2. 2. Анексія та інкорпорація Західної України Радянським Союзом 1939—1941 pp.: етнополітичний аспект (Част. 2.)
Впровадження комуністичної ідеології на західноукраїнських землях супроводжувалось нищенням традиційного духовного життя регіону, в якому найповажніше місце посідала релігія. Наміри нової влади розпочати нещадну боротьбу з "релігійними забобонами" місцеве населення відчуло вже в ході "визвольного походу". Недолуга атеїстична агітація армійських політпрацівників, відверто вороже ставлення значної частини військовослужбовців до церкви й священиків, непоодинокі випадки пограбування останніх погано поєднувалися з деклараціями радянського військово-політичного керівництва про повагу до релігійних почуттів віруючих. В окремих випадках військові навіть вдавалися до спроб закривати церкви. Так вчинив, зокрема, батальйонний комісар одного з шпиталів Українського фронту Черняхов, який не тільки категорично заборонив підлеглим з місцевих мешканців відвідувати церкву в буденні дні, але й навіть відібрав ключі від храму з тим, аби його наказ не було порушено181.
Принагідно зазначимо, що в самій Червоній армії, яка просувалася територією Західної України, так само панувало досить войовниче ставлення до релігії та віруючих. Зокрема, баптистів, які в ході призову відмовлялися брати до рук зброю, притягали до судової відповідальності. Армійські політпрацівники уважно стежили за "атеїстичним вихованням" особового складу, сприймаючи за справжнє ЧП прояви релігійності з боку червоноармійців. Показовий випадок стався у вересні 1939 р. в одній із частин 27-го стрілецького корпусу Українського фронту, де "було встановлено факт відвідування церкви" в м. Володимир-Волинський червоноармійцем Євтушенком. Секретар партбюро частини в приватній бесіді спробував роз'яснити йому "непристойність такої поведінки", однак це не подіяло. "В Бога я вірую, йому й молюся, і взагалі, що це за гоніння! — доповідав політпраців-ник командуванню про реакцію Євтушенка. — Бог мене захищає, Він мій Спаситель від усіляких гріхів. Що хочте робіть, а молитися все одно буду!" Зіткнувшись з такою непоступливістю ві- руючого, секретар партбюро вказував за доцільне "з'ясувати політичну фігуру Євтушенка щодо можливості його перебування в РСЧА"182.
Така настанова радянських військовослужбовців нерідко призводила до конфліктів на релігійному грунті з місцевими мешканцями. Так, 9 грудня 1939 р. в м. Жидачів під час побудови огорожі довкола військової частини червоноармійці за наказом воєнтехніка 1 рангу Ляліна підкопали та звалили на землю хрест з розп'яттям. При падінні статуя на хресті розбилася навпіл, після чого старшина частини забрав собі відбиті латунні частки "для господарського використання". Другу частину розп'яття солдати віддали місцевим мешканцям, які віднесли її до костьолу. Ксьондз відразу зібрав парафіян і продемонстрував їм "наслідки діяльності більшовиків". Близько тисячі обурених вірних з вигуками "Ганьба!" пішли до військової частини з вимогою віддати їм рештки розп'яття, що приголомшені військові невдовзі й зробили. Лише на прохання ксьондза натовп розійшовся, а наступного дня люди зібралися знову для "поховання хреста". Після цього в місті двічі розкидалися листівки з закликом підняти повстання і гаслами "Геть комуністів!"183
Військові політоргани охарактеризували ці події як "антирадян-ську демонстрацію на релігійному грунті", організаторами якої називалися польський ксьондз і ворожі елементи, які зіграли на релігійних почуттях та роздули конфлікт між армією та місцевим населен-ням"184.
