2.12. Сталінська "національна реформа" воєнної доби як модель ефемерного держанною статусу радянських республік (Част. 2.)
У пункті "д" проекту визначалися заходи, спрямовані на підвищення кваліфікації працівників республіканських наркоматів закордонних справ, вказувалося на потребу налагодження систематичного вивчення ними міжнародних відносин, світової політики, географії, економіки, всесвітньої історії і особливо іноземних мов (англійської, французької і мов прикордонних держав)940.
Отже, "проект Д. Мануїльського" розглядав республіканські наркомати закордонних справ виключно в якості допоміжних філій центру і не зупинявся на питаннях їхньої самостійної участі у зовнішньополітичних заходах. Водночас офіційно не знімалося з порядку денного і питання про встановлення безпосередніх дипломатичних стосунків між Україною та іншими державами. Наприклад, під час передачі повноважень від попереднього наркома до нового в акті від 20 липня 1944 р. констатувалося, що "утворений у березні місяці поточного року НКЗС УРСР знаходиться в даний час у такій стадії організації, що може забезпечити початкове виконання безпосередніх функцій дипломатичних зв'язків з іноземними державами"941.1 надалі, зустрічаючись з членами різних іноземних делегацій, представники НКЗС УРСР також запевняли їх у намірах українського уряду встановити з ними найближчим часом дипломатичні відносини. Зокрема, на пряме запитання прем'єр-міністра Югославії І.Шубашича, який наприкінці листопада 1944 р. побував у Києві, чи має намір уряд України встановити після війни дипломатичні стосунки з Югославією та іншими країнами, завідуючий консульсько-протокольним відділом НКЗС УРСР К. Волохов відповів, що республіканські наркомати, зокрема народний комісаріат закордонних справ України, саме утворені з цією метою, тобто для встановлення зовнішніх зв'язків республіки942. Не скупився на обіцянки і сам Д. Мануїльський. Під час конференції у Сан-Франциско в травні 1945 р. він наголошував на тому, що Україна готова у будь-який момент обмінятися дипломатичними і консульськими представництвами з будь-якою країною943.
Серед країн, з якими вже найближчим часом очікувалося встановлення прямих контактів, були передусім слов'янські сусіди України — Польща і Чехословаччина. Про специфічні національні цілі республіки, що визначали потребу встановлення тісних зв'язків саме з цими країнами, часто говорили українські депутати у Верховній Раді СРСР і Верховній Раді УРСР, писала радянська преса. В свою чергу новоутворені прорадянські уряди Польщі й Чехословаччини висловлювали бажання встановити дипломатичні відносини з Україною. До речі, першим поздоровив О. Корнійчука з призначенням наркомом закордонних справ УРСР чехословацький посол у Москві Фірлінгер. 11 лютого 1944 р. "Радянська Україна" надрукувала тексти вітальних телеграм, якими обмінялися чехословацький посол і О. Корнійчук. "Високоповажний Олександр Євдокимович! — писав Фірлінгер. — Разом з сердечним привітанням шлю побажання нового успіху на посту, ввіреному Вам Верховною Радою УРСР. Впевнений, що Ваше призначення на цей важливий і відповідальний пост буде могутнім заохоченням дружніх відносин, що все поглиблюються між нашими країнами, і старої дружби між чехами, словаками і українцями, дружби, яку вже давно розвивали наші кращі патріоти Коллар, Шафарик, Гавлічек, Ваш великий Шевченко і Іван Франко. Переконаний, що Ваша діяльність буде на користь співробітництву України, Чехословаччини і Польщі..."944
Розмови про встановлення тісних зв'язків між Україною та Че-хословаччиною продовжувались і надалі, подекуди набуваючи панслов'янського забарвлення. Влітку 1945 р. Президент Чехословаччини Е.Бенеш висловив думку про те, що Україна могла б стати ключовим членом слов'янського блоку945. Проте дипломатичні стосунки між Чехословаччиною і Україною так і не були встановлені. Після підписання радянсько-чехословацького договору від 29 червня 1945 р. про передачу Карпатської України "її споконвічній матері — Радянській Україні" про встановлення дипломатичних стосунків між УРСР та Чехословаччиною "забули". Зазначимо, що підписання цього договору відбулося без участі українських дипломатів, хоча формально його текст було написано українською, російською і словацькою мовами (але не чеською)946.
