2.5. Місце інвестиційного права в системі права
Одним із найважливіших факторів, який сприяє інвестиційній діяльності, а також стимулює надходження іноземних інвестицій, є наявність ефективного, стабільного інвестиційного законодавства. Нині в Україні відбувається процес формування норма- тивно-правової бази, яка покликана регулювати інвестиційні процеси в економіці держави.
У системі норм права, що регулюють інвестиційну діяльність, є норми різних галузей права — конституційного, адміністративного, цивільного, фінансового, податкового, земельного, екологічного, трудового, кримінального та ін. Це пояснюється тим, що інвестиційна діяльність за своїм правовим характером є складною, і суб'єкти вступають у різного роду суспільні відносини. А тому правове регулювання інвестиційної діяльності має міжгалузевий характер.
Так, норми конституційного права визначають загальний правовий статус громадян, систему органів державної влади, на- ціонально-територіальний устрій тощо. Конституція вносить системність у право, є ефективним системоутворюючим чинником правової системи, закріплює вихідні засади формування і дії національного права, наповнює його своїм змістом, пронизує єдиними принципами та ідеями. Норми Конституції «переливаються» в норми інших галузей права, є їх джерелом. Місце і роль конституційного права визначається також характером його співвідношення як з приватно-правовими галузями, так і з галузями публічного права. Роль Конституції України полягає в тому, що вона забезпечує збалансованість публічних і приватних засад у праві насамперед тим, що закріплює різноманітність форм власності, її статус та співвідношення між її видами, соціальну спрямованість (функцію) держави тощо. Цим самим Конституція закладає основи інвестиційного права.
Значення конституційних норм полягає в тому, що вони забезпечують правове регулювання інвестиційної діяльності, встановлюють той мінімум гарантій прав та інтересів учасників інвестиційних правовідносин, який не може бути обмеженим. До таких прав і свобод можна віднести право власності, право на інформацію, право на судовий захист тощо.
Норми адміністративного права врегульовують питання державного управління взагалі і державного управління інвестиційною діяльністю зокрема. Адміністративне право містить загальні норми, які регулюють процес державного управління, а також спеціальні норми, дія яких обмежується, зокрема норми, що регулюють державне управління інвестиційною діяльністю. До групи нормативних актів, що містять спеціальні норми, якими регулюються суспільні відносини у сфері державного управління інвестиційною діяльністю, належать Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій (затверджене Постановою КМУ від 07.08.1996 № 928), положення про міністерства, відомства (у тій частині, де вони безпосередньо визначають функції конкретних міністерств і відомств з державного управління інвестиційною діяльністю) та про інші органи1.
Значну роль у; регулюванні інвестиційної діяльності відіграє цивільне право. Його норми, що стосуються регламентації інвестиційної діяльності, містяться в Цивільному кодексі України та в низці цивільно-правових законів. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність» об'єктом інвестиційної діяльності може бути будь-яке майно, а також немайнові права. Майнові права і обов'язки закріплено ст. 7, 8 цього Закону, а згідно зі ст. 9 Закону основним документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода). Усе це цивільно-правові категорії, і вони докладно врегульовуються нормами цивільного права.
Оскільки метою здійснення інвестиційної діяльності є одержання прибутку або досягнення соціального ефекту і суб'єкти здійснюють інвестиційну діяльність у процесі своєї господарської (підприємницької) діяльності, то інвестиційні правовідносини виходять із господарських (підприємницьких) правовідносин і тісно з ними пов'язані, а тому інвестиційне право тісно пов'язане з господарським (підприємницьким) правом2. Норми господарського права визначають організаційно-правові форми, порядок створення і реєстрації суб'єктів господарювання, регулюють здійснення господарської діяльності, визначають умови припинення діяльності та інші аспекти господарської діяльності.
Суспільні відносини, що виникають у результаті здійснення інвестиційної діяльності, урегульовуються також нормами земельного права. Придбання іноземними інвесторами майнових прав на землю та інші природні ресурси має свої особливості, визначені Земельним кодексом України та іншими ресурсними кодексами. Порядок використання земельних ділянок іноземними інвесторами визначається і нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Ряд питань здійснення інвестиційної діяльності врегульовано нормами фінансового (бухгалтерський облік та звітність підприємств з іноземними інвестиціями, валютне регулювання та ін.), податкового (як підгалузі фінансового права в частині оподаткування при здійсненні інвестиційної діяльності), митного права (переміщення через митний кордон цінностей, що інвестуються, порядок справляння мита тощо).
Певне місце у врегулюванні діяльності інвесторів займають норми трудового права. Аналізуючи трудове законодавство України, можна дійти висновку про те, що трудові відносини на підприємствах з іноземними інвестиціями підлягають правовому регулюванню національним трудовим правом. Це стосується питань прийняття на роботу та звільнення, робочого часу і часу відпочинку, оплати праці, гарантій і компенсацій працівникам. Трудові відносини із працівниками, які не мають постійного місця проживання в Україні, регулюються відповідними законами або міжнародними договорами України.
Важливого значення в регулюванні інвестиційної діяльності набувають норми кримінального права. Це зумовлено тим, що постійно зростає кількість злочинів в економічній, фінансово- кредитній, підприємницькій сферах, а норми кримінального права встановлюють відповідальність за ці злочини.
Інвестиційне право пов'язане також із господарським процесуальним правом, норми якого встановлюють порядок вирішення спорів між суб'єктами інвестиційної діяльності, а також іншими галузями права.