Хоча вчинок Ляліна і "розбирався" на партійних зборах, а з особовим складом військової частини провели бесіди "відповідно до Постанови Станіславського обкому про взаємовідносини з місцевим населенням відносно питань релігії"185, це була лише тактика. Стратегія радянської влади була і залишалася одна — знищення релігії на території СРСР раз і назавжди. Між тим, у своїй політиці на приєднаних землях сталінський режим виходив із урахування певних факторів. Передовсім це стосувалося конфесійних і етнічних особливостей регіону, ставлення віруючих до нової влади, потенційної активності їхнього спротиву, а також зв'язків релігійних конфесій з антирадян-ськими політичними рухами та підпіллям. З огляду на все це першою жертвою нової влади стала римо-католицька церква. Саме поляки-ка-толики вважалися найменш лояльною до Рад категорією населення, а костьоли — одним із головних осередків антирадянської агітації. Отож ксьондзи відразу потрапили до перших хвиль репресій, що їх провадив НКВС. З 57 заарештованих органами священнослужителів 19 було розстріляно186. Після розгрому костьолу радянська влада взялася і за релігійні конфесії своїх недавніх етнічних союзників — українців і євреїв. Хоча після затвердження радянської влади жодна з традиційних українських церков — Українська греко-католицька, Українська автокефальна православна — офіційно не були заборонені, тиск на них постійно посилювався перешкоджанням викладанню Закону Божого в школах, експропріацією церковних земель, скасуванням права на друкарську діяльність, закриттям духовних семінарій, встановленням непомірно високих податків і т. ін. Водночас посилилися репресії проти духовенства. Лише в Галичині напередодні німецького нападу було заарештовано 79 священиків, частину з них було розстріляно у червні 1941 р.187 Після відступу Червоної армії митрополит А. Шептицький, повідомляючи Ватикан про нищення Советами УГКЦ, зазначив, що в його єпархії були вбиті чи померли у в'язниці 12 священиків, 33 було вивезено до Сибіру, а в Перемишльській єпархії загинули близько 20 осіб188. У Північній Буковині наступ на румунську православну церкву був ще потужнішим. Буковинську митрополію ліквідували, її Чернівецьку резиденцію перетворили на музей, а церковні землі націоналізували. Священиків обкладали високими податками, не обминули їх і репресії.
Антирелігійна політика радянської влади відносно іудаїзму, як і щодо українських церков, не мала спочатку відверто репресивного характеру. Офіційно єврейські релігійні общини не було розпущено. Однак, враховуючи те, що саме традиційні іудейські общини організаційно й духовно об'єднували значну більшість місцевого єврейства, влада зробила все можливе, щоб мінімізувати їхній вплив. Найбільшої шкоди общині завдали економічні заходи сталінської влади. Остання обкладала великими податками синагоги й служителів культу, вдавалася до націоналізації общинних будівель і майна, закриття синагог тощо. До того ж політика радянської влади примусила покинути батьківщину найбільш заможних членів общини, на пожертви яких трималися її фінансова незалежність і процвітання. Все це значно підірвало життєздатність іудейських общин. Наприклад, скорочення фінансових засобів позбавляло общини можливості утримувати власні лікарні, школи, лазні і т. ін. Годі й казати, що закриття єврейських релігійних шкіл та єшиботів у зв'язку із прийняттям закону про відділення церкви від школи завдало потужного удару по іудаїзму. Спроби створювати підпільні релігійні школи жорстоко придушувалися органами НКВС. Наступ радянської влади на традиційне єврейське життя провадився і на грунті указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 червня 1940 р. про перехід на 8-годинний робочий день і 7-денний робочий тиждень: під загрозою ув'язнення євреїв примушували працювати в суботу і в святкові дні тощо.
Все це значною мірою послаблювало позиції релігійних громад у Західній Україні і водночас посилювало неприйняття "безбожної влади" з боку релігійно налаштованого населення.