Дипломатичні стосунки України з Польщею обмежилися переговорами з прорадянським "люблінським урядом", угодою про евакуацію українського й польського населення (підписаною 9 жовтня 1944 р. Уповноваженим від уряду УРСР головою РНК М. Хрущовим і Уповноваженим ПНКВ головою Комітету Осубкою-Моравським)947 та обміном державними візитами польських лідерів у жовтні 1945 р. до Києва і М. Хрущова у грудні 1945 р. до Варшави. Проте обміну дипломатичними представництвами внаслідок цього так і не відбулося.
Щодо встановлення дипломатичних відносин УРСР з країнами Заходу, то тут справа також не рушила з мертвої точки. Хоча аналітики союзників доволі швидко зрозуміли сенс сталінських "перетворень" у зовнішньополітичній сфері і пропонували своїм урядам не визнавати легального статусу союзних республік у міжнародній організації948, останні з огляду на політичну кон'юнктуру не лише погодились на прийняття до ООН України й Білорусі, але й деякий час розробляли ідею встановити прямі дипломатичні відносини з цими республіками, зокрема з Україною (у 1946 і 1947 pp.)949.
Врешті, союзне керівництво доволі брутально й жорстко припинило ці спроби: В. Молотов у відповідь на чергову пропозицію британського уряду відносно встановлення дипломатичних відносин з Україною "запевнив" британців у тому, що Київ не зацікавлений у розширенні дипломатичних контактів950.
Зазначимо, що і в самому зовнішньополітичному відомстві України після приходу Д. Мануїльського поступово почали усвідомлювати справжнє місце і роль українського наркомату. Наприклад, коли навесні 1945 р. Одеський обком партії у зв'язку із прибуттям до міста значної кількості іноземців порушив питання про відкриття у ньому дипломатичного агентства, українські чиновники з НКЗС не наважилися запропонувати центру свої послуги. Завідуючий Оргвідділом А. Плахін у листі на ім'я секретаря ЦК КП(б)У Д. Коротченка зазначав: "Відверто кажучи, не можу сказати, чи це має бути дипагентство від НКЗС СРСР, чи від НКЗС УРСР. Тому, мені здається, краще не згадувати у листі (мається на увазі до Москви. — В. Г.) про це, що я і зробив"951. Звісна річ, Москва це питання вирішила, не радячись з Києвом. 31 травня 1945 р. НКЗС СРСР утворив дипагентство в Одесі й направив туди зі столиці дипагента Царьова з певним штатом952.
Після входження України до ООН (що сталося майже виключно внаслідок тиску сталінської дипломатії і поступок союзників) і розгортання в ній специфічної діяльності її делегації на чолі з Д. Ману-їльським подальша розбудова НКЗС УРСР не привертала чільної уваги953. Його навіть перестали помічати. У своїх мемуарах М. Джилас згадував про "красномовця, жвавого дідуся, міністра без міністерства" Мануїльського, який "марнословив певний час в Об'єднаних Націях"954. Втім, така оцінка діяльності Д. Мануїльського в ООН не є цілком вірною. Найдосвідченіший серед радянських дипломатів в Організації Об'єднаних Націй, він, по суті, спрямовував у ній всю роботу представників СРСР. Не випадково деякі дослідники відзначають у своїх працях "еру Мануїльського в ООН", "золотий вік української радянської дипломатії" тощо955. Проте, якщо про "еру Мануїльського" можна говорити, то "золотим віком української дипломатії" 1944—1945 pp. слід вважати досить умовно. Одержавши право мати власний НКЗС, вийшовши на міжнародну арену, Україна разом з тим не дістала реальних прав на вироблення власної зовнішньополітичної лінії, тим більше на встановлення безпосередніх зносин з іноземними державами. Українська делегація в ООН завжди була alter ego союзного уряду.
