10.2. Порядок створення і ліквідації спеціальних (вільних) економічних зон
Спеціальні (вільні) економічні зони (СЕЗ) - один із важелів досягнення відкритості економіки України і стимулювання міжнародного економічного співробітництва на підставі залучення іноземних інвестицій. У поєднанні з іншими елементами загальної стратегії економічного розвитку держави СЕЗ спроможні забезпечити активізацію підприємницької діяльності, залучення нових технологій, розвиток ринкових методів господарювання, а в кінцевому варіанті - збільшення виробництва та поставки високоякісних товарів і послуг як на внутрішній, так і на зовнішній ринки.
Порядок створення і ліквідації спеціальних (вільних) економічних зон визначається Законом України «Про загальні принципи створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон» та іншими актами законодавства України.
1 ВВР. |
- 1999. |
- № 7. |
- От. 50. |
2 ВВР. |
- 1999. |
- № 15. |
- От. 82. |
3 ВВР. |
- 1999. |
- № 32. |
- От. 263 |
4 ВВР. |
- 2000. |
- № 42 |
- От. 349 |
5 ВВР. |
- 2001. |
- № 9. |
- От. 40. |
6 ВВР. |
- 2000. |
- № 25. |
- От. 196 |
Створення СЕЗ повинно здійснюватися з урахуванням певних факторів розміщення, зокрема:
- сприятливе місцезнаходження з погляду зовнішніх і внутрішніх можливостей для реалізації поставлених цілей;
- наявність достатнього ресурсного потенціалу (природно-клі- матичні умови, корисні копалини, трудові ресурси, науково- технічний потенціал тощо);
- забезпеченість об'єктами виробничої та соціальної інфраструктури згідно з міжнародними стандартами;
- розвинута система комунікацій, особливо засобів зв'язку, розгалужена транспортна мережа;
- відсутність (або врахування в документах про створення СЕЗ) екологічних обмежень і заборон відносно створення СЕЗ з урахуванням існуючих або передбачених антропогенних на вантажень на навколишнє середовище.
Крім цих загальних для всіх територіально-господарських утворень факторів, повинні враховуватися специфічні умови, властиві окремим типам СЕЗ. Вони визначаються цільовою та функціональною спрямованістю кожної СЕЗ, її зв'язками із позазо- нальною економікою, ступенем інтегрованості в національне та світове господарство, зв'язком з існуючими системами розселення, виробничими та іншими об'єктами. Слід також враховувати ступінь зацікавленості органів місцевого та регіонального самоврядування і населення у створенні на відповідній території СЕЗ.
Важливою передумовою ефективного функціонування СЕЗ є наявність конкретної програми її розвитку із визначенням цілей, етапів, завдань, спрямованих на створення відповідної фінансово-економічної інфраструктури (банківської, страхової, інвестиційної тощо), строків їх виконання, обсягів і джерел інвестицій.
Згідно із зазначеним Законом спеціальні (вільні) економічні зони створюються Верховною Радою України за ініціативою Президента України, Кабінету Міністрів України або місцевих Рад народних депутатів України та місцевої державної адміністрації. Статус і територія СЕЗ, а також строк, на який вона створюється, визначаються Верховною Радою України шляхом прийняття окремого закону для кожної СЕЗ.
У разі створення СЕЗ за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України відповідне рішення може бути прийняте лише після одержання письмової згоди відповідної місцевої Ради народних депутатів та місцевої державної адміністрації, на території якої передбачається розташувати спеціальну (вільну) економічну зону.
У разі коли ініціатива створення СЕЗ належить місцевим Радам народних депутатів та місцевим державним адміністраціям, вони подають відповідну пропозицію Кабінету Міністрів України. Кабінет Міністрів України повинен розглянути пропозицію про створення СЕЗ у 60-денний строк від дня її надходження і подати висновок з цього питання до Верховної Ради України.
До Кабінету Міністрів України подаються документи, перелік яких визначено ст. 6 Закону, а саме:
- рішення місцевої ради та місцевої державної адміністрації з клопотанням про створення СЕЗ (у разі її створення за власного ініціативою) або письмову згоду відповідних місцевих рад та місцевих державних адміністрацій (у разі її створення за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України);
- проект положення щодо її статусу та системи управління, офіційну назву СЕЗ;
- точний опис кордонів СЕЗ та карту її території;
- техніко-економічне обґрунтування доцільності створення і функціонування СЕЗ, яке має включати:
а) мету, функціональне призначення та галузеву спрямованість її діяльності;
б) етапи розвитку із зазначенням часу їх здійснення;
в) ступінь розвитку виробничої й соціальної інфраструктури, інфраструктури підприємництва та можливості їх розвитку в майбутньому;
г) вихідний рівень розвитку економічного, наукового та іншого потенціалу з урахуванням специфічних умов її створення;
д) рівень забезпеченості кваліфікованими кадрами;
е) обсяги, джерела та форми фінансування на кожному етапі її створення і розвитку;
є) обґрунтування режиму ціноутворення, оподаткування, митного регулювання, валютно-фінансового та кредитного механізму;
- проект Закону про створення конкретної СЕЗ.
Пропозиції щодо зміни статусу і території СЕЗ подаються в порядку, передбаченому Законом України «Про загальні принципи створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон».
Спеціальна (вільна) економічна зона вважається ліквідованою з моменту закінчення строку, на який її було створено, якщо його не було продовжено Верховною Радою України. СЕЗ може бути ліквідована Верховною Радою України до закінчення строку, на який її було створено, за поданням Президента України або Кабінету Міністрів України. Питання доцільності продовження строку функціонування СЕЗ або її дострокової ліквідації може бути передане для вивчення до комісії незалежних експертів, яку створює Верховна Рада України.
Верховна Рада України повинна розглянути подані пропозиції та в тримісячний строк від дня подання зазначеної пропозиції прийняти відповідне рішення. СЕЗ вважається ліквідованою з моменту прийняття відповідного закону про її ліквідацію.
Для вирішення майнових та інших питань, пов'язаних з ліквідацією СЕЗ, урегулювання фінансових відносин між органами господарського розвитку і управління СЕЗ та суб'єктами економічної діяльності СЕЗ Кабінетом Міністрів України створюється ліквідаційна комісія, яка набуває всіх повноважень щодо управління СЕЗ до остаточного вирішення всіх питань, пов'язаних з ліквідацією СЕЗ.
Спори, які виникають у зв'язку з ліквідацією СЕЗ між органом господарського розвитку і управління, суб'єктами економічної діяльності та ліквідаційною комісією, підлягають розгляду в суді України, а спори за участю іноземного суб'єкта економічної діяльності, що діє в цій зоні, - у суді за погодженням сторін, у тому числі за кордоном.