4.2. Виробництво драглів
Драглі - м’які лікарські засоби для місцевого застосування, які являють собою одно-, дво- чи багатофазні дисперсні системи з рідким дисперсійним середовищем, реологічні властивості яких обумовлені присутністю драглеутворювачів у порівняно невеликих концентраціях.
Гідрофобні драглі
Гідрофобні драглі (олеодраглі) готують на основах, які складаються з гідрофобного розчинника (масло вазелінове або рослинна олія) та ліпофільного драглеутворювача (поліетилен низькомолекулярний, кремнію діоксид колоїдний, мило цинкове та ін.).
Гідрофільні драглі
Гідрофільні драглі (гідродраглі) готують на основах, які складаються з води, неводних розчинників (гліцерин, пропіленгліколь, етанол, ізопропанол) та гідрофільного драглеутворювача (карбомери, трагакант, похідні целюлози).
Переваги драглів:
- Економічність - для отримання основи драглів необхідна невелика кількість речовини-драглеутворювача (карбопол).
- Ефективність — велика швидкість всмоктування (резорбції, дифузії з основи) через шкіру і слизові оболонки.
- Зручність застосування - приємніші суб’єктивні відчуття при аплікації.
- Широта використання - як у медико-фармацевтичній, так і в косметичній практиці
- Економія праце- і енергозатрат - простота отримання, менше технологічних стадій у порівнянні з мазями.
- Можливість використання так званих харчових драглів (желе) для перорального застосування - желе горобини, смородини, звіробою, глоду.
Недоліки драглів:
- нестійкі до заморожування;
- при зберіганні втрачають воду.
Для отримання драглеподібної маси (розчину полімеру) необхідно в розрахованій кількості розчинника (води) розчинити речовину-дра- глеутворювач (карбопол тощо).
Процес драглеутворєння пов’язаний з виникненням локальних зв'язків між окремими молекулами або між надмолекулярними структурами драглеутворювача по всьому об’єму системи з виникненням сітчастої структури.
Драглеутворення відбувається протягом певного часу, необхідного для перегрупування частинок дисперсної фази і утворення в системі рихлих сітчастих структур. Структуроутворення в деяких системах продовжується і після того, як утворюються драглі. Це положення підтверджується поступовим підвищенням міцності і еластичності отриманих драглів.
Драглеутворення залежить від багатьох чинників, з яких найбільш істотні:
- будова полімеру (розміри і форма макромолекул);
- розмір і форми частинок;
- концентрація: за однакових умов більш концентровані колоїдні системи переходять у драглі. Ця залежність пояснюється тим, що у концентрованих системах зменшується відстань між частинками, завдяки чому збільшується число зіткнень частинок і утворення структур за рахунок їх зчеплення активними центрами.
Драглеутворювачі - речовини, розчинення яких у певному розчиннику (як правило, у воді) призводить до отримання драглеподібної маси (основи). Гідрофільні драглі отримують, використовуючи різні полімери - як природного, так і синтетичного походження. Об’єднані за ознакою хімічної спорідненості основних компонентів, вони можуть скласти ряд додаткових підгруп основ для мазей.
Як драглеутворювачі можуть використовуватися природні полімери: декстран, трагакант, натрію альгінат, пектини, крохмаль, желатин, агар-агар, а також синтетичні полімери: похідні целюлози (натрійкар- боксиметилцелюлоза, метилцелюлоза, оксипропілметилцелюлоза, аце- тилфталілцелюпоза та ін.), спирт полівініловий, поліетиленові драглі, есилон-аеросильні драглі, полімери кислоти акрилової - еудисперт, карбомер (карбопол), а також бентоніт, фітостерин.
Широке промислове застосування останніми роками для отримання драглів знайшли полімери кислоти акрилової — карбомери (карбополи).
Для отримання необхідної в’язкості драглів на основі карбополу необхідне застосування нейтралізуючих агеьтів (лугів). Під впливом лужного середовища відбувається збільшення в’язкості драглів. Таким чином, підбираючи відповідний реагент (КОН, №ОН, МН4ОН, триета- ноламін - ТЕА, органічні аміни та ін.), можна добитися певного ступеня в’язкості драглів. Так, наприклад, для нейтралізації 1,0 г карбополу необхідно 1,35 г ТЕА або 0,68 г етаноламіну.
Переваги рідкозшитих акрилових сополімерів:
- карбомери є хорошими загусниками різних полярних середовищ; води, спиртів, гліколів у широкому діапазоні рН (від 3,0 до 10,0) і не мають собі рівних по загущуючій здатності. Так, для отримання розчину з в’язкістю 0,8 Пас при 20 °С необхідно: 0,17 % карбополу 934; 2,05 % натрію альгінату; 0,7-4,1 % натрій-КМЦ; 6,3 % бентоніту;
- найважливішими властивостями є прозорість, висока стійкість до старіння і дії світла, хороша адгезія до різних матеріалів;
- відмічається також наявність осмотичних властивостей, обумовлених властивостями хімічно активних груп полімеру до гідратації;
- за рахунок високих структуроутворюючих властивостей сопо- лімера створюється можливість регулювання осмотичної дії розроблених драглевих (мазевих) основ.
У складі драглів використовуються різні групи допоміжних речовин. До них відносяться:
1. Зволожувачі. Драглі здатні втрачати вологу, що призводить до їх висихання на шкірі. У зв’язку з цим необхідне введення во- лого-утримуючих компонентів (багатоатомні спирти — пропіленглі- коль, гліцерин, сорбітол).
2. Активатори всмоктування. Резорбція лікарських речовин з драглю істотно зростає при введенні в основу спирту, димексиду, ди- метилформаміду, ефірів етиленгліколю та ін.
3. Пролонгатори. До них відносяться речовини, що утворюють комплекси з лікарськими речовинами і пролонгують дію останніх (ПВП, ПЕО та ін ).
4. Консерванти. Антимікробні речовини, що перешкоджають мікробному забрудненню: метиловий і пропшовий ефіри п- оксибен- зойної кислоти (ніпагін і ніпазол), бензалконію хлорид, кислота сорбінова, хлорбутанол-гідрат, спирт бензиловий та ін.
Введення лікарських речовий у драглі
У технологічному процесі виробництва драглів спочатку отримують основу драглів змішуванням драглеутворювача і відповідного розчинника (вода), готують розчин (суспензію, емульсію) або тонкоподрібнений порошок (суміш порошків) лікарської субстанції, змішують з основою драглів. Потім додають необхідні допоміжні речовини і розчин лугу (нейтралізуючий реагент у драглях на основі карбополу) для отримання необхідного ступеня в’язкості. Необхідно враховувати, що процес перемішування (число обертів мішалки) також впливає на ступінь в’язкості. Механічна дія (наприклад, лопатевої мішалки) призводить до зниження ефективної в’язкості драглів. Чим менша кількість оборотів мішалки, тим менша втрата ефективної в’язкості драглів. Після припинення механічної дії в’язкість драглів відновлюється. Даний ефект називається тиксотропією.
Для драглів, що не піддавалися додатковій механічній обробці, за одну добу зберігання спостерігається деяке зміцнення структури, в той час як у драглів, що зазнали додаткової механічної дії, структурні зміни в часі відсутні.
Контроль якості драглів здійснюється шляхом визначення: вмісту, в’язкості, прозорості, однорідності, ступеня дисперсності, часу утворення стійкої несповзаючої плівки, вологоутримання і відсутності ефекту подразнення при аплікації.