Однак утворення НКЗС УРСР навіть у такому вигляді мало певні позитивні наслідки. Це стосувалося не тільки появи поняття "держава Україна" у матеріалах західної преси, але й зрушень, які внаслідок цього відбувалися в самій Україні. Адже сам факт "виходу республіки на міжнародну арену", безумовно, сприяв зростанню національної самосвідомості українців, відчуття ними себе нацією, що заслуговує на представництво в світовій міжнародній організації.
У контексті проблеми "конституційних перетворень" в СРСР окремий інтерес привертає їхній військовий аспект, адже весь попередній хід розвитку військового будівництва в СРСР засвідчив стійку тенденцію до відмови від творення у складі Червоної армії національних військ, що, здавалося, природно витікало із багатонаціональної і федеративної природи СРСР. Для сталінського тоталітарного режиму ідеальну модель національного військового будівництва становила екстериторіальна, змішана в національному відношенні (при переважаючій російсько-слов'янській більшості) комплектація військ, яка, крім впевненості керівництва у вищій ступені лояльності такої армії, робила її водночас чудовим інструментом інтеграції та русифікації не російських народів956. Власне кажучи, саме напередодні Другої світової війни Постановою ЦК ВКП (б) та РНК СРСР від 7 березня 1938 року "Про національні частини і формування Робітничо-Селянської Червоної Армії" ці останні рудименти попередньої національної політики у військовій сфері були визнані такими, які "в теперішній час не можуть виправдати свого призначення", позаяк вони сформовані за принципом територіальності, який наразі не відповідає загальному принципу побудови військ РСЧА957. Рішення X сесії кардинально ламали такий усталений підхід до військового будівництва в СРСР. "Досі, — зазначив у своїй доповіді на X сесії В. Молотов, — союзні республіки брали участь в загальній справі створення, організації та озброєння Червоної армії, яка створювалась як загальносоюзна, що не має окремих військових формувань республік. Наразі ж пропонується запровадити військові формування республік як складової частини Червоної армії. В зв'язку із чим виникає потреба перетворення загальносоюзного НКО у союзно-республіканський"958. "Зараз, — зазначив він, — коли всі народи Радянського Союзу прагнуть зайняти своє місце в лавах Червоної армії, для нас має поважне значення утворення військових формувань у республіках"959.
Не обійшов проблеми творення національних частин і сам Сталін. У наказі до 26-ї річниці Червоної армії Верховний головнокомандувач зазначив, що "утворення нових військових формувань у союзних республіках, підготовлене бойовою співдружністю народів СРСР у Вітчизняній війні і всією історією нашої держави, ще більше зміцнить Червону армію і увіллє до її лав нові бойові сили"960.
Отож це рішення не могло не викликати ейфорії в середовищі української інтелігенції, яка вбачала в цьому безумовний крок на шляху розвитку української державності. З цього приводу слід пригадати, що ще ЗО червня 1942 р. подібні думки висловлював О. Довженко. "Попрошу М. С (Микиту Сергійовича Хрущова), — писав він у своєму щоденнику, — організувати Українську армію, бодай український корпус Червоного козацтва "Запорозьку січ" зі зразковою політчастиною і видатними кадрами. Яке б велике це мало значення політичне, яке сильне враження справило б це на народ під час наступу"961. До певної міри мрії митця відносно творення української армії були відбиті в його повісті "Перемога". Написаний наприкінці 1942 р. в типовому для письменника емоційно-героїчному стилі, цей твір, зокрема, оспівував і ратну звитягу українців на війні. Повість була передана до видавництва журналу "Знамя", однак радянські ідеологи розцінили її як "політично помилкову і шкідливу" та заборонили до друку962. Начальник управління агітації та пропаганди ЦК ВКП(б) Александров критикував автора передусім за те, що описувана в повісті військова частина складалася лише з українців. "Так не буває", — стверджував Александров та робив з цього висновок, що в повісті "штучно відірвано боротьбу українського народу від російського та всіх народів СРСР проти німців"963.1 ось те, що чільним партійним ідеологом було розцінено як ідеологічну помилку, через півроку почали натхненно вітати найвищі радянські урядовці, українські достойники, закликаючи українців згадати військові звитяги своїх предків. Голова Верховної Ради УРСР М. Гречуха, виступаючи на Сесії Верховної Ради СРСР, заявив: "Якщо нинішня світова війна не навчила декого уму — розуму, то в майбутніх битвах за честь, свободу і незалежність нашої соціалістичної батьківщини бійці і офіцери українських з'єднань ще раз доведуть, як вміють битися нащадки славних українських богатирів — Богдана Хмельницького, Данила Галицького, Миколи Щорса"964. Під час "дебатів" на 6-й сесії Верховної Ради УРСР той самий М. Гречуха упевнив "мудрого полководця великого Сталіна, що українське червоне військо, виховане у дусі славних традицій наших предків запорожців, в дусі славних традицій героїв Вітчизняної війни, стане вірною, могутньою і надійною опорою нашої Червоної армії"965. На певний час українська преса захопилась темою відродження бойових традицій українського народу. "Радісніше б'ється серце, — наводила "Радянська Україна" висловлювання токаря-карусельника Олексія Ісаєнка, — коли дізнаємося про утворення військових формувань у республіках. Значить, тепер будуть українські військові частини. Немає сумніву, у цих частинах доблесні сини України піднесуть на ще більшу височінь бойову славу українського народу"966.
