полягає в тому, що під дією насичених розчинів сильних електролітів природні високомолекулярні сполуки (білки, камеді, пектини) випадають із витяжок в осад. Це відбувається тому, що іони електроліту гідратуються, віднімаючи воду у молекул біополімеру. При цьому зникає захисний гідратний шар молекул біополімеру. Відбувається злипання часток і осадження біополімеру. За силою висолюючої дії аніони й катіони розташовуються в ряди убуваючої активності, так звані ліотропні ряди.
Механізм спиртоочистки аналогічний механізму висолювання. Спирт етиловий - сильна гідрофільна речовина; при додаванні до водного розчину біополімерів він віднімає у їх молекул захисну гідратну оболонку й при цьому сам гідратується.
Діаліз оснований на властивостях молекул біополімерів великого розміру не проходити через напівпроникні мембрани, в той час як молекули менших розмірів проходять через них вільно. Для діалізу використовують плівки з желатину, целофану, колодію, нітроцелюлози.
Процес діалізу протікає зазвичай досить повільно. Діаліз прискорюється при підвищенні температури, збільшенні площі діалізу й дії електричного струму. В останньому випадку спостерігається явище електродіалізу, якому підлягають в основному речовини, що розпадаються на іони.
У процесі роботи періодично або безупинно здійснюється відвід витягу розчинів продіалізованих речовин
Сорбцією називається процес поглинання газів, парів або розчинених речовин твердими або рідкими поглиначами. Розрізняють кілька видів сорбції — адсорбцію, абсорбцію й хемосорбцію.
Адсорбція - поглинання речовини на поверхні сорбенту. Процес селективний і дозволяє адсорбувати певні речовини з розчину Адсорбція відбувається внаслідок взаємодії сил міжмолекулярного притягання в неполярних адсорбентах (вугілля активоване) і сил електричної взаємодії в полярних адсорбентах (силікагель). Адсорбент має обмежену поглинальну здатність, тому процес адсорбції ведуть до повного насичення адсорбенту. Процес адсорбції частково супроводжується виділенням тепла, тому зниження температури сприятливе для адсорбції, підвищення — для зворотного процесу, тобто десорбції.
Абсорбція - поглинання речовини всім об’ємом твердої або рідкої фази. Абсорбція має місце при одержанні ефірних олій анфлеражем.
Хемосорбція — поглинання речовин з утворенням хімічних сполук. До хемосорбції відносять іонний обмін.
У виробництві новогаленових препаратів частіше використовується адсорбція, ніж абсорбція. Різку межу між окремими видами сорбції провести неможливо, тому при даному процесі спостерігаються всі елементи всіх видів сорбції.
При очищенні МОП і при одержанні індивідуальних речовин з рослинної лікарської сировини широко використовується рідинна екстракція.
Рідинна екстракція являється дифузійним процесом, при якому одна або кілька розчинених речовин витягуються з однієї рідини за допомогою іншої, нерозчинної або обмежено розчинної в першій.
Для ефективного розділення за допомогою рідинної екстракції необхідно привести в контакт рідини, що взаємно не змішуються, а потім їх розділити. Апаратура для рідинної екстракції, у якій між- фазна поверхня постійно обновляється, найбільш ефективна, тому що найбільша кількість речовини переходить із однієї рідини в іншу під час утворення краплі (або плівки) і під час їх злиття, тобто коалесценції. Очищення витяжок із ЛРС за допомогою рідинної екстракції часто супроводжується утворенням стійких емульсій, тому що в сировині присутні ПАР. Тому найбільш ефективна в цьому випадку апаратура, у якій змішування й розділення фаз відбувається
Рис. 2.15. Схема установки багатоступінчастого екстрактора відцентрового роторного ЕВР-100: 1, II, III, IV, V, VI - корпус екстрактора ЕВР-100, 1 - патрубок подачі важкої фази; 2 - патрубок виходу важкої фази; 3 - патрубок подачі легкої фази: 4 - патрубок виходу легкої фази |
в полі відцентрових сил. Із численних конструкцій апаратів для рідинної екстракції у фармації найбільш ефективний екстрактор відцентровий роторний ЕВР-100 (рис 2.15) і відцентровий екстрактор Подбильняка (рис. 2.16).
