10. Виробництво лікарських засобів, які знаходяться під тиском
Аерозоль — це лікарський засіб, який знаходиться під тиском газу в спеціальних контейнерах, містить одну або більше діючих речовин. Тиск, необхідний для виходу лікарського засобу з контейнера, забезпечують пропеленти. Лікарські засоби, які знаходяться під тиском, являють собою розчин, емульсію або суспензію; вони призначені для місцевого нанесення на шкіру, слизові оболонки або для інгаляцій. До їх складу, крім лікарських речовин, можуть входити і допоміжні — емульгатори, розчинники, а також ковзні речовини, які оберігають клапан від засмічування. Лікарські аерозолі поділяються на фармацевтичні і медичні.
Фармацевтичний аерозоль - це готова лікарська форма, що складається з балона, клапанно-розпилювальної системи і вмісту різної консистенції, здатного за допомогою пропелента виводитися з балона. До складу аерозоля входять лікарські, допоміжні речовини і обов’язково один або декілька пропелентів.
Медичний аерозоль - це аерозоль одного або декількох лікарських препаратів у вигляді рідких або твердих частинок, що отримуються за допомогою спеціальних стаціонарних пристроїв, призначених для інгаляційного введення в умовах лікувального закладу.
За призначенням фармацевтичні аерозолі класифікують на наступні групи: інгаляційні, отоларингологічні, дерматологічні, стоматологічні. проктологічні, гінекологічні, офтальмологічні, спеціального призначення (діагностичні, перев’язувальні, кровоспинні та ін.). Велика популярність лікувальних аерозолів пояснюється цілим рядом переваг, які вигідно відрізняють їх від інших лікарських форм:
- висока ефективність дії при порівняно малих витратах лікарських речовин. Посилення їх активності відбувається за рахунок розпилювання препарату, що у багато разів збільшує його вільну поверхню;
- при розпилюванні відбувається утворення приблизно однакових за розміром частинок, що дає можливість регулювати їх величину; це особливо важливо для лікування бронхіальної астми і захворювань органів дихання;
- за допомогою спеціальних клапанів можна дозувати різні лікарські речовини;
- балон повністю герметизований, що оберігає речовини від коливань атмосферних умов, висихання, забруднень і т.д.,
- при упаковці препарату в стерильних умовах зберігається стерильність на час всього терміну придатності;
- лікарські речовини з аерозолів швидко всмоктуються і можуть використовуватися для надання швидкої допомоги;
- економічною перевагою є висока ефективність дії у поєднанні зі скороченням витрати діючих речовин;
- можливість наносити лікарські речовини безпосередньо на уражені ділянки;
- отримання продуктів у вигляді дрібних бризок, пін, порошків і т.д. відкриває широкі можливості для застосування аерозолів у різних областях медицини;
- аерозольний спосіб застосування простий, не викликає хворобливих відчуттів.
Для створення аерозолів використовується велика кількість найрізноманітніших хімічних речовин. Всі вони можуть бути розділені на п’ять основних груп: активнодіючі, розчинники, ароматизатори, допоміжні речовини і пропеленти.
Активнодіючі інгредієнти є головною частиною будь-якої аерозольної рецептури. Решта всіх інгредієнтів - допоміжні і служать для їх видачі в необхідній формі.
Для приготування різноманітних аерозольних препаратів широко застосовуються органічні розчинники і вода, які служать для отримання розчину активної речовини і забезпечують за допомогою пропелента розподіл невеликої його кількості у великому об’ємі повітря. Для надання приємного і маскування неприємного запаху до складу аерозолю можуть входити пахучі речовини. Тип запашника (ароматизатора) повинен відповідати природі продукту, для якого вона призначена. Як аромати можуть використовуватися бензальдегід, різні есенції, ефірні масла та ін.