Вся ця риторика до певної міри вводила в оману і західних аналітиків. А. Гарріман, оцінюючи перспективи воєнної реформи в СРСР, назвав її "чудовим методом підвищення інтересу до служби у Червоній армії та підтримки армії з боку місцевого населення". "Насправді, — міркував він, — значно легше переконати молодих людей, що це є їхнім обов'язком служити в організованих по місцях їхнього проживання частинах, ніж у знеособленій армії Радянського Союзу"967.
Про те, як же на практиці буде проводитися військова реформа, ніхто в СРСР, мабуть, не мав жодних уявлень. Скажімо, під час обговорення рішень 10-ї сесії СРСР на шостій сесії Верховної Ради УРСР так само, як і раніше в Москві, депутати здебільшого торкались питань бюджету республіки на наступний рік та проблем відбудови народного господарства республіки. Мова здебільшого йшла про допомогу Україні з боку союзного уряду, виділення коштів з бюджету СРСР на розвиток української освіти, культури, охорони здоров'я, соціального забезпечення тощо. Однак виглядало доволі дивним, що в новому бюджеті республіки не було виділено ніяких коштів на розбудову й утримання нових наркоматів. Власне, питанням здійснення конституційної реформи приділялося небагато часу, і розглядалися вони останніми. "Дискусія" з цього приводу велася виключно в межах формул, запропонованих В. Молотовим, і ні кроку в бік.
Тоді, коли виступаючі дозволяли собі експромт, робилося це, звісна річ, у дусі часу. Наприклад, з питання про утворення НКО УРСР та республіканських військових формувань виступив якийсь генерал-майор Нікольський. Спочатку він розповів поважному зібранню про "Сталінську науку перемагати". Потім закликав відстояти "споконвічні українські землі" (ті, які досі знаходились де-юре у складі Польщі, мова йшла про Закерзоння)968.1, нарешті, генерал закликав творити національні військові формування в Україні, спираючись на "традиції уславленого нашими предками трьохгранного російського багнета, переданого у стальні руки радянських воїнів"969.
6 березня 1944 р. 6-а сесія Верховної Ради УРСР прийняла Закон "Про утворення військових формувань союзних республік та перетворення у зв'язку з цим народного комісаріату оборони із загальносоюзного в союзно-республіканський наркомат". Закон увійшов поправкою до Конституції СРСР (ст.18-а) та Конституції УРСР (ст.15-а)970.
Слід наперед зазначити, що з НКО Україні поталанило ще менше, ніж з НКЗС, однак доволі показовим було те, що тільки в Україні і була зроблена якась спроба перевести справу розбудови військового відомства в практичну площину.
