4.2. Вихідні передумови дослідження зобов'язань неплатоспроможного підприємства
У процесі здійснення господарсько-фінансової діяльності підприємство вступає у відносини з різноманітними контрагентами: податковими органами, банками, іншими підприємствами - постачальниками товарів (матеріальних ресурсів, послуг )та споживачами продукції. У процесі цих відносин у підприємства виникають зобов'язання, згідно з якими воно повинно у визначений термін здійснити грошові платежі, поставити товар, виконати послугу на користь іншої особи. Юридичні та фізичні особи, стосовно до яких виникають зобов'язання, - можуть розглядатися як кредитори підприємства ( з економічної точки зору).
Необхідно зазначити, що формування зовнішніх (відносно до підприємства) фінансових ресурсів може здійснюватися на пайових та боргових засадах.
У першому випадку між підприємством та власником фінансових ресурсів формуються відносини власності, в другому - боргу. Негативною особливістю останніх є терміновість залучення та необхідність повернення або сплати в означений термін.
Сучасна економічна література не висвітлює комплексного підходу до характеристики зобов'язань підприємства, хоча окремі якісні ознаки наводять в дослідженнях різних авторів, а також Національному положенні (стандарті) №11 "Зобов'язання". Враховуючи цей факт, а також практичну необхідність такого дослідження розроблена системна класифікація зобов'язань підприємства (рис. 53).
Розкриємо основні якісні ознаки зобов'язань підприємства.
І. Залежно від часу погашення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності зобов'язання підприємства діляться на:
> поточні;
> довгострокові;
> забезпечення;
>непередбачені зобов'язання.
Якісні ознаки кожної підгрупи зобов'язань чітко визначені Національним стандартом бухгалтерського обліку №11
II. Залежно від місця формування зобов'язання підприємства класифікуються на зовнішні та внутрішні..
Зовнішні зобов'язання підприємства - це:
1) зобов'язання перед фіскальною системою - зобов'язання щодо податків, штрафів, пені перед бюджетами, платежів до позабюджетних фондів та інше. Зобов'язання перед фіскальною системою виникають та мусять виконуватися у встановленому податковим законодавством порядку;
2) зобов'язання перед фінансово-кредитною системою - зобов'язання перед банками, фінансовими компаніями у випадку, якщо підприємство взяло позику або кредит у грошовій формі або у вигляді цінних паперів на підставі кредитного договору;
3) зобов'язання перед господарськими партнерами за поставлені ними матеріальні ресурси, товари, виконані роботи або надані послуги. Ці зобов'язання виникають в обсягах та в терміни, що визначені за спільною згодою сторін у відповідних господарських угодах.
Внутрішні зобов'язання підприємства - це зобов'язання перед робітниками підприємства (щодо оплати праці, виплати премій, відпусток, пенсійного забезпечення) та акціонерами (виплата дивідендів, викуп акцій тощо).
III. Виходячи з матеріально-уречевленої форми погашення, зобов'язання охарактеризовуються як:
1) грошові зобов'язання, які виконуються шляхом перерахунку (сплати) певної суми грошових коштів;
2) зобов'язання в натурі, які виконуються шляхом здійснення окремих операцій (поставка продукції, виконання робіт, послуг тощо);
3) залікові (взаємні) зобов'язання, які передбачають наявність зобов'язання та вимоги на виконання іншого зобов'язання тим самим суб'єктом господарювання.
Зобов'язання в натурі та залікові зобов'язання знаходять відображення в бухгалтерському обліку та звітності підприємств як доходи майбутніх періодів (р. № 5, ф.№1 "Баланс").
IV. Залежно від механізму формування обсяг зобов'язань підприємства може розглядатися як сума трьох складових:
1) основної суми боргу, яка визначається як обсяг фінансових ресурсів, який було надано підприємству або яке воно повинно сплатити за договірними умовами;
2) суми з обслуговування боргу, які виникають лише по зобов'язаннях перед фінансово-кредитною системою та набувають вигляду відсотків за позикою;
3) економічні (штрафні) санкції, передбачені договірними умовами за невиконання в означений термін договору та взятих на себе зобов'язань.
Обсяг зобов'язань підприємства на певну дату не обмежується кількісною оцінкою, відбитою в пасиві балансу. Виходячи з діючих нормативних вимог до організації бухгалтерського обліку у балансі підприємства віддзеркалюються лише обсяг грошових зобов'язань щодо основної суми боргу перед фінансово-кредитними установами та заборгованість з різних видів розрахунків, передбачена діючими договорами або (для податків та обов'язкових платежів) встановленим порядком сплати платежів, яка документально підтверджена (для отриманих претензій).
Сума інших видів зобов'язань не знаходить відбиття в балансі і має визначатися окремо на підставі первинних документів або даних аналітичного (управлінського обліку).
V. Залежно від термінів настання сплати зобов'язання підприємства доречно поділяти на три групи:
* термін виконання яких не настав;
* термін виконання яких настав, але не перевищує терміну позовної давності (3 роки);
* з терміном несплати, що перевищує термін позовної давності.
VI. Залежно від майнового забезпечення можуть бути виділені таки види зобов'язань, як :
o зобов'язання, що забезпечені договором застави (прикладом цього виду зобов'язань є зобов'язання з обслуговування банківських позик. У разі неповернення кредиту в договірний термін банк отримує право реалізувати об'єкт застави та використати отримані грошові кошти для задоволення своїх позовних