8.4. Принцип соціальної справедливості в розподілі. Необхідність диференціації індивідуальних доходів
8.4 Принцип соціальної справедливості в розподілі. Необхідність диференціації індивідуальних доходів
Існує економічна нерівність у доходах, джерелами якого є:
1) концентрація власності і багатства в руках одних людей і їхня відсутність в інших;
2) різна професійна підготовка людей;
3) різні здібності людей;
4) різний склад родини;
5) нерівність породжує і спадкування якихось благ;
6) існують компенсації до заробітної плати за шкідливі і тяжкі умови праці і т.п.
Нерівність вимірюють у такий спосіб: розбивають усе населення на групи за рівнем доходу і визначають частку кожної групи в загальному доході. Вимір нерівності ілюструє крива Лоренца: чим більше ця крива віддаляється від бісектриси прямого кута, тим вище ступінь нерівності (рис. 4). Коефіцієнт Джині показує відношення площі, що охоплює крива Лоренца та бісектриса прямого кута, до площі всього трикутника 0АВ. Він коливатиметься в межах від нуля до одиниці. Чим більше більше значення коефіцієнту Джині, тим вище ступінь нарівності.
У ринковій економіці доходи не можуть розподілятися рівномірно з таким розрахунком, щоб кожні 20% населення одержували 20% доходу. Доходи повинні бути диференційовані: високі доходи є коштом заохочення тих груп населення, що вносять найбільший вклад у суспільний розвиток і в максимальному ступені задовольняють потреби людей. Однак надмірна диференціація доходів порушує принцип соціальної справедливості в розподілі.
На сучасному етапі соціальна справедливість у розподілі відповідає максимальній підтримці тих шарів населення, що вносять найбільше вагомий внесок у суспільний розвиток і не ставлять свої вузько професійні інтереси вище інтересів інших.
Рисунок 4 - Крива Лоренца