11 березня 1944 p., згідно з указом Президії Верховної Ради УРСР, наркомом оборони УРСР було призначено 44-річного генерал-лейтенанта Василя Пилиповича Герасименка971. (У січні 1944 р. його було призначено спочатку командуючим Харківським військовим округом, а 10 березня 1944 р. — командуючим КВО.) Головне Управління кадрів ЧА характеризувало В. Герасименка як "культурного, бойового генерала"972. Дійсно, Василь Пилипович мав найвищу військову освіту — закінчив Військову академію ім. М. Фрунзе, добре знав німецьку мову, мав досвід керування загальновійськовими арміями, останню з яких — 28-у — він очолював впродовж року. Проте не тільки через професійні чесноти вибір припав саме на цього генерала. М. Хрущов особисто добре знав Герасименка по службі в КОВО в передвоєнний період, а потім часто зустрічався з ним під час війни і згадує про це в своїх мемуарах. Так ось цей військовий належав до того незначного числа генералів-українців, які не стидалися свого українського походження та розмовляли рідною мовою973. Останнє, правда, подекуди дратувало його колег-росіян. Скажімо, генерали І. Конєв і В. Толбухін через це між собою звали Герасименка не інакше, як "хохлом", і мали з ним не дуже приязні стосунки974. Однак, мабуть, саме через це він був ідеальною фігурою для призначення на посаду наркома оборони України.
Зазначимо, що від самого початку, добре знаючи сталінську політичну кухню, українські урядовці і партократи скептично ставилися до реальної можливості розбудови республіканського НКО. Колишній член ЦК КП(б)У, перший секретар ЦК ЛКСМУ В. Костенко згадував, що, помітивши в списку раднаркомівських телефонів номери наркома оборони УРСР, вони іронічно посміхалися975.
Щодо В. Герасименка, то він не звертав на це уваги і невдовзі після свого призначення розробив структуру майбутнього НКО УРСР, яка вже в березні 1944 р. у якості постанови "Про формування апарату народного комісаріату оборони УРСР" була затверджена Раднар-комом України976. Як видно з цього документа, розроблена В. Гераси-менком структура виходила з ідеї розбудови збройних сил союзної республіки з усіма основними родами та видами зброї. Крім наркома оборони та його канцелярії, до складу наркомату мали увійти Генеральний штаб Червоної армії УРСР (з начальником та трьома його заступниками), вісім управлінь та вісім відділів; командуючі (піхотою, протиповітряною обороною, артилерією, авіацією, панцерними силами, кавалерією), начальники (військ зв'язку, тилу, інженерних, хімічних військ) — всі з відповідними штабами, комітетами, управліннями та відділами. Не лишилося обійденим в цій структурі і Політупра-вління Червоної армії УРСР із редакцією, друкарнею, видавництвом, Центральним будинком Червоної армії, а також Управління контррозвідкою "СМЕРШ", Військова Прокуратура, Військовий Трибунал
ТОЩО977.
Виходячи з того, що двом військовим відомствам — НКО УРСР та КВО — буде тісно в розореному війною Києві, за підписом М. Хрущова та В. Герасименка 1 квітня 1944 р. було підготовлено проект постанови ДКО СРСР "Про створення Тернопільського військового округу та перейменування Київського військового округу в Житомирський військовий округ"978. Однак в Москві українську ініціативу не підтримали.
Натомість 23 червня 1944 р. начальник Головного Управління формувань та укомплектувань Генерального штабу Червоної армії генерал А. Смородинов нарешті підготував "Проект положення про народні комісаріати оборони союзних республік", що мав регламентувати права та обов'язки республіканських наркоматів оборони979. Згідно з "Положенням", народні комісари союзних республік мали керувати: а) діяльністю обласних, міських та районних військових комісаріатів; б) утворенням республіканських військових формувань відповідно до розпоряджень народного комісара Союзу РСР. Проте правом керувати військами, дислокованими на республіканському терені, республіканські наркоми не наділялись. Крім того, НКО республік мали здійснювати свою діяльність через Військові Ради округів, тобто фактично мали стати проміжною ланкою між округами та НКО СРСР. Тож, по суті, проект Головупраформу перетворював республіканські наркомати оборони на "п'яте колесо" в системі союзного наркомату, а з республіканських наркомів оборони створював справжніх "весільних генералів". Саме це примусило М. Хрущова та В. Герасименка звернутися 28 червня 1944 р. з листом до наркома оборони СРСР Й. Сталіна980. Вказуючи на те, що подвійне підпорядкування округів ускладнюватиме умови їх роботи, вони також наполягали на тому, що запропонований