6.1. Поняття, види і функції інвестиційного договору
У сучасних умовах надзвичайної актуальності і науково-практичного значення набуває розробка концепції інвестиційних договорів, яка значною мірою відповідала б цілям державної інвестиційної політики і враховувала б завдання правового регулювання в цій сфері для досягнення значного економічного та соціального ефекту від інвестиційної діяльності в Україні. Для цього, на наш погляд, слід розробити ознакову кваліфікацію інвестиційного договору в загальній кількості договорів, сформулювати істотні умови цих договорів, здійснити ідентифікацію інвестиційних договорів з метою поширення на них загального режиму регулювання, а також державних гарантій, визначити коло таких договорів та розробити типові форми інвестиційних договорів з метою їх провадження в практичну діяльність.
У чинному законодавстві відсутнє визначення поняття «інвестиційний договір», але ним визначені окремі види інвестиційних договорів: концесійні договори, угоди про розподіл продукції, договори про спільну інвестиційну діяльність і деякі інші.
При ідентифікації інвестиційного договору і формулюванні такого поняття слід враховувати численність існуючих варіантів його визначення. Вважається, що ключовим моментом у визначенні поняття може бути економічна доцільність (ефективність), тобто оптимальне співвідношення інтересів інвестора та держави на всіх стадіях здійснення інвестиційних відносин1.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про інвестиційну діяльність» основним правовим документом, що регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є інвестиційний договір. Він є правовою формою взаємовідносин між інвестором та іншими учасниками інвестиційної діяльності. Договір повинен відповідати економічній сутності інвестування, тобто закріплювати факт вкладення коштів в об'єкт інвестування. А саме інвестування, у свою чергу, поділяється на:
- самоінвестування, тобто інвестування власної підприємниць кої діяльності. У цьому випадку інвестиційні відносини не матимуть двостороннього зобов'язального характеру;
- інвестування діяльності іншої особи, у якому беруть участь два суб'єкти інвестиційної діяльності - інвестор і суб'єкт підприємницької діяльності.
Термін «інвестиційний договір» в юридичній літературі розглядається у вузькому і широкому розумінні. У вузькому розумінні цей термін застосовується стосовно угод між інвестором і учасниками інвестиційного процесу щодо вкладення та реалізації інвестицій. У широкому розумінні цей термін застосовується щодо договорів, які укладаються між інвестором та іншими учасниками інвестиційної діяльності і спрямовані на реалізацію будь-яких видів і форм інвестицій з метою одержання прибутку або досягнення соціального ефекту[1].
О.К. Вишняков розглядає інвестиційний договір (інвестиційну угоду) як основний правовий документ, що регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності. Автор вважає, що практично в усіх випадках форма інвестицій має договірний характер, за винятком створення підприємства одним засновником, а також створення структурних підрозділів підприємства2.
На думку інших авторів, інвестиційний договір (контракт) - це оформлене в належній формі взаємне волевиявлення двох або більше учасників про встановлення, зміну або припинення прав і обов'язків, пов'язаних зі здійсненням вкладання та реалізації інвестицій у видах, передбачених законодавством[2].
У юридичній літературі інвестиційний договір визначається також як договір, однією зі сторін якого є інвестор (юридична або фізична особа або держава), а іншою — сторона, яка приймає інвестиції, - реципієнт (фізична або юридична особа, як та, що існує, так і спеціально створена інвестором, а також держава), який регулює відносини з приводу довгострокового вкладення майна, майнових прав та інших цінностей, що мають ринкову вартість (у певному вигляді, формі та кількості), в обраний об'єкт інвестування (реальний, фінансовий або інтелектуальний, які передбачені законодавством України з метою отримання прибутку, що мають ризиковий характер[3]. Ризик в інвестиційних договорах обумовлюється такими факторами: значним розривом у часі між укладенням договору та досягненням його мети, тобто реалізацією; сам характер інвестування передбачає передачу цінностей та включення їх у підприємницький обіг, що також має певний ступінь ризику.
