9. 5. Проблеми правового регулювання в Інтернеті
Інтернет піддається правовому регулюванню, але або воно недостатнє, або несвоєчасне, або не зовсім коректне.
Розвиток мережі Інтернет в найближчому майбутньому перетворить мережу на стандартний канал соціальних комунікацій, по якому здійснюватиметься переважне число роздрібних торгових операцій, переказ грошових коштів, виконуватимуться всі функції зв'язку і віщатимуть засоби масової інформації. Виникнуть нові соціальні групи, нова ідеологія, сформується новий психологічний образ жителя планети XXI століття. Тим самим, природа можливостей, що відкрилися, дозволить успішно дублювати класичні соціальні зв'язки матеріального світу, прив'язаного до географії планети і, в деяких випадках, замінювати їх.
Інтернет як показник прогресу вже зараз робить захоплюючим і зручним життя особливого соціального шару — віртуального суспільства. Мільйони людей вже не бачать себе інакше, як користувачами мережі Інтернет і правомірно вважають себе частиною унікального соціально-інформаційного середовища.Вказаний канал соціальних комунікацій зараз можна використовувати і як благо для розвитку, і як засіб для здійснення антисоціальних дій. За відсутності норм, що регулюють дії користувачів, організацій і держав в мережі Інтернет, виникає і зміцнюється в свідомості подвійний стандарт: закони мають дотримуватися, але тільки не в мережі. Причини даної небезпечної тенденції багатогранні і їх можна умовно розділити на технічні, соціально-психологічні і правові3.
До перших можна віднести вплив природи інформації на електронних носіях (електронні дані в нашому матеріальному світі виглядають надзвичайно мінливими і нестабільними), колосальні масиви даних і «текучість» інформації в мережі Інтернет, а також незахищеність протоколів обміну інформацією.
Соціально-психологічними причинами процесу становлення подвійного стандарту є відсутність розуміння місця і ролі мережі Інтернет в людському суспільстві і ефемерний статус автономності особи, що дає можливість насолоджуватися анонімністю і уявною могутністю.
До правових причин належать відома недостатність правового регулювання, а також концептуальна складність забезпечення доказів в мережі.