2.3.5.1. ВИКА ЯРА
Вика яра (Vicia sativa L.) — найпоширеніша однорічна бобова трава. Вирощують її в лісостепових і поліських районах України, Білорусі і країнах Балтії.
За кормовою цінністю вика не поступається багаторічним бобовим травам: 100 кг повітряносухої маси її відповідає 46 корм. од. і містять 123 г перетравного протеїну на кожному кормову одиницю.
Вика яра — цінна парозаймаюча культура. Урожайність озимої пшениці і жита після вико-вівсяної суміші, зібраної на зелений корм або сіно, мало поступається їх урожайності по чистому пару. Наприклад, на Жовтневій сортодільниці Бєлгородської області врожайність озимої пшениці по чистому пару в середньому за два роки становила 36,5, а по зайнятому вико-вівсяною сумішшю 34,4 ц/га.
За високого рівня агротехніки врожайність зеленої маси вико-вівсяної суміші становила 200 - 300, а сіна 40 - 60 ц/га. У дослідах Одеського сільськогосподарського інституту врожайність зеленої маси вики сорту Білоцерківська 623 дорівнювала 350, а насіння 18 ц/га.
Морфобіологічні особливості. Вика має добре розвинену кореневу систему. Стебло її тонке, полегле, 100 — 120 см заввишки і більше. Листки парноперисті, закінчуються вусиками. Квітки червоно-фіолетові або червоні, сидять в пазухах листків. Плід— багатонасінний біб, який легко розтріскується при достиганні насіння. Насіння темне, буває сіро-зелене або біле. Маса 1000 насінин 50 - 75 г. Зберігає схожість протягом 6-8 років (рис. 87).
Вика яра — холодостійка, вологолюбна рослина. Насіння її починає проростати при температурі 2 — 3 °С, а сходи витримують заморозки до мінус 5 - 6 °С і нижче. При проростанні сім'ядолі насіння не виходять на поверхню ґрунту, тому його можна загортати на глибину 5 — 6 см. Вика добре росте на нейтральних і слабкокислих ґрунтах. До вмісту вологи в ґрунті, особливо в період цвітіння і утворення плодів, вибаглива. Період вегетації триває 75 - 90 днів.
У виробництві поширені сорти вики ярої Льговська 31-292, Льгов-ська 60, Камалінська 611, Білоцерківська 27, Білоцерківська 222, Білоцерківська 33, Білоцерківська 623.
Технологія вирощування. Посіви вики ярої на сіно й зелений корм розміщують у паровому, а на зерно — в ярому полі. Кращими попередниками для неї є кукурудза, картопля й цукрові буряки.
В паровому полі під вику вносять перегній, який забезпечує високі врожаї вики й озимих. На Носівській дослідній станції при внесенні 20 т/га перегною врожайність зеленої маси вики підвищилась на 60 ц/га. Обробіток ґрунту під вику такий самий, як і під інші ярі культури.
При вирощуванні вики на насіння й сіно сівбу проводять одночасно з ранніми ярими культурами. На зелений корм її висівають в кілька строків: у ранні — в суміші з вівсом, в пізні — із суданкою та ін. Спосіб сівби звичайний рядковий. Норма висіву вики для вирощування в суміші з вівсом на сіно й зелений корм залежно від району вирощування становить 100 — 120 кг/га (вівса 50 — 75 кг/га). На насіння вику вирощують у чистих посівах, висіваючи по 120 — 160 кг/га зерна. Загортають насіння на глибину 4 — 5, а в посушливу погоду 6 — 7 см. Посіви коткують важкими котками з одночасним боронуванням посівними боронами.
Збирати урожай на сіно й зелений корм починають у період повного цвітіння, а на сінаж і силос — у фазі сизих бобів. Зберігають насіння при вологості не більше 15 %.