Москвою проект у разі його реалізації створюватиме ненормальні стосунки та плутанину в роботі апаратів Центральних управлінь НКО СРСР та округів. Наявність цього та інших "недоліків" проекту Головупраформу українські керівники вбачали у тому, що Генштаб розробив його "без урахування особливостей Української РСР, де є чотири військові округи"981. Для усунення усіх цих недоліків М. Хрущов та В. Герасименко запропонували внести до тексту "Положення" деякі зміни та доповнення, в силу яких округи та війська, розташовані на території республіки, мали б в усіх відношеннях підлягати наркомату оборони УРСР (за виключенням військ діючої армії та Резерву Ставки ВГК). Згідно з цими доповненнями, текст Головупраформівського проекту на перший погляд майже не зазнавав змін. До нього лише додавалися два нових пункти й робилися деякі відповідні узгодження. Проте ці два пункти докорінно змінювали весь зміст документа, перетворюючи НКО УРСР із бутафорського на реальний орган керівництва збройними силами республіки:
"1. Народний Комісар Оборони УРСР підпорядковується Народному Комісару Оборони СРСР (через Генеральний Штаб та Центральні Управління НКО) та Голові Ради Народних Комісарів Української РСР (безпосередньо);
2. Народному Комісарові Оборони УРСР підпорядковуються усі війська та органи місцевого військового управління, що розташовані на території республіки, за винятком військ діючої армії та Резерву Ставки Верховного Головнокомандуючого"982.
Зазначимо, що українські керівники надалі, принаймні ще раз (19 серпня 1944 p.), зверталися до Наркома оборони СРСР із проханням затвердити їхні пропозиції щодо внесення доповнень до "Положення про республіканські наркомати оборони", проте обидва рази безуспішно983. З іншого боку, союзне військове керівництво прямо не висловлювало принципових заперечень щодо українських пропозицій. Крім того, 4 червня 1944 р. Генштаб розпорядився про утворення канцелярії НКО УРСР при наркомі оборони України зі штатом у кількості 11 осіб — 6 військовиків і 5 вільнонайманих. До 20 липня 1944 р. канцелярія була в цілому укомплектована984.
Надії на те, що український наркомат оборони все ж таки існуватиме й розгортатиме свою діяльність, не полишили В.Герасименка й на початку 1945 р. Це, зокрема, засвідчував той факт, що 20 березня 1945 р. український нарком затвердив "Програму-завдання" для рішення фор-проекту будинку НКО УРСР у Києві. У програмі були ретельно розписані найменування усіх управлінь та служб із загальною кількістю військовослужбовців і вільнонайманих та орієнтовна площа, яка мала бути виділена під кожне з них. Крім службових приміщень, у будинку НКО УРСР передбачалися оглядовий зал на 1 тис. місць, зал офіцерських зібрань, бібліотеки-читальні, клубні кімнати, ресторан, кухня-їдальня, магазин тощо. Окремо планувалося збудувати готель, друкарню, майстерні, гаражі та інші підсобні приміщення. В цілому ж будинок НКО УРСР мав зайняти площу 56 140 м2, на якій передбачалося розмістити штату 3077 військовиків та2150 віль-нонаиманих .
Важливим моментом у роботі наркома оборони України стала його, так би мовити, дипломатична діяльність. Справа в тому, що наявність в Україні, згідно з конституцією, наркоматів оборони та іноземних справ вимагала від їхніх наркомів "за етикетом" зустрічати та проводжати іноземні делегації, що проїжджали через Київ до Москви, і таких зустрічей було чимало. "За звичаєм, змішані урядові делегації, — пояснював специфіку протоколу у листі від 13 лютого 1945 р. до наркому оборони наркомзаксправ УРСР Д. Мануїльський, — мають обслуговуватися представниками НКО та НКЗС разом, спеціальні делегації... головним чином, представниками військової влади, тобто НКО"986. Досвідчений Мануїльський рекомендував колезі створити спеціальну протокольну групу при НКО, виділити добре легкове авто, приміщення для прийомів, а також підготувати для цих цілей духовий оркестр і одну-дві роти почесного караулу. "Всі зазначені моменти зовнішнього представництва, — підкреслив Мануїльський, — мають політичне значення, і на них слід своєчасно звернути увагу"987. Але й виконання цих заходів виявлялося для наркома оборони України справою доволі складною. Не вистачало ані грошей, ані підготовлених зі знанням іноземної мови офіцерів (таких, як з'ясувалося, майже не знайшлося у штабі КВО). Скажімо, навіть на доволі скромну зустріч французького генерала, керівника військової місії в СРСР, жалівся В. Герасименко у листі до М. Хрущова, пішла квартальна сума коштів, що була виділена штабу КВО на подібні заходи988.