Інвестиційний договір більшістю вчених-правознавців розглядається як різновид господарсько-правового договору, який має специфічний характер і мету. У науковій юридичній літературі немає єдиного тлумачення правової природи інвестиційного договору. Існують дві основні концепції. Згідно з першою інвестиційні договори, особливо якщо однією зі сторін є держава, належать до категорії адміністративно-правових актів; за другою - інвестиційні договори мають цивілістичну природу[4].
Предметом такого договору є інвестиція в будь-якій не забороненій законодавством України формі. Зокрема, це можуть бути передбачені законодавством форми інвестицій та інвестиційної діяльності:
- інноваційна діяльність;
- капітальні вкладення в основні фонди;
- корпоративна форма;
- лізинг;
- придбання не забороненого законами України рухомого та нерухомого майна;
- створення підприємств, що повністю належать інвестору, чи придбання останнім у власність діючого підприємства по вністю;
- придбання майнових прав.
Також предметом інвестиційного договору можуть бути дії, послуги тощо, які надаються (виконуються) учасниками інвестиційної діяльності та спрямовані на забезпечення вкладення інвестицій.
Об'єктами інвестування можуть бути такі види інвестування: фінансові - вкладення в цінні папери, цільові грошові вклади, депозити, паї тощо; реальні - вкладення в матеріальні активи (будівлі, обладнання, споруди) у формі придбання, будівництва, реконструкції, лізингу тощо; інтелектуальні — вкладення в нематеріальні активи, об'єкти інтелектуальної власності, спільна діяльність з приводу реалізації інвестицій з метою отримання прибутку.
Мета інвестиційного договору - це той безпосередній госпо- дарсько-правовий результат, якого намагаються досягти сторони в процесі його укладання та виконання. Інвестиційний договір спрямований на досягнення кінцевої мети інвестування, яку визначено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інвестиційну діяльність» - досягнення внаслідок здійснення інвестицій певного результату, - одержання прибутку чи досягнення певного соціального ефекту. І це надає підстави стверджувати, що мета інвестиційного договору не обов'язково повинна передбачати або одержання прибутку, або досягнення соціального ефекту. Можливим є здійснення інвестицій з досягненням сукупної мети.
Соціальний ефект може бути особистий, суспільний чи комплексний, який передбачає поєднання особистого та суспільного соціального ефекту. Особистий соціальний ефект досягається при звичайних споживчих відносинах, наприклад, інвестування в будівництво з метою одержання квартири. Суспільний соціальний ефект не має індивідуалізованого характеру і поширюється на необмежене (невизначене) коло осіб. Крім того, він досягається також і при здійсненні інвестування з метою одержання прибутку. У такому контексті суспільний соціальний ефект виявляється у створенні (збереженні) робочих місць, підвищенні ефективності виробництва, розбудові необхідної інфраструктури, збільшенні надходжень до державного та місцевих бюджетів тощо. Тому, коли йдеться про мету здійснення інвестицій, то не обов'язково розуміти щось одне - одержання прибутку або досягнення соціального ефекту.
Інвестиційний договір є різновидом договору взагалі, якому притаманні свої особливості. До них належать:
- господарський характер та мета інвестиційного договору - врегулювання відносин між учасниками інвестиційної діяльності (інвестиційного проекту);
- суб'єктами таких відносин є інвестори, учасники інвестиційного проекту та інвестований, але вони відповідно до виду
договору можуть мати різний правовий стан;
- договір має враховувати імперативні вимоги інвестиційного законодавства;
- укладається тільки в письмовій формі, але для деяких видів чинним законодавством встановлена обов'язкова реєстрація;
- виступає як інструмент інвестиційної політики (інвестиційного проекту);
- завжди є концесуальним і, як правило, довгостроковим[5].
З метою більш глибокого усвідомлення поняття та змісту інвестиційних договорів в юридичній літературі проводиться їх класифікація за різними ознаками.
