2.2.3.2.1. Оперативне планування
У попередньому розділі було розглянуто методи конструювання прогнозів в умовах невизначеності, коли подальший розвиток ситуації передбачається на основні стохастичної моделі РД.
У практиці також спостерігаються ситуації, коли очікуваний результат можна визначити в умовах повної визначеності, проте інтервал зміни початкових параметрів та (або) їхня кількість настільки великі, що вибрати найкращу комбінацію не просто. Наприклад, соціальна служба прагне розмістити замовлення на виготовлення або публікацію деяких матеріалів у кількох виданнях. Кожне видання має свій тираж, вартість послуги, періодичність виходу. Бажано, щоб витрати були щонайменшими, а інформація була доведена до якомога більшої кількості читачів. Який варіант вибрати? Інший приклад. Надаючи підтримку інвалідам з дитинства, соціальні працівники періодично відвідують їх, використовуючи службовий транспорт або пересуваються по місту за власні кошти. Як спланувати такий маршрут пересування, щоб виконувати завдання при мінімальних транспортних витратах? Відповідь на ці та інші запитання можна отримати, використовуючи методи лінійного та нелінійного математичного програмування. Неоціненну допомогу в цьому може надати табличний процесор MS Excel.
У простих ситуаціях можна скористатися аналізом Что-если (What if model). Для однієї чи двох змінних використовують процедуру Таблица подстановок (ТП), або таблицю чутливості (Sensivity tablle) (команда Данные/ Таблица). Суть цієї процедури полягає в тому, що дані з ТП автоматично підставляються в одну або кілька формул і користувач, аналізуючи таблицю результатів, може вибрати придатний. У разі багатьох змінних (до 32) розрахунки виконуються тільки за однією формулою, а для однієї перемінної — навпаки, за багатьма формулами. Варіанти зберігаються у вигляді сценаріїв (команда Сервис/Сценарии). За допомогою Диспетчера сценариев зручно відбирати й аналізувати розв'язки. Можна об'єднати різні сценарії в один загальний та створити зведений або структурований звіт.
Досить часто виникає необхідність розв'язати задачу у зворотній постановці, коли задано кінцевий результат, а необхідно визначити значення змінних, що приводять до нього. В MS Excel для цього використовують процедуру Подбор параметра {Goal Seek) (команда Сервис/Подбор параметра). Коли зазначено межі (обмеження) на варіації змінних і так звану цільову функцію, значення якої потрібно максимізувати або мінімізувати, застосовують процедуру Поиск решения (Solver) (команда Сервис/Поиск решения). Основні її параметри: тип моделі — Линейная або Квадратичная; спосіб обчислення похідних — Прямые або Центральные; алгоритм оптимізації — Ньютона або Сопряженных градиентов; Точность; Допустимое отклонение; Сходимость; кількість послідовних наближень — Итерации; обмеження на час розрахунків — Максимальное время. Параметри встановлюються за умовчанням або задаються користувачем у діалоговому вікні Параметры поиска решений. Програма виводить результати за умови, що рішення знайдено і всі обмеження дотримані. У протилежному разі з'являється діагностичне повідомлення про причини зупинки обчислень, і користувач повинен змінити настройку для отримання задовільного результату.