На прохання В. Герасименка створити спеціальний відділ для зовнішніх відносин при канцелярії НКО УРСР заступник начальника Генерального штабу генерал армії О. Антонов відмовив, мотивуючи це тим, що "в даний момент це не викликається необхідністю через відсутність у Києві постійних військових представництв"989. Щодо грошей, то Антонов пообіцяв відпускати їх у кожному окремому випадку990.
Як нарком оборони України В. Герасименко брав участь і у різноманітних внутрішньополітичних заходах: похованні генерала М. Ва-тутіна, нагородженні піонера В. Кравчука, який врятував під час окупації військовий прапор, відкритті виставки трофейної зброї і воєнної техніки в Києві, на базі якої надалі було організовано музей Великої Вітчизняної війни. 1 травня 1944 р. він приймав парад і за дорученням уряду УРСР звернувся до присутніх з вітальною промовою. У червні того ж року В. Герасименко виступав на семінарі піонервожа-тих і зажадав військового навчання шкільної молоді. Як нарком оборони він видав 15 наказів, в яких повною мірою був відбитий ступінь його владної компетенції: "Про проведення мисливства і ловлення риби", "Про військову кіногрупу при НКО УРСР", "Про нагородження працівників метеослужби" і т. ін.991
Як і передбачав В. Герасименко, з часом нерегламентованість прав та обов'язків наркома оборони стала негативно позначатися на його стосунках із керівництвом інших українських військових округів (благо, він був ще хазяїном у своєму КВО). Майже відразу по призначенні наркома оборони України виникло безліч питань, які потребували загальної їх координації між армією та українським урядом (скажімо, питання призову, розмінування території УРСР тощо). І хоча генерал В. Герасименко взяв на себе обов'язки, як він сам зазначав, "якщо не начальника, то старшого щодо Військових Рад українських округів", останні не поспішали визнавати владу українського наркома992. Навесні 1945 р. нарком оборони УРСР знов підготував листа до Й. Сталіна, в якому поскаржився на неузгодженість власних прав та обов'язків, нарікаючи на те, що це призводить до значних ускладнень у його роботі. "Таке положення не може продовжуватися надалі нерегламентованим з Вашого боку, — писав він, — позаяк у будь-який час може виникнути конфлікт "про порядок підпорядкування", і представникам центру доведеться розбиратися, хто має рацію, а хто ні, а справа буде страждати. Не вважаючи за можливе у даний час просити Вас про затвердження "Положення про Народний Комісаріат союзних республік", я все ж прошу окремим наказом чи директивою частково регламентувати мої права та обов'язки як наркома оборони, що випливають із практики"993. Далі в листі чітко окреслювалися контури тієї компетенції, яку В. Герасименко вважав за доцільне отримати від центру на період до остаточного утворення НКО УРСР. На відміну від свого попереднього проекту, тепер нарком оборони України визнавав доцільність підпорядкованості українських округів безпосередньо союзному НКО, але зазначав, що про кожне завдання Центру, яке надається тому чи іншому округу й зачіпає інтереси місцевого населення чи народного господарства союзної республіки, чи таке, що потребує сприяння місцевих органів влади, повинні повідомляти і його, щоб він міг з метою орієнтації з ним відповідно інформувати Уряд УРСР. Водночас В. Герасименко наполягав на передачі йому права контролю за всіма наказами, директивами НКО СРСР та його центральних органів, що стосуються інтересів цивільного населення і народного господарства союзної республіки, а також завдання НКО СРСР з питань, що випливають із національних особливостей регіонів994. Генерал просив також, щоб Народному комісару оборони УРСР були надані права видавати накази з усіх питань, що викладені вище. В цілому ж усі війська та військові установи, що знаходяться на терені України, повинні у питанні Статуту внутрішньої та гарнізонної служби бути підпорядкованими Наркому оборони УРСР. "За мною тільки право, — підкреслював він, — ліквідації порушень статутів, ваших наказів, директив"995. Щодо виконання своїх обов'язків, нарком В. Герасименко вважав за необхідне ще до організації НКО республіки сформувати його апарат із відповідними функціями. Для виконання цих функцій мали, на його думку, бути створені такі кадрові групи: 1. Оперативна група; 2. Організаційно-стройова група; 3. Група Всеобучу та фізкультури; 4. Група кадрів; 5. Група зовнішніх зносин; 6. Дорожня група; 7. Управління гідрометеорологічної служби; 8. Квартирна група; 9. Військово-санітарна група; 10. Заготівельне управління; 11. Група военторгу; 12. Військова група контролю при Наркоматі оборони УРСР996.
