5.2.1. Реформований іудаїзм
Протягом XIX ст. у країнах Західної Європи і США поширився рух за реформування іудейської релігії, породжений намаганням єврейської буржуазії пристосувати іудаїзм до соціально-економічних і політичних умов капіталістичного суспільства. Адже з розвитком капіталізму розпадалося общинне життя євреїв, було ліквідовано гетто. Активнішим стало їх спілкування з представниками інших
Іудаїзм 133
національностей. Це ускладнило виконання релігійних обрядів, унеможливило дотримання ритуальної чистоти тощо. Єврейська буржуазна інтелігенція почала навертатися до християнства.
Реформісти стверджували, що релігійні обряди повинні постійно змінюватись, орієнтуючись на потреби часу, що традиція дотримання наказів рабинів себе пережила. Прибічники реформованого іудаїзму скасували закони про їжу, скоротили кількість релігійних свят, зрівняли жінок з чоловіками у релігійних правах, схвально ставилися до змішаних шлюбів. Вони не визнавали авторитету Талмуда, раціональніше ставилися до ідеї месіанізму, вилучили з богослужінь молитви, що виражали надію на повернення євреїв у Палестину. В реформованих синагогах службу відправляли мовою країни, на території якої вони перебували.
Найбільше поширився реформований іудаїзм в Англії й США. Паралельно існували й ортодоксальні іудейські общини, які дотримувалися традиційних догматів і обрядів талмудичного іудаїзму.
З метою залучення іудаїзму до прагматичної системи буржуазного мислення у 1810 р. в Німеччині було відкрито синагогу, де лунали дзвони, грав орган, а християнські молитви виконували разом з іудейськими; духовні пісні німецькою мовою співали впереміж із старозавітними псалмами давньоєврейською. Згодом їх було відкрито у Берліні, Гамбурзі, інших містах. Виникали громади реформованої синагоги. Реформований іудаїзм, намагаючись виробити нові засади іудейства, набув рис християнського протестантизму, що повністю влаштовувало єврейську буржуазію.
Помітну роль іудаїзм почав відігравати у США наприкінці XIX ст., коли еміграція євреїв у цю країну дуже зросла. Служителі синагоги, врахувавши соціальні та політичні умови Америки, внесли корективи до середньовічних приписів та канонів, іудейського віровчення та культу. Одні з них дещо змінили рабинськіреконструктивізм). Особливість консервативного іудаїзму полягає в тому, що його прихильники, з одного боку, виступають за суворе дотримання іудейських традицій, а з іншого — за пристосування до особливостей часу та місця. Характерна особливість ре-конструктивізму виражена в пошуках єдності з християнством. Першим цю тезу висловив наприкінці XIX ст. ідеолог єврейської буржуазії в Англії К. Монтефьоре. Його позиція була підтримана у християнських колах, Скріпити альянс конфесій мала ідея спільності віри в єдиного Бога. У США, наприклад, ідеологи реформованого іудаїзму, які відмовилися від догмату богообраності, виступали за об'єднання віруючих під прапором монотеїзму. Об'єднавчі тенденції були підтримані й поза релігійною сферою. Французький історик Ж. Ізаак організував у 1947 р. Товариство іудейсько-християнської дружби. традиції, проповідуючи консервативний іудаїзм, інші пропагували реформований іудаїзм (
Об'єднувальні прагнення іудаїзму загалом підтримав і Ватикан. Спеціальна ватиканська комісія займається питанням співробітництва іудаїзму з ісламом та іншими релігіями. На IV сесії другого Ватиканського собору в жовтні 1965 р. було прийнято так званий Єврейський документ, до якого ввійшли положення про відсутність юридичних підстав вважати єврейський народ відповідальним за страту Ісуса Христа.