Насадження в Західній Україні радянського режиму супроводжувалось розгортанням масових репресій, що випливало з самої природи сталінської тоталітарної системи, основу якої становив терор. Знищення старої еліти, передовсім польської, розглядалося радянською владою як важливіша умова руйнування структур державного та адміністративного апарату, попередньої системи управління та власності, інтеграції краю до СРСР. Тільки в період з вересня по грудень 1939 р. було затримано й передано до судових і каральних органів понад 10,2 тисяч осіб189.
Слід відзначити, що саме радянські військові започаткували репресії та каральні дії на приєднаних землях. Уже в ході воєнної кампанії спостерігались випадки розстрілів без суду й розслідування полонених польських солдатів і офіцерів, а також жандармів, поміщиків, військових осадників, лісників тощо. Це сталося внаслідок, з одного боку, впливу радянської військової пропаганди, а з іншого — укорінених у свідомості військовослужбовців негативних стереотипів і штампів, вироблених комуністичною ідеологією з її наголосом на ідеї класової боротьби. Образи "пса-офіцера", жорстокого й безжального ката-жандарма, "кровопивці, нещадного експлуататора трудового народу ляха-поміщика" і т. ін. набули в цей час справжньої де-монізації190. Отож, зустрінувши віч-на-віч "класових ворогів", переможці — радянські командири й комісари — нерідко стали перебирати на себе роль "месників за народні страждання", "карального меча правосуддя".
Військові документи тієї пори рясніють повідомленнями про численні випадки незаконних розстрілів полонених і представників місцевої адміністрації, польської політичної та економічної еліти. Російська дослідниця Н. Лебедева називає до 20 місць, де Червоною армією вчинялися незаконні розстріли польських полонених. Наприклад, після здобуття м. Гродно розлючені опором поляків радянські військові розстріляли 300 польських вояків191.
Чимало аналогічних злочинів було скоєно і на Українському фронті. Так, за наказом командира батальйону ст. лейтенанта Булгакова і ст. політрука Кондюрина (44-а стрілецька дивізія) 27 вересня 1939 р. були розстріляні з гармати (!) 15 польських кавалеристів, захоплених у бою під м. Руське. їхні трупи покинули просто неба в полі192.
Незаконні розстріли вчинялися подекуди й без будь-яких видимих мотивів, лише на підставі того, що жертви були офіцерами. Наприклад, писарчуки Катрюков та Парфіров зі штабу 14-ї кавалерійської дивізії під приводом відправки до штабу полонених вивели за село й розстріляли двох польських офіцерів193. Ще двох офіцерів було вбито червоноармійцями цієї ж дивізії Куріциним і Щербатюком194.
Фактично поза законом опинилися також польські поліцейські й жандарми, яких могли вбити лише за носіння форми. Наприклад, 26 вересня батальйонний комісар 125-го артполку 81-ї стрілецької дивізії Минєєв під час перевірки візків з біженцями і з польськими солдатами, які поверталися додому, побачив на деяких з них жандармську форму. Він так перейнявся класовою ненавистю, що наказав розстріляти полонених (начебто "за супротив"), що й було зроблено на очах усієї колони біженців195.
З польськими поміщиками радянські військові нерідко розправлялися прямо у них вдома. Так, молодший політрук 15-го стрілецького корпусу Загорульський 21 вересня 1939 р. в с Олександрівка застрелив у ліжку хворого польського поміщика, якого оглядав лікар196.
Типовим у контексті застосування радянськими військовими "класового підходу" може слугувати випадок, що стався на дорожньо-контрольному пункті поблизу Тернополя. Там було затримано двох невідомих, як повідомлялось, батрака й куркуля за соціальним походженням. На запитання червоноармійця, що робити з затриманими, начальник політвідділу 24-ї танкової бригади батальйонний комісар Березовський відповів: "Батрака — відпустити, а куркуля — розстріляти"197.
Непоодинокими були й випадки вбивства радянськими військовослужбовцями офіцерів і поміщиків (подекуди разом із сім'ями) з метою пограбування. При цьому "класовий принцип" виступав лише виправданням злочину.
