11.3. Ресурсозаощадження — один з основних напрямів інтенсифікації виробництва
11.3. Ресурсозаощадження — один з основних напрямів інтенсифікації виробництва
Одним із головних напрямів інтенсифікації суспільного виробництва є зростання випуску продукції без відповідного збільшення залучених у господарський обіг усіх видів ресурсів. Перш за все це стосується сировини, матеріалів, палива. В теперішній час вони складають більше половини витрат на виробництво сукупного продукту країни. Тому одним із вирішальних факторів інтенсифікації суспільного виробництва є ресурсозбереження. Ресурсозбереження включає комплекс заходів щодо заощадження і раціонального використання сировини, матеріалів, палива і енергії в промисловості, будівництві, агропромисловому комплексі і зниження на цій основі ресурсомісткості продукції.
Шляхи вирішення проблем ресурсозаощадження різноманітні. Перш за все це широке використання новітньої техніки і технології, сучасних організаційних форм, дійового економічного механізму.
До основних напрямів ресурсозаощадження належать:
нарощування прогресивних зрушень в структурі виробництва, випереджувальний ріст обробних галузей та наукомістких виробництв у порівнянні з паливно-сировинними галузями, підвищення питомої ваги менш матеріало-, метало- та енергомістких виробництв;
випереджувальне зростання виробництв ефективних видів матеріалів і устаткування в галузях економіки;
застосування замінників металів: заміщення традиційних видів сировини, матеріалів, палива ефективнішими аналогами;
підвищення рівня використання вторинних ресурсів, заощадження за цей рахунок первинної сировини і матеріалів;
підвищення якості і надійності продукції, зниження конструктивної і питомої метало- і енергомісткості машин і устаткування;
захист металів від корозії (розширене використання і застосування корозійностійких матеріалів, сплавів, композиційних матеріалів, кераміки, прогресивних технологій покриття металів та інгібіторів корозії тощо);
підвищення в оптимальних межах потужності машин і устаткування при одночасному зменшенні їх габаритів.
Провідне місце в реалізації політики ресурсозаощадження і зниження ресурсомісткості продукції належить розробленню та освоєнню ресурсозаощадливих технологій. Ресурсозаощадливі технології створюються на базі або удосконалення існуючих шляхом заміни їх окремих елементів на прогресивніші (ресурсозаощаджуючі), або переходу до принципово нових технологічних систем.
Приклади ресурсозаощадливих технологій:
конверторне виробництво з безперервним розлиттям сталі і регульованим прокатом;
нові малостадійні безвідходні технології нафтохімічної і хімічної промисловості.
Проблема підвищення ефективності виробництва тісно пов’язана з проблемою заощадження матеріальних ресурсів і зниження матеріаломісткості виробництва (продукції). Причому ефект економії ресурсів складається не тільки з вартості заощаджених сировини, матеріалів, енергоресурсів, а також із скорочення витрат на їх транспортування, зберігання, оброблення, видобуток сировини тощо.
Матеріаломісткість продукції визначається як відношення всієї сукупності поточних матеріальних витрат до обсягу продукції за певний період часу. Вона може виражатися в натуральних, вартісних і натурально-вартісних показниках.
Матеріаломісткість поряд з іншими показниками виступає як засіб досягнення оптимальних характеристик технологічних процесів і продукції. Зниження матеріаломісткості (режим заощадження матеріальних витрат) забезпечується створенням прогресивної нормативної бази витрат матеріальних ресурсів на виробництво продукції та її удосконалення на основі впровадження науково-технологічного прогресу.
Основні напрями зниження матеріаломісткості продукції:
поліпшення якості сировини і матеріалів;
впровадження маловідходних технологічних процесів;
розширення використання вторинних ресурсів;
скорочення витрат ресурсів при виробництві продукції, транспортуванні і зберіганні;
підвищення якості продукції.
Ресурсозаощадження у сфері споживання металів у загальному характеризується показником металомісткості продукції. Зниження металомісткості продукції досягається:
підвищенням якості асортиментної структури продукції;
вдосконаленням технологій формування і металообробки;
покращенням конструктивного виконання і підвищенням експлуатаційних характеристик машин, устаткування, механізмів, виробів будіндустрії;
ширшим застосуванням металозамінювачів і композиційних матеріалів;
підвищенням надійності та довговічності машин і механізмів тощо.
Енергомісткість характеризує витрати енергії на основні і допоміжні технологічні процеси виробництва продукції. Вона чисельно дорівнює витратам енергії (палива, електро-, теплоенергії) на одиницю продукції.
Повна енергомісткість продукції — витрати енергії (палива) на видобуток, транспортування і переробку корисних копалин і виготовлення сировини і матеріалів з урахуванням коефіцієнта використання.
Питома енергомісткість продукції — витрати енергії (всіх видів) на одиницю продукції.
Зниження енергомісткості продукції включає комплекс заходів щодо раціонального використання і заощадження всіх видів енергії (палива, теплоенергії, електроенергії) на всіх стадіях технологічних переділів від видобутку, виробництва, транспортування і виробничого споживання.
Основні напрями зниження енергомісткості:
розроблення, освоєння і впровадження енергозаощадливих технологій у всіх сферах виробничої діяльності;
зниження витрат енергоресурсів на всіх стадіях від видобутку до споживання;
підвищення коефіцієнта корисної дії машин і механізмів;
зниження витрат палива, енергії на одиницю потужності чи обсягу робіт;
використання вторинних енергетичних ресурсів та паливовмісних відходів.