4.27. Культура країн Європи і Америки XVIII - першої половини XIX ст
Поступальний розвиток країн Європи і Америки у XVIII — першій половині XIX ст. характеризувався значним зростанням промисловості та сільського господарства, великими успіхами техніки і науки. Спочатку в Англії, а потім і в інших передових країнах відбувся розвиток машинної індустрії. Удосконалення і розширення випуску продукції мануфактур та фабрик, кораблебудування і спорудження мостів та залізниць потребували складних і точних розрахунків, знань з механіки, математики, фізики та хімії. Тому роль науки зросла. Вдосконалювалася техніка для виробництва предметів споживання: бавовноочисні машини, ткацька машина Жаккарда для виготовлення тканин з дуже складним малюнком.
Виробництво машин стало технічною базою для фабричного виробництва, що означало завершення промислового перевороту.
У першій половині XIX ст. споруджувалися залізниці в Англії, Німеччині, Франції, широко застосовувалися колісні річкові пароплави з паровим двигуном, а у країнах Заходу вітрильний морський флот поступився місцем паровому.
Технічним відкриттям сприяв розвиток математики. Англієць Ісаак Ньютон, німець Готфрід Лейбніц заклали основи сучасної вищої математики. Ісаак Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння, що пояснював рух планет Сонячної системи. Це, а також удосконалення телескопа дали поштовх розвитку астрономії. Російський учений Михайло Ломоносов висловив принцип збереження матерії та руху.
Саме у цей час були винайдені мікроскоп, засіб щеплення проти віспи, дротовий телеграф (азбука Морзе).
Англійський вчений Чарльз Дарвін дійшов висновку про еволюційний розвиток тваринного світу.
У філософській науці цього часу точилася боротьба між матеріалізмом (світ існує сам по собі, ніким не створений і не знищуваний, закономірно розвивається і змінюється; матерія, буття є первинним, а свідомість, мислення — вторинним) та ідеалізмом (первинним є не природа, буття, матерія, а Дух, свідомість, ідея, відчуття). Матеріалістами були французькі просвіти-
телі, німецькі філософи Людвіг Фейербах, Карл Маркс, Фрідріх Енгельс та ін., ідеалістами — Георг Гегель та ін.
У художній літературі XVIII ст. панував стиль класицизму, зразком для якого було класичне давньогрецьке і давньоримське мистецтво. Серед англійських романістів цього періоду можна виділити Даніеля Дефо ("Ро-бінзон Крузо"), Джонатана Свіфта ("Мандри Гуллівера"). У Франції під впливом просвітителів розвивалася драматургія, блискучими представниками якої були Жон Мольєр ("Міщанин-шляхтич", "Дон Жуан", "Тартюф") і П'єр Огюстен Бомарше ("Севільський цирульник", "Весілля Фігаро"). Своїми творами уславилися німецькі літератори Йоганн Фрідріх Шіллер (драми "Розбійники", "Підступність і кохання", "Марія Стюарт", "Орлеанська діва"), Йоганн Гете (драми "Фауст", "Страждання молодого
Вертера").
На початку XIX ст. у літературі переважав романтизм. І нині людство захоплюється творами німецького письменника Генріха Гепне ("Книга пісень"), англійського поета Джорджа Байрона, французького романістаіктора Гюго ("Собор Паризької Богоматері", "Знедолені", "Людина, яка сміється"). В
У середині XIX ст. було створено шедеври класиків реалізму — француза Оноре де Бальзака (епопея "Людська комедія" з 90 романів і оповідань), англійця Чарльза Діккенса ("Посмертні записки Піквікського клубу", "Девід Копперфілд", "Домбі й син").
Серед музикантів цього періоду світової слави набула музика Йоганна Себастьяна Баха, Георга Генделя, Йозефа Гайдна, Вольфганга Амадея Моцарта, Людвіга ван Бетховена, Роберта Шумана, Ріхарда Вагнера. Польща "подарувала" світу великого композитора Фридерика Шопена, Угорщина — Ференца Ліста, Італія — Джоаккіно Россіні та Джузеппе Верді, Росія — Михайла Глінку (опери "Іван Сусанін" та ін.), Петра Чайковського (опери "Євгеній Онєгін", "Пікова дама" тощо).
У мистецтві живопису Франції представником класицизму були Жак Луї Давід ("Клятва Гораціїв", "Смерть Марата" та ін.), романтизму — Ежен Делакруа ("Різанина на Хіосі", "Свобода на барикадах").
Іспанцю Франсіско Гойя належать живописні портрети, гострохарак-терні картини ("Розстріл повстанців у ніч на 3 травня"), графічна серія "Капричос".
Архітектурні будівлі цього часу споруджувалися у стилях: класичному (палаци Версаля, собор Св. Павла в Лондоні), бароко (собор Св. Петра в Римі, Цвінгер у Дрездені), вікторіанському (за іменем королеви Вікторії), змішаних стилях попередніх епох (паризький театр "Гранд Опера").