Наведемо кілька характерних прикладів. Старший лейтенант Та-убеков з 41-го артилерійського полку у м. Тернопіль застрелив 4 польських офіцерів і зняв з них годинники198. 2 жовтня 1939 р. лейтенант А. Зрячев (36-а окрема легка танкова бригада) з групою червоно-армійців грабував у с. Стойно поміщика. За відмову віддати ключі від комори він власноруч застрелив хазяїна, а потім наказав солдатам розстріляти і його зятя199. Того ж дня у с. Каменка командир та два червоноармійці з 28-го кавалерійського полку 5-ї кавбригади вчинили розправу над родиною поміщика П. Бурачка (Барабечек). Його самого, дружину 60 років, двох синів та дружину одного з них (останню попередньо було зґвалтовано) вбили в будинку. Стару приживалу Чернецьку злочинці у військовій формі застрелили вже на вулиці на очах селян200.
Слід зазначити, що, крім незаконних розстрілів з боку військовослужбовців, каральні органи Червоної армії знищували "класових ворогів" і на цілком законних підставах, адже Військова прокуратура та Військові трибунали Українського й Білоруського фронтів отримали таке право і широко ним користувалися. Згідно з директивою Голови воєнної колегії Верховного суду СРСР армійського воєнюриста Уль-ріха, вироки воєнного трибуналу щодо місцевих мешканців Західної України мали затверджуватися Воєнними радами фронтів і виконуватися без санкції Москви201. Граючи у популізм з місцевим населенням напередодні виборів, ці органи нерідко засуджували до страти польських поліційних чинів різних рангів, рядових агентів і навіть простих селян. Так, 21 вересня 1939 р. керівниками військової прокуратури й особого відділу 2-го кавалерійського корпусу без суду і слідства було розстріляно 10 осіб адміністративних поліційних чинів202. 6 жовтня ВТ Українського фронту засудив до розстрілу С. Члома, 1905 року народження, начебто "за активну боротьбу проти революційного руху в 1933 році". "Він бив в'язнів-комуністів і погрожував їм", — відзначалось у вироку203.
Розпочаті на західноукраїнських землях у вересні 1939 р. репресії і терор проти місцевої польської еліти стали передвістям Катинської трагедії, під час якої, відповідно до постанови ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 p., упродовж квітня—травня 1940 р. у Козельському (Смоленська область), Старобільському (Харківська область) та Осташківському (Калінінська область) спецтаборах НКВС, а також у ряді в'язниць Києва, Харкова, Херсона та Мінська було розстріляно близько 22 тисяч польських офіцерів204.
Широкого розмаху набули на приєднаних землях депортації. З метою "очистки регіону від неблагонадійного елементу" впродовж 1940—1941 pp. радянськими спецорганами було проведено кілька операцій по адміністративному виселенню місцевого населення.
Спочатку за наказом наркома внутрішніх справ СРСР Л. Берії від 29 грудня 1939 р. до східних районів Радянського Союзу вивозились польські військові та цивільні осадники. Під час другої хвилі депортацій — на початку квітня 1940 р. — з приєднаних територій виселялись "класово-ворожі групи" поляків та українців. Серед них були громадські та політичні діячі, українські націоналісти, а також члени колишньої Комуністичної партії Західної України, яких більшовицьке керівництво вважало "не вповні лояльними". Депортувалися не тільки "вороги народу", але також і їхні сім'ї. Третя хвиля депортацій, яка прийшлася на червень 1940 р., мала характер "зачистки" західноукраїнських земель від "неблагонадійного елементу". Разом із тим у цей час було вислано значну кількість польських євреїв, які відмовилися приймати радянське громадянство.