До групи допоміжних речовин відносять поверхнево-активні речовини (емульгатори, солюбілізатори), консерванти, консистентні речовини та інші. Вони призначені для забезпечення належної якості аерозолю, створення необхідної форми вивантаження упаковки і ефективнішого використання препарату. Важливе значення для видачі аерозольного продукту мають розсіюючі, або свакуюю- чі гази, за допомогою яких усередині балона створюється тиск. Ці гази називаються пропелєнтами.
Пропелснти класифікуються за величиною тиску насиченої пари, за агрегатним станом при нормальних умовах і за хімічною природою.
Залежно від тиску насиченої пари їх можна поділити на основні і допоміжні. Індивідуальні речовини, які при 20 °С можуть давати внутрішній надмірний тиск в упаковці не нижче 2 атм, називаються основними пропелентами. До них відносяться фреон-12, -22, -142, а також пропан, ізобутан та ін. Для зниження тиску основні пропеленти комбінуються з допоміжними, які мають тиск насиченої пари близько 1 атм. і окремо не можуть служити виштовхуючими агентами. До них відносяться фреон-11, -114, -21, бутан та ін.
За агрегатним станом усі речовини, що використовуються як пропеленти, діляться на три основні групи.
1. Зріджені гази:
а) фторорганічні сполуки (фтор і фторхлорвуглеводні, або інакше - фреони);
б) вуглеводні парафінового ряду (пропан, бутан, ізобутан);
в) хлоровані вуглеводні (вінілхлорид, метилхлорид та ін.).
2. Стиснені (труднозріджувані) гази. Сюди відносять азот, закис азоту, двоокис вуглецю та ін.
3. Леткі органічні розчинники (метиленхлорид, етиленхлорид та ін.).
У фармацевтичних аерозольних препаратах найширше як пропеленти використовуються фреони.
Аерозольна упаковка складається з балона, клапана і вмісту. Балон, що містить розчин, суспензію або емульсію лікарського препарату і пропелент, герметично закритий клапаном з розпилюючою головкою.
У вміст балона занурена сифонна трубка, призначена для подачі лікарського препарату до отвору в штоку клапана. Клапан дозволяє регулювати дозу лікарського препарату. Над вмістом у балоні знаходиться шар стисненого газоподібного пропеленту, що тисне на вміст, стінки балона і сприяє виведенню лікарського препарату.
При легкому вертикальному натисненні на головку клапана або ж при невеликому її нахилі убік (залежно від конструкції клапана) з отвору в головці видається конусний струмінь або стрічкоподібна маса. Залежно від вмісту балона струмінь може нагадувати туман (розчини лікарських речовин), дим або пил (суспензії). Стрічкоподібна маса може представляти рясну піну або видавлений з труби “черв’ячок” (емульсії, мазі, креми).
Клапан аерозольної упаковки повинен забезпечувати її герметичність при тиску в балоні до 20 кгс/см2. Він може бути пружинним і безпружинним.
За принципом видачі вмісту балона клапани діляться на дозуючі і багаторазової безперервної дії. За призначенням - для рідких і в’язких систем, для суспензій, пін та ін.
Залежно від матеріалу, з якого виготовлені балони, їх поділяють на декілька груп: металеві, скляні, пластмасові і комбіновані.
Місткість упаковок може бути різною: від 3 мл до 3 л, крім скляних, місткість яких обмежена 300 мл.
Металеві балони виготовляють найчастіше з алюмінію, внутрішню поверхню їх покривають захисними лаками. Для цих цілей застосовують різні полімерні матеріали, антикорозійні лаки або сополімери.
За кордоном застосовується великий асортимент пластмасових балонів з поліпропілену, нейлону, поліетилену, поліформальдегіду, дель- рину, целкону та ін.
Залежно від ступеня зміщуваності компонентів основної рецептури з пропелентом, аерозолі поділяють на аерозолі-розчини, аерозолі- емульсії, аерозолі-суспензії та комбіновані системи.
