9.4. Органи фірми та її менеджмент
Залежно від організаційної структури фірми та вибору управлінської стратегії на основі засновницьких документів (статуту, договору) формуються органи управління. Фірма самостійно визначає структуру управління і встановлює штати з урахуванням вимог її виробництва, обсягів робіт та послуг. Якщо підприємство (фірма) функціонує у малому бізнесі, то найвищим органом управління є збори колективу, а виконавчі функції бере на себе директор (керівник, управляючий) підприємства (фірми).
Тривалий час успіх функціонування таких фірм будувався, по суті, на особистій майстерності та ентузіазмі управляючого. В сучасних умовах одного ентузіазму на досить. У 90-х роках одним з основних факторів, що призводить до розорення малих фірм, стала нестача управляючих. Життєздатними сьогодні виявляються ті малі фірми, які впроваджують форми та методи управління, що грунтуються на стратегії заповзятливості Успіх діяльності таких фірм забезпечують систематичні інновації у сфері продукції та послуг, що дають змогу створити новий ринок, задовольнити нові потреби. Стиль управління в таких фірмах спрямований на пошук, залучення всіх працівників фірми у цей процес. Управляючий стає „творцем команди", поширювачем досвіду, а не контролем, що стоїть над людьми. Такі фірми відрізняються демократичним стилем управління, відсутністю жорстких регламентацій, неформальним спілкуванням, взаємною довірою і розумінням. Саме такі малі фірми досягають успіху нині.
Багато підприємств (фірм) є партнерами, особливо середніх та великих. Органи управління і менеджмент фірми визначаються Законом України „Про господарські товариства" та засновницькими документами. Таке управління здійснюється поєднанням прав власників з господарського використання майна та самоуправління трудового колективу, повноваження якого визначаються колективною трудовою угодою. Відносини з працівниками регулюються контрактною системою, законодавством України про працю і статутом фірми.
Найвищим органом управління підприємств (фірм), заснованих на партнерстві (товариства з обмеженою відповідальністю, акціонерні товариства), є збори засновників (учасників, акціонерів). У зборах маютьправо брати участь усі засновники незалежно від їх вкладу в статутний фонд. Порядок скликання найвищого органу, його періодичність і система голосування визначаються згідно із статтями 43, 44, 45 Закону України „Про господарські товариства" та процедурою, передбаченою засновницькими документами фірми.
Функції управління найвищого органу і його компетентність визначаються статутом фірми. Збори повноважні вирішувати питання, якщо на них присутні учасники, які мають (у сукупності) більш як 60 % голосів, а з питань, що потребують одностайності, - всі учасники.
Виконавчим органом є дирекція (правління або інший орган, передбачений статутом фірми). До її компетенції належать питання поточної діяльності товариства як з організації внутрішньої роботи, так і зовнішньоекономічної діяльності. Роботою виконавчого органу керує директор (генеральний директор, голова правління, управляючий), який вибирається (призначається) зборами на строк повноважень, визначених засновницькими документами.
Контролюючим органом є ревізійна комісія, що вибирається зборами і підзвітна їм. Порядок діяльності та компетентність ревізійної комісії визначаються положенням про її роботу, затвердженим зборами.
Спостережна рада - здійснює контроль за роботою виконавчого органу. Відповідно до статуту або зборів їй можуть делегуватися й інші функції, зокрема, координація діяльності фірми, проблеми перспективного розвитку, прогнозування життєдіяльності фірми. Членами спостережної ради не можуть бути члени виконавчого органу. До складу спостережної ради можуть входити й працівники, якщо це передбачено засновницькими документами. Очолює спостережну раду її голова.
За рішенням найвищого органу (зборів) можуть бути створені й інші ланки (органи) управління.
Менеджмент фірми будується з урахуванням залучення до роботи професіоналів - управляючих (менеджерів). Участь персоналу в процесі управління не суперечить теорії та практиці менеджменту. Навпаки, вона робить виробничий процес більш демократичним, знижує рівень конфліктних ситуацій, страйків, є стимулом до підвищенння якості праці, зміцнення виробничої дисципліни. Однак не можна забувати, що добре все, що в міру. Кожний повинен займатися своєю професійною справою, інакше негативних наслідків не уникнути. Добираючи персонал для участі в управлінні, необхідно звертати увагу насамперед на рівень кваліфікації працівників, їх націленість на вирішення виробничих, інноваційних, збутових проблем. Не треба забувати, що коли у прийнятті рішень беруть участь надто багато осіб, то життєвий цикл вирішуваної проблеми надто подовжується. Розширення масштабів участі персоналу в управлінні може призвести до виникнення угрупувань та конфліктів між ними, а також знизити активність і відповідальність управляючих (менеджерів). Можливі й інші негативні наслідки, зумовлені не тільки виробничими, економічними, а й політичними міркуваннями, носіями яких можуть бути представники персоналу фірми. Все це потрібно прогнозувати.
Отже, менеджмент фірми передбачає пошук „золотої середини", при якій позитивні фактори переважатимуть. Все це без сумніву лягає на плечі менеджера, який виступає головною особою, управляючим не тільки процесом виробництва, а й соціальними процесами.