Хоча каральні заходи сталінського режиму спрямовувались проти представників усіх національностей, все ж найбільше постраждали поляки (близько 550 тисяч осіб) та українці (близько 500 тисяч осіб)205. Загалом репресії на колишніх польських землях охопили близько 1,2 мільйона осіб, тобто до 10 % місцевого населення206. Вказуючи, що на контрольованій радянською владою території Західної України загинуло в 3—4 рази більше місцевого населення, ніж на вдвічі більшій за розмірами німецькій частині окупованої Польщі, історик Ян Гросс охарактеризував сталінський СРСР як "державу-вби-вцю"207.
Так само, як і на щойно приєднаних землях колишньої Польщі, в анексованих румунських провінціях радянізація, почавшись із чисток "класово чужих елементів", швидко набула етнічної забарвленості. Ті з представників вищого й середнього класу, хто не встиг виїхати до Румунії, були майже повністю ліквідовані. їх чи зсилали, чи засуджували до різних строків ув'язнення, чи розстрілювали. Наприклад, О.Руссо з Хотина було розстріляно за те, що він "брав участь у контрреволюційній партії "кузистів" і видавав радянських активістів"208. До речі, члени "антирадянських партій", яких за підрахунками спецорганів тут нараховувалось (разом із членами родин) до 5 тис. осіб, стали однією з перших жертв НКВС.
До "зрадників батьківщини" прирівнювались також і румунські державні службовці, причому особливо небезпечними вважалися ті, хто перебував на службі в поліції, жандармерії та примаріях. Навіть дрібні посадовці й пересічні охоронці отримували за цей "злочин" до 7 років виправно-трудових таборів.
Депортації відбувалися в цьому регіоні у 2 етапи: 23 травня 1941 р. вислали 181 родину (понад 500 осіб), передусім тих, хто висловлював бажання виїхати з СРСР209. А 13 червня 1941 р. виселили ще 2279 сімей (7720 осіб) з числа активних членів партій та їхніх близьких родичів (2340 осіб), членів сімей зрадників батьківщини (2766 осіб), колишніх поміщиків, фабрикантів, чиновників, поліцейських, офіцерів румунської, польської та Білої армій (1518 осіб)210.
На загал за попередніми підрахунками впродовж 1940—1941 pp. на території Північної Буковини й Хотинщини було репресовано з політичних мотивів близько 11 тис. осіб, з яких понад 1400 були розстріляні, загинули в тюрмах і на спецпоселеннях211.
Впродовж року місцеве буковинське населення майже повністю зневірилось в радянському режимі. Коли 10—11 січня 1941 р. в Чернівецькій області відбулися вибори до Верховних рад СРСР та УРСР, чимало людей висловлювало думки щодо їхньої фіктивності. "Це суцільна дурість і обман, — заявив учитель с. Довжок Спатар, — які робляться тільки для закордону. Вони ж самі виставляють своїх кандидатів, а ті потім з успіхом душать народ. Хіба народ виставляє, кого він хоче?! Ні, заставляють голосувати за тих, кого скажуть"212.
Однією з форм протесту місцевого населення проти радянської влади стали спроби здійснення групових переходів державного кордону. Проте влада жорстоко придушувала подібні акції. Так, 28 січня 1941 р. мешканці сіл Гарячий Урбан, Гарячий Монастир, Бояни, Ост-риця, Магала були перехоплені кавалерійськими частинами прикордонної застави та оперативними працівниками УНКВС на відстані З км від румунського кордону. При цьому було вбито 12 осіб, затримано 53 та лише 2 вдалося перейти кордон213. Коли після чергової відмови місцевої влади селянам Глибоцького району заборонили дозволити зареєструватися з приводу виїзду до Румунії, останні 1 квітня 1941 р. зробили спробу прорватися туди самотужки. В результаті близько 50 осіб було вбито й поранено, а в селах розпочалися масові арешти.
На запит М. Хрущова до Москви, що з цього приводу робити, Сталін відповів: "Стріляти по людях, звісно, можна, проте стрілянина — це не головний метод нашої роботи"214.