О.К. Вишняков інвестиційні договори поділяє на дві групи:
- договори (угоди) про створення юридичної особи або про пайову участь у підприємстві чи неприбутковій організації;
- договори (угоди) без створення юридичної особи. Серед них виділяються договори про спільну інвестиційну діяльність та інвестиційні договори, які не пов'язані зі спільною діяльністю[6] .
Більш докладна класифікація інвестиційних договорів проведена О.М. Вінник[7]. За кількістю сторін інвестиційного договору розрізняють двосторонні та багатосторонні договори.
За критерієм ошатності розрізняються:
- статні інвестиційні договори, які мають місце за умови, якщо інвестиції здійснюються з метою отримання прибутку, однак цей прибуток може не залежати безпосередньо від результатів дій контрагентів (як це має місце при здійсненні спільної підприємницької діяльності, коли інвестор отримує зустріч не матеріальне задоволення не безпосередньо від свого партнера, а від здійснення інвестицій);
- безоплатні інвестиційні договори, які мають місце за умови, якщо досягається певний соціальний ефект; наприклад, будівництво та облаштування приміщень для відпочинку працівників шдприємства-інвестора.
За часом виконання розрізняються:
- інвестиційні договори з одноразовим виконанням, які передбачають їх виконання шляхом здійснення однієї дії протягом короткого проміжку часу;
- інвестиційні договори з тривалим виконанням, які передбачають їх виконання протягом тривалого часу[8].
За економічним змістом та юридичними ознаками розрізняються такі види інвестиційних договорів:
- договори про передання майна у власність, повне господарське відання або оперативне управління з метою здійснення інвестиційної діяльності;
- договори про передання майна в користування з метою здійснення інвестицій;
- договори про передання майнових прав;
- договори про спільну підприємницьку діяльність;
- договори про виробничу кооперацію;
- договори, спрямовані на придбання майна у власність або майнових прав з метою інвестиційної діяльності;
- договори про придбання (передачу) прав на використання інтелектуальної власності з метою інвестиційної діяльності;
- договори на придбання майна в користування з метою інвестиційної діяльності;
- договори про придбання (передачу) цінних паперів та інших корпоративних прав;
- договори підряду на виконання проектно-пошукових, будівельних та пов'язаних з ними робіт;
- договори концесії;
- договори про розподіл продукції[9].
Заслуговує на увагу запропонований в юридичній літературі поділ інвестиційних договорів на мінові та ризикові. До ризико- вих належать договори, які відрізняються тим, що за метою та наміром кінцевий результат договору, матеріальна його цінність поставлені в залежність від невідомої, випадкової або ймовірної події1. Але, враховуючи те що в інвестиційному договорі існує розрив у часі між моментом укладення договору та моментом його виконання, тобто досягненням його мети, а також характер самої мети, пов'язаної в основному з отриманням прибутку, то такий договір, на думку О. Сімсон, слід віднести до ризикового[10]. Залежно від того, хто виступає інвестором, виділяються інвестиційні договори на державне інвестування, іноземне
інвестування та інвестування національним суб'єктом.
За матеріальним об'єктом (видом інвестиції) інвестиційні договори поділяються на:
- договори на інвестування майна, що належить інвестору на праві власності;
- договори на інвестування майнових прав;
- договори на інвестування прав інтелектуальної власності.
За об'єктом, або формою, інвестування, якій вони відповідають, виділяються інвестиційні договори, спрямовані на:
- придбання у власність рухомого і нерухомого майна з метою здійснення підприємницької діяльності;
- інвестиційні договори, спрямовані на придбання інших майнових прав - корпоративних, прав на користування землею та природними ресурсами, права інтелектуальної власності тощо;
- заснування юридичної особи для реалізації інвестицій з метою отримання прибутку.
Залежно від ступеня ризику розрізняють:
- інвестиційні договори з середнім ступенем ризику;
- інвестиційні договори з високим ступенем ризику;
- інвестиційні договори авантюрні (спекулятивні) щодо купівлі акцій.