Екстрактор ЕВР-100 має патрубки 1 і 3 для входу важкої й легкої фаз, які надходять у камеру розділення. У цій камері за рахунок відцентрової сили відбувається розділення емульсії на легку й важку фазу, які виходять із апарата по патрубках 4 і 2 відповідно. За час перемішування й розділення фаз відбувається дифузія речовин з однієї фази в іншу. В одному апараті досягається тільки один ступінь рівноваги.
Для одержання необхідного числа ступенів рівноваги екстрактори поєднують у батарею, де вони працюють протитечією від ступеня до ступеня. Так, важка фаза (водна), збагачена діючими речовинами (наприклад, флавоноїдами), надходить у патрубок 1-го ступеня установки, входить частково збіднена в патрубок 1 ІІ-ю ступеня і так далі, до останнього УІ-го ступеня, де вона виходить із патрубка 2 повністю звільнена від діючих речовин. Протитечією важкій фазі подається легка фаза (суміш спирту з етилацетатом) у патрубок З УІ-го ступеня, а виходить із патрубка 4 УІ-го ступеня й надходить у патрубок 3 У-го ступеня й так далі до першого ступеня, з якого (із патрубка 4) виходить витяг, добре насичена діючими речовинами (флавоноїдами). Така установка зручна в роботі, тому що у випадку
Відцентровий екстрактор Подбильняка (рис. 2.16) зарекомендував себе у виробництві пеніциліну, де утворюються стійкі емульсії на стадії рідинної екстракції- Екстрактор має циліндричний барабан 1, що обертається на горизонтальному валу 2 зі швидкістю 1500-5000 об/хв. Усередині барабан розділений спіральною перфорованою перегородкою на канали прямокутного перетину Контактуючі рідкі фази подають за допомогою насосів через вал по відособлених каналах, причому важка фаза підводиться до центра апарата, а легка - до периферії. У барабані рідини рухаються протитечією, тут вони багаторазово змішуються, головним чином прті витіканні через отвори в перегородках, і розділяються під дією відцентрових сил. Важка й легка фаза видаляються також через відособлені канали вала. Апарати цього типу відрізняються високою інтенсивністю розділення, що важливо при обробці сумішей, які легко емульгуються.
Рис. 2.16. Відцентровий екстрактор Подбильняка (схема): 1 - барабан; 2 - вал; 3 важка рідина; 4 - легка рідина |
Зміна розчинника полягає в екстрагуванні неполярним або мало- полярним (органічними) розчинником гідрофобних речовин (хлорофілу, смол) разом з діючими (серцеві глікозиди). З витягу видаляють відгоном екстрагент і додають до невеликого залишку воду. Потім видаляють відгоном залишки органічного розчинника. При цьому гідрофобні речовини, нерозчинні у воді (хлорофіл, смоли й ін.) випадають в осад і їх видаляють фільтруванням або центрифугуванням.
При очищенні спиртових витягів, що містять серцеві глікозиди, від сапонінів застосовують ефір, у присутності якого сапоніни випадають в осад. Спиртові витяги серцевих глікозидів звільняють від барвніків барвних, дубильних, білкових і інших забруднень додаванням водного основного або середнього свинцю ацетату, тобто проводять висолювання.
Із водних витягів видаляють білки, пектини, слизи й інші гідрофільні полімери, додаючи етанол у концентрації не менше 50 %. Витяги, частково очищені від біополімерів, одержують при безпосередньому використанні в якості екстрагенту етанолу у концентрації не нижче 70 %.
Ряд новогаленових препаратів (адонізид, лантозид, дигален-нео, корглікон, ерготал) є офіцинальними. Найбільшу групу становлять препарати, що містять серцеві глікозиди. Окремі новогаленові препарати одержують із ЛРС, що містить алкалоїди, флавоноїди, полісахариди й інші діючі речовини.