4.28. Німеччина в 1871-1914 рр
1871 р. під час франко-німецької війни монархи усіх німецьких держав, зібравшись у Версалі, проголосили прусського короля Вільгельма І німецьким імператором (кайзером).
Німеччина була союзом 22 монархій і трьох "вільних міст" — Гамбурга, Бремена, Любека. Єдність Німеччини було оформлено Конституцією, що закріплювала в Німецькій імперії гегемонію Пруссії. Імператором міг бути лише король Пруссії. Йому підпорядковувалися збройні сили, він вирішував питання війни і миру, представляв Німеччину на міжнародній арені.
Найвищими законодавчими органами країни були союзна рада із представників земель — Бундесрат і Рейхстаг. Рейхстаг обирався на З роки (з 1878 р. — на 5 років) на підставі загального виборчого права, проте правом голосу користувалися лише чоловіки, які досягли 25-річного віку.
Конституція 1871 р. (була чинна до листопада 1918 р.) сприяла завершенню процесу становлення держави, цілісної в політичному та економічному відношеннях. У Німеччині було проведено реформи: запроваджено єдину грошову систему (золоту марку), єдине судочинство, створено Імперський банк.
Піднесенню німецької економіки допомогло отримання від Франції контрибуції. Промисловість Німецької імперії здійснила могутній ривок у розвитку: зросло виробництво заліза, сталі, видобуток вугілля, почали діяти нові галузі промисловості — хімічна, електротехнічна, засновувалися монополістичні об'єднання — картелі: "Рейнсько-Вестфальський чавуноплавильний картель", "Рейнсько-Вестфальський вугільний синдикат", промислові трести та банки (Кірдорфа, Ш-тумма, Крупна).
Сільське господарство розвивалося "прусським шляхом", тобто поміщицьке господарство повільно перетворювалося на капіталістичне. Проте юнкери (поміщики) продовжували використовувати напівфеодальні засоби експлуатації.
Перший канцлер (голова виконавчої влади) Німецької імперії Отто фон Бісмарк (перебував на посаді до 1890 р.) справив значний вплив на внутрішню і зовнішню політику держави. Правлячими партіями в Німецькій імперії були Консервативна (відображала інтереси юнкерства, прусського офіцерства, аристократії) і Націонал-ліберальна (представляла велику та середню промислову буржуазію). 1871 р. було створено католицьку партію Центру, що захищала інтереси католицької церкви і населення католицького віросповідування. Намагаючись утвердити гегемонію Пруссії в Німеччині, Бісмарк розпочав похід проти католицької церкви і партії Центру, що отримав назву "культуркампф" (боротьба за культуру). Держава стала контролювати призначення на всі церковні посади, скасувала нагляд церкви над школами, було заборонено Орден єзуїтів, дозволено укладати громадянський шлюб.
Однак переслідування католицької церкви лише привело до зростання політичного впливу католицької партії Центру. Бісмарк змушений був відступити. Тепер головну увагу він зосередив на боротьбі проти соціалістичного руху. На чергових виборах до Рейхстагу соціал-демократи отримали 500 тис. голосів, що занепокоїло уряд. Скориставшись замахом на кайзера 1878 р. як приводом, Рейхстаг під тиском Бісмарка прийняв "винятковий закон" проти соціалістів, що діяв до 1890 р.
Зовнішня політика Бісмарка була спрямована на посилення позицій Німецької імперії в Європі, зокрема на ізоляцію Франції.
1879 р. Німеччина уклала союзний договір з Австро-Угорщиною (проти Росії), а 1882 р. було засновано Троїстий союз (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія) проти Росії та Франції.
У середині 80-х рр. XIX ст. Німеччина розпочала колоніальні загарбання: здобула колонії у Того, Камеруні, Новій Гвінеї тощо.
1888 р. імператором став Вільгельм II, який вважав зовнішню політику Бісмарка нереальною для досягнення могутності Німеччини. До того ж Рейхстаг відмовив Бісмарку у продовженні чинності "виняткового закону", після чого він пішов у відставку.
Соціал-демократія вийшла з підпілля, прийняла програму, що проголошувала кінцевою метою створення соціалістичного суспільства (м. Ерфурт, 1891 р.). На виборах 1898 р. Соціал-демократична партія отримала близько '/з вс'х голосів виборців. Робітничий рух став важливим фактором політичного життя країни. У цей період багатьом лідерам соціал-демократії уявлялося, що недалекими є вибори, на яких партія отримає більшість і зможе реалізувати свою програму.
1891 р. найагресивніші представники великого капіталу і юнкерства створили Пангерманський союз, що мав за мету закордонну експансію1. З кінця 90-х рр. Німеччина стала на шлях нарощування морських і суходільних озброєнь. Створювався могутній військово-морський флот, що, на думку німецької вояччини, мало покласти край британському владарюванню на морі, розроблено план війни проти Франції та Росії. Німеччина намагалася протидіяти колоніальній політиці Англії в Африці (під час англо-бурської війни 1899—1902 рр.), встановленню протекторату Франції над Марокко.
Під час боснійської кризи 1908—1909 рр., спричиненої анексією Австро-Угорщиною Боснії та Герцеговини, Німеччина погрожувала Росії війною на боці Австрії, якщо російська дипломатія буде підтримувати Сербію. Росія поступилася. Це був небезпечний крок на шляху до світової війни. Різко загострилися англо-німецькі суперечності: Англію, Росію і Францію турбувало спорудження німцями Багдадської залізниці. Німецькі промислові товари тіснили аналогічні товари конкурентів в усіх, куточках світу, посилення гонки морських, озброєнь свідчило про безпосередню підготовку до війни і загрозу для англійського флоту.
Експансія — у цьому розумінні: загарбницькі війни.
Спроби Англії домовитися з Німеччиною не поліпшили відносини між країнами. Наймогутнішій європейській державі — Німеччині — ставало "тісно" в її кордонах.. Вона готова була вступити у війну з метою перерозподілу світу.