За напрямом інвестиційної діяльності виділяються:
- галузеві інвестиційні договори;
- регіональні інвестиційні договори;
- мегаполісні (спеціальні) інвестиційні договори (у вільні економічні зони та зони зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності) .
Інвестиційний договір, як і будь-який інший договір, виконує певні функції. Функції інвестиційного договору - це передбачені або санкціоновані законом регулятивні властивості його якюридичного акту, завдяки яким урегульовуються відповідні інвестиційні відносини. Інвестиційному договору властиві такі функції:
- регулятивна, яка полягає у врегулюванні відносин між сторонами інвестиційних правовідносин, враховуючи специфіку відносин контрагентів - учасників інвестиційної діяльності в межах закону, а якщо останній не регулює певні умови чи порядок здійснення інвестиційної діяльності, то й доповнює прогалини закону. Наприклад, щодо конкретного розміру санкцій за порушення умов інвестиційного договору, якщо такі санкції не передбачені законом;
- координаційна, яка полягає в тому, що сторони інвестиційного договору розробляють умови цього договору шляхом погодження між собою його положень;
- планування, яка полягає в тому, що за допомогою цих договорів інвестор та інші учасники інвестиційної діяльності планують свою діяльність на певний проміжок часу (час підготовки та виконання договірних зобов'язань);
- контрольна, яка полягає в тому, що за допомогою інвестицій ного договору здійснюється контроль за ефективністю діяльності його учасників;
- інформаційна, яка полягає в тому, що договір містить інформацію про правовий стан сторін договору, необхідну сторонам, а в певних випадках - юрисдикційним органам і третім особам;
- охоронна, яка полягає в тому, що сама наявність договору в передбаченій законом формі, зафіксовані в ньому права і обов'язки сторін, а також санкції за невиконання (неналежне виконання) останніх дозволяють здійснити в судовому по рядку захист прав та законних інтересів сторін у випадку порушення однією зі сторін своїх договірних зобов'язань.
Інвестиційному договору притаманна також і специфічна функція - опосередкування відносин, що складаються між інвесторами та іншими учасниками інвестиційної діяльності і спрямовані на здійснення інвестицій.
Інвестиційний договір виступає основним регулятором поведінки суб'єктів інвестиційної діяльності. Нормативні акти створюють правову основу інвестиційної діяльності, договір же встановлює конкретний правовий режим економічних і правових зв'язків між його сторонами. Він визначає порядок і умови виконання договірних зобов'язань, форми взаємодії сторін, контроль за виконанням зобов'язань, а також враховує специфічні особливості конкретних взаємозв'язків сторін. Інвестиційний договір виконує також функцію оцінки результатів інвестиційної діяльності.
[1] Вінник О.М, Інвестиційне право. —К.: Атіка,2000. —С. 31.
Чабан О.М. Інвестиційний договір (контракт) як форма здійснення інвестицій: поняття та особливості // Правова держава: щорічник наукових праць. Вип. 9.- К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. - С. 244.
[3] Симсон О. Критерии квалификации инвестиционньїх договоров // Підприєм ництво, господарство і право. - 2001. - № 1. - С. ЗО.
[4] Зобов'язальне право: теорія і практика / За ред. О.В. Дзери. - К.: Юрінком Інтер, 1998. - С. 772-774.
[5] Підприємницьке право України: Підручник / За заг. ред. Р.Б. Шишки. - X •
[8] Коссак В.І. Іноземні інвестиції в Україні (цивільно-правовий аспект). — Л, Центр Європи, 1996. - С. 60.
[9] Див.: Закон України «Про угоди про розподіл продукції» // ВВР України. - 1999. -№44. -Ст. 391.
[10] Симеон О. Существеннме условия й классификация инвестиционных договоров і і Підприємництво, господарство і право. —2001. - № 3. — С. 20—21.
Більш докладно див.: Симеон О. Существенные условия й классификация инвестиционных договоров і і Підприємництво, господарство і право. - 2001. - № 3. - С. 21.