Військові події, радикальні зміни режимів, специфіка сталінської національної політики зумовили мобілізацію етнічностей та загострення міжетнічних стосунків у західноукраїнському регіоні. Водночас воєнні дії та сталінські репресії призвели до значних демографічних змін. Сотні тисяч людей різних національностей у вересні 1939 р. були змушені покинути місця свого постійного проживання та перетворились на біженців. Двома потоками із заходу на схід та зі сходу на захід рушили вони через розбурхану війною країну. Польські євреї рятувались передовсім від расової політики нацистського режиму, частина поляків та українців — від комуністичного панування215. На демаркаційній лінії між вермахтом і Червоною армією постійно накопичувалися тисячі й десятки тисяч людей. Зокрема, на 19 жовтня 1939 р. у м. Перемишль очікували на дозвіл в'їхати на контрольовану німцями територію 3780 осіб, у тому числі 3647 поляків, 62 українці, 20 німців, 42 євреї. Водночас на перехід до радянської зони очікувало 816 осіб, здебільшого євреї та українці216. 25 вересня 1939 р. німці закрили кордон, пропускаючи на "свою" територію тільки "фольксдой-чів", "українських активістів" та водночас забороняючи проїзд на територію Третього рейху євреїв217. Останні натомість отримали дозвіл на вільний виїзд з території Польщі до радянської зони. 30 вересня 1939 р. у районі м. Бірча зосередилось близько 2,5 тисячі євреїв, які прагнули потрапити до СРСР218. Те, що вермахт вільно випускав зі своєї зони всіх бажаючих, і перш за все євреїв, викликало підозру радянської сторони. Зокрема, представники спецорганів висловлювались у тому сенсі, що "під приводом перекидання євреїв і громадян інших національностей німці засилають ... свою агентуру з метою шпигунства и диверсійної діяльності .Невдовзі як потенційно не-благонадійний елемент" біженці (євреї ста- новили серед них понад 80 % ) стали примусово виселятися в глиб території СРСР220.
Дещо інша доля спіткала етнічних німців Західної України. Згідно з угодою, укладеною 16 листопада 1939 р. між урядами СРСР і Німеччини221, розпочався їх масовий виїзд з територій, контрольованих Червоною армією. В планах А. Гітлера про створення в Центральній Європі Великої Німеччини (тисячолітнього III Рейху) так звані фольксдойче мали відіграти важливу роль: поширення німецької експансії на сусідні країни (аншлюс Австрії, анексія Чехословач-чини) саме й проводилося під гаслом "Heim, ins Reich!" — "Додому, в Рейх!"222. У позбавленні Західної України від доволі відчутної німецької присутності було зацікавлене й сталінське керівництво, яке в такий спосіб продовжувало практику етнічних "зачисток" від нелояльних націй приєднаних територій. Щодо самого німецького населення, то воно здебільшого не виявляло симпатій до радянської влади. Як повідомлялося в донесеннях політпрацівників Українського фронту, німецькі колоністи Західної України не приховували свого розчарування з приводу того, що ці території мають відійти до СРСР, а не до Німеччини. Натхненні розповіді військових агітаторів про переваги радянського способу життя не справляли помітного враження. Боячись негайної колективізації, "політично неписьменні" колоністи подекуди розпочали масовий забій худоби. "Все одно радянська влада забере, — говорили вони. — Краще ми самі з'їмо"223. Одразу ж після підписання Угоди про взаємне переселення українців і німців серед останніх, за даними органів НКВС, пожвавилася діяльність "фашистських, сектантських та інших елементів", спрямована на активізацію переселенського руху до Німеччини. В одній із інформацій заступника наркома внутрішніх справ СРСР Кобулова повідомлялося про те, що в Бессарабії, Північній Буковині та республіках Балтії організація переселення німців проводиться "під антирадянськими та націоналістичними гаслами"224. В 1939—1940 pp. з щойно приєднаних до СРСР територій до німецької зони окупації Польщі виїхало понад 250 тисяч етнічних німців, у тому числі 60 тисяч з Волині, 96 тисяч з південної Бессарабії, 42 тисячі з Північної Буковини, 60 тисяч зі Східної Галичини225. Втім, частина німців, продовжуючи зберігати значний ступінь нелояльності до більшовицької влади, все ж залишилась на підрадянських територіях. Зокрема, як повідомлялося в донесеннях радянських спецорганів, чимало німців залишилося в Акер-манській області, перетворивши її на своєрідний центр націонал-соціалістів Бессарабії (тут активно діяли напередодні радянсько-німецької війни різноманітні пронацистські організації, шпигунські центри тощо)226.
