1.3. Характеристика господарських процесів в підприємницькій діяльності
1.3. Характеристика господарських процесів в підприємницькій діяльності
Економічне життя суб’єктів господарювання з метою задоволення матеріальних потреб складається з певних господарських процесів і операцій, а функціонування будь-якої економіки грунтується на взаємопов’язаному русі ресурсів, товарів і доходів. Майно підприємства одночасно знаходиться на всіх стадіях кругообігу і цей процес постійний.
При здійсненні підприємницької діяльності процес кругообігу майна характеризується його відповідними стадіями і змістом (табл. 1.1).
Таблиця 1.1
Характеристика процесу кругообігу майна
Стадії | Зміст |
1. Фінансування гос-подарської діяльності | Залучення коштів для придбання ресурсів за рахунок відповідних зобов’язань |
2. Процес придбання активів | Формування майна за рахунок коштів для фінансування господарської діяльності |
3. Процес господарсь-кої діяльності | Використання ресурсів і формування собівартості товарів |
4. Продаж продукції (товарів, робіт, послуг) | Формування виручки (валового доходу) |
5. Використання фінан-сового результату | Нарахування податків, фінансування розширеного процесу господарської діяльності, невиробниче споживання, покриття збитків |
Пояснення до табл. 1.1:
1. В таблиці відображено кругообіг майна в процесі здійснення підприємницької діяльності.
2. Кругообіг починається з пошуку і формування коштів, необхідних для фінансування господарської діяльності за рахунок відповідних зобов’язань перед власниками підприємства (власний капітал) і позичальниками (кредиторами):
Власний капітал + Зобов’язання = Кошти
3. Друга стадія кругообігу передбачає обмін коштів фінансування на необхідні ресурси для здійснення господарської діяльності:
Кошти = Ресурси
4. На третій стадії ресурси в процесі господарської діяльності перетворюються в готову продукцію (товари), виконані роботи і надані послуги. У них відображається фактична вартість використаних майна та праці:
Ресурси = Товар
5. Четверта стадія кругообігу передбачає обмін готової продукції, товарів, робіт, послуг на кошти покупців:
Товар < Виручки = Прибуток
Товар > Виручки = Збиток
6. Фінансовий результат може бути прибутком або збитком. Прибуток збільшує вартість майна (кількість, якість) та невиробниче споживання, а збиток – зменшує:
Прибуток = Приріст майна + Невиробниче споживання;
Збиток = Зменшення майна.
Господарська діяльність підприємства в економічному аспекті полягає в тому, що суб’єкт підприємництва перероблює ресурси (несе затрати) в продукцію (роботи, послуги) та одержує доход (рис. 1.4).
Рис. 1.4. Схема господарської діяльності підприємства
Отже, у процесі кругообігу майна ресурси з грошової форми переходять в продуктивну, тобто набувають форми засобів виробництва (ресурсів); у процесі виробництва ресурси набувають форми готової продукції (робіт, послуг), тобто переходять з продуктивної форми у товарну; у процесі реалізації готова продукція знову набуває грошової форми, але уже у збільшеному розмірі – на суму прибутку (зменшеному розмірі – на суму збитку).