Виробництво аерозолів включає виготовлення балонів, клапанно- розпилювальних систем, підготовку нропелентів або їх сумішей, концентратів, заповнення аерозольних балонів і контроль їх якості.
Виробництво алюмінієвих моноблокових балонів здійснюється шляхом формування їх з плоских заготовок на пресах ударного типу, а формування горловини балона проводиться на спеціальних багато- шпіндельних конусоутворюючих автоматах. При цьому виконується 12-14 і більше операцій залежно від діаметру балона.
Виготовлення скляних балонів проводиться з нейтрального боросилі- катного скла НС-1 або НС-2 на автоматичних високопродуктивних еююфор- мувальних машинах. Процес їх виробництва пов’язаний з подвійним відпалом у горизонтальних печах з температурним максимумом 640-650 °С, для усунення або ослаблення залишкової внутрішньої напруги скла.
Після формування скляні балони покривають поліетиленовим або полівінілхлоридним захисним покриттям.
Пластмасові аерозольні балони виготовляють методом вакуум- формовки (моноблокові) або лиття під тиском на формувальних або литтєвих машинах.
Клапанно-розпилювальні системи виготовляють на заводах з переробки пластмас.
Приготування і транспортування сумішей пропелентів.
Найбільш складними і специфічними операціями для підприємств по виробництву аерозольних упаковок є приг отування сумішей зріджених пропелентів і подача їх на лінію наповнення. В Росії підприємствами хімічної промисловості організовано виробництво тільки однієї суміші, хладонів 11 і 12 у співвідношенні 50 : 50. Якщо ж рецептура передбачає інше співвідношення хладонів або інших сумішей, їх готують різними способами на спеціальних дільницях.
Для транспортування (подачі) пропелентів на лінію наповнення застосовують два способи:
1) передавлювання пропеленту з місткості, в якій він зберігається, за допомогою надлишкового тиску, що створюється в місткості або азотом, або нагрітими парами самих хладонів;
2) перекачування насосами.
Наповнення і оформлення аерозольних упаковок
Комплекс технологічних операцій з наповнення аерозольних упаковок проводиться на лініях наповнення, які можуть бути або серією окремих напівавтоматів, або автоматичним устаткуванням, компактно об’єднаним в одну лінію за допомогою різних конвеєрів і транспортерів. Зазвичай лінії наповнення за допомогою транспортуючих засобів пов’язані з лініями упаковки готової продукції.
Принципова схема технологічної лінії наповнення аерозольних упаковок представлена таким чином (див. Додаток 7).
1 Миття балонів. Балони завантажуються на стрічку транспортера, потім вони автоматично розміщуються на тримачі мийної машини і, надходячи в різні зони машини, проходять стадії попереднього миття, основного миття, обполіскування, обробки парою і сушки.
2. Транспортер служить для подачі балонів від мийної машини до лінії наповнення.
3. Стіл - початок виробничої лінії. На нього подаються чисті після миття балони.
4. Конвеєрні стрічкові транспортери служать для автоматичного зв’язку всіх технологічних операцій на лінії наповнення і упаковки.
5. Автомат необхідний для видалення з балонів струменем стисненого повітря пилу, що випадково туди потрапив, або інших частинок.
6. Наповнення концентратом. Для наповнення балонів концентратом застосовуються автоматичні дозувальні установки. Дозування, як правило, здійснюється за об’ємним принципом.
7. Видалення повітря з балонів. Якщо видалення повітря з балонів проводиться зрідженим газом, то лінія наповнення оснащується автоматичною головкою, яка дозує 1-2 краплі зрідженого хладону. Крапля хладону, потрапляючи в балон і випаровуючись, витісняє повітря, що знаходиться в ньому. Для балона середньої величини достатньо 1 мл зрідженого газу, що створює 250 мл пари. Якщо для видалення повітря використовується вакуумування балона, то цей процес здійснюється на автоматі кріплення клапана.