З анексованих Радянським Союзом територій до Румунії виїхали до 200 тисяч румунів227. Водночас чимало сільських мешканців, які мали власне господарство, залишилися. Слід також зазначити, що в ході наступу Червоної армії було "випадково" зайнято необумовлений попередніми угодами Герцаївський район, який компактно заселяло румунське населення228. Він так і залишився під радянським правлінням. Водночас, рятуючись від потужного спалаху антисемітизму, що здійнявся у Румунії після втрати нею Бессарабії та Північної Буковини, до СРСР переїхало кілька десятків тисяч євреїв, чимало яких було напередодні війни депортовано сталінським урядом до тилових районів СРСР. Так, 18 червня 1941 р. 3800 буковинських євреїв з т. зв. "контрреволюційних елементів" були виселені до східних районів СРСР229. Ізраїльський дослідник М. Альтшулер стверджує, що лише з самих Чернівців було депортовано 4 тис. євреїв, представників "експлуататорських класів"230.
Парадоксально, проте факт: возз'єднання західноукраїнських земель з Великою Україною — мрія, яку десятиліттями плекали українські націоналісти, нарешті була здійснена більшовиками. Щоправда, на відміну від пропагованої націоналістами ідеї соборності українських земель "Від Сяну до Дону", "Возз'єднання українських земель в єдиній Українській державі" здійснювалося лише за рахунок приєднання колишніх польських та румунських територій і не торкалося етнічних українських земель, які опинилися у "внутрішніх кордонах" СРСР, зокрема в Росії, Білорусії та щойно утвореній Молдавській РСР. І все ж возз'єднання етнічних земель стало подією історичної ваги для України. Саме з цього часу, внаслідок зрослої геостратегічної, політичної та економічної ваги для Радянського Союзу, УРСР справді перетворилася на "другу радянську республіку". Це, звісна річ, підвищувало на союзному рівні і роль української радянської політичної еліти, яка з розширенням кордонів республіки та додаванням потужного галицького національного ферменту стала дедалі виразніше усвідомлювати себе українською національною елітою. Водночас возз'єднання Заходу й Сходу об'єктивно сприяло піднесенню національно-етатиської свідомості пересічних українців. Здійснювана більшовиками українізаційна політика в західноукраїнському регіоні проводилась на фоні загасання українізаційних процесів на Сході, який вже встиг відчути на собі потужний тиск русифікації. До певної міри приєднання Західної України до СРСР врятувало східних українців від суцільної асиміляції та розукраїнення. Процес возз'єднання надав друге дихання тим прихильникам національного відродження, які зуміли зберегтися за умов сталінського терору.
В цілому ж платнею за сумнівні соціальні експерименти, здійснювані радянською владою на анексованих територіях, стала справжня гуманітарна катастрофа, яка перманентно тривала тут від часу входження Червоної армії. Все це не лише призводило до численних людських втрат та демографічних змін, але й викликало загострення міжетнічних взаємин у регіоні. Наслідком короткотермінового радянського правління стали серйозні зміни суспільних настроїв основної маси західноукраїнського населення, яке, доволі швидко розчарувавшись у радянській моделі української державності, стало виявляти антирадянські і подекуди пронімецькі настрої. Останнє не могло не датися взнаки з початком війни нацистської Німеччини проти СРСР.