Обов'язки усіх цих груп були також ретельно розписані. Пропозиції наркома оборони УРСР цього разу являли собою щось середнє між проектом Головупраформу та "проектом Хрущова—Ге-расименка". У той же час у деяких пунктах вони дещо віддалено нагадували інститут уповноважених Народного комісара у військових та морських справах СРСР при РНК урядів союзних республік, що був утворений відразу після створення СРСР. Цей інститут був покликаний ураховувати національні особливості та можливості кожної республіки при проведенні єдиних принципів військового будівництва. Уповноважені мали інформувати свої уряди про всі рішення Наркомату у військових і морських справах, допомагати усувати можливі неузгодження у взаємовідносинах центру і республік у військових питаннях. Накази та розпорядження наркома у військових і морських справах СРСР, обов'язкові для виконання на всій території СРСР, як правило, повинні були проводитися через відповідних уповноважених при РНК союзних республік. Проте вже на початку 30-х років практика інституту уповноважених була фактично зведена нанівець, а наприкінці 30-х pp. навіть згадка про них зникла з офіційних документів997.
НКО УРСР не доріс і до цього рівня, лишаючись по суті "по-тьомкінським селищем". Драматизм ситуації полягав у тому, що, здається, цього вперто не хотів помічати сам нарком оборони УРСР. Мабуть, така упертість українського наркома мала дратувати Сталіна і ледь не коштувала йому не лишень подальшої кар'єри, але й життя. Вже після війни, під час відпочинку на курорті в Юрмалі, М. Хрущов приїхав до Риги, де відвідав В. Герасименка. Там у приватній бесіді, не вдаючись до подробиць, він обмовився, що, власне, саме він врятував Василя Пилиповича від смерті998.
Згортання його діяльності як наркома розпочалося в липні 1945 p., коли генерал-лейтенанта В. Герасименка було позбавлено головного важеля його влади — командування Київським військовим округом. На цю посаду призначили генерал-полковника А. Гречка, який щойно повернувся з Німеччини. А самого В. Герасименка (до речі, офіційно не повідомляючи про позбавлення посади наркома) у жовтні 1945 р. перевели з пониженням на посаду заступника командувача Прибалтійським військовим округом по вузах.
Канцелярія Наркома оборони України проіснувала без свого міністра аж до травня 1946 р. А потім документацію Канцелярії було передано до архіву, печатки і штампи знищено тощо999. Так завершив свою "діяльність" наркомат оборони України. Проте формально, на папері, він проіснував аж до прийняття Конституції СРСР у 1977 р. З
1946 р. наркомат оборони УРСР називався Військовим міністерством
УРСР (Указ Президії Верховної Ради УРСР від 25.03.1946 p.), а з
1953 р. — Міністерством оборони УРСР (Указ Президії Верховної
Ради УРСР від 10 квітня 1953 р.)1000.
Народ, який володіє зброєю, казав якось Всесоюзний староста М. Калінін, не дасть наступити собі на мозолю, і він був абсолютно правий. Саме через це короткотермінова історія зі створенням українського республіканського військового відомства закінчилася нічим, ще раз продемонструвавши ту межу, до якої сталінський уряд був здатний надавати прав Україні не лише у військовій сфері, але й у національному питанні в цілому.