8. Кріплення клапана. Після наповнення балонів концентратом і видалення з них повітря проводиться їх герметизація клапанами, які вручну або напівавтоматично встановлюються в горловини балонів.
9. Введення пропеленту. За герметизацією балонів, які надходять до спеціальних автоматичних порційних дозаторів, здійснюється вприскування під тиском нропеленту.
10. Перевірка на міцність і герметичність. Після заповнення пропелентом балони перевіряються на міцність і герметичність у термостатованій водяній ванні при температурі 45±5 °С протягом 15-20 хв. для скляних балонів або 5-10 хв. для металевих балонів. За цей час балони та їх вміст нагріваються. При цьому в балонах створюється підвищений тиск. Балони, що не витримали підвищеного тиску, вибухають. Якщо балони міцні, але не герметичні, то при підвищеному тиску відбувається виділення пропеленту, що видно по бульбашках, які піднімаються у воді. Водяна ванна спеціально пристосована для візуального контролю. Для оберігання від вибухів, що не витримали випробування балонів, ванна забезпечена запобіжним ковпаком з органічного скла.
11. Сушка балонів. Для видалення води з поверхні випробуваних у ванні балонів, останні по конвеєру надходять в сушильний тунель з направленими на них форсунками. Із форсунок на балони подається струмінь теплого повітря.
12. Сухі заповнені балони за допомогою автоматичних ваг проходять контрольне зважування. При відхиленні ваги в той чи інший бік балони автоматично відбраковуються.
13. Перевірка тиску. Ця операція в основному проводиться для аерозольних упаковок, що містять у якості пропелентів стиснені гази, наявність яких у балоні можна перевірити лише за допомогою манометра. Тому всі балони надходять до автоматичного пристрою, який визначає тиск усередині балонів і відбраковує балони, в яких відсутній пропелент або міститься мала його кількість.
14. Установка розпилювача і перевірка якості розпилювання. Ці операції здійснюються спеціальними автоматичними пристроями, вбудованими в лінію наповнення.
15. Одягання захисного ковпачка проводиться на лінії за допомогою орієнтуючого автоматичного пристосування.
16. Маркування. Автоматичний друкарський пристрій наносить на бічну частину балона (зазвичай знизу) маркувальні дані (найменування, серію і термін придатності). Маркування також може проводитися витискуванням серії на алюмінієвій частині клапана (капсулі).
Після цього балони надходять на лінію упаковки, де їх поміщають у пенали, забезпечують інструкцією по застосуванню. Потім їх упаковують у транспортну тару. Стандартизація аерозольних упаковок на заводах проводиться відділом технічного контролю у відповідності з вимогами ДФУ і НТД на даний препарат. Стандартизація включає декілька видів контролю: органолептичний, фізико-хімічний, хімічний і біологічний (при вмісті у складі серцевих глікозидів).
Внутрішній гиск в аерозольній упаковці визначають манометром, точність якого повинна бути не менше класу 2,5.
Перевірка контейнера на герметичність
Контейнер без ковпачка і розпилювача або насадки повністю занурюють у водяну баню при температурі 45±5 °С не менше ніж на 15 хв.
і не більше 30 хв. для скляних балонів, не менше 10 хв. і не більше 20 хв. — для металевих балонів. Товщина шару води над штоком клапана повинна бути не менше 1 см. Не повинне спостерігатися виділення бульбашок газу.
Визначення відсотка виходу вмісту контейнера. Контейнер зважують з точністю до 0,001 г (m1 видаляють вміст і зважують порожній контейнер (m2).Вихід вмісту у відсотках (X) обчислюють за формулою:
де m3 - маса вмісту, яка зазначається на упаковці.
Випробування проводять при температурі 20±2 °С.
Випробування проводять мікроскопічним методом (ДФУ). Частинок розміром менше 10 мкм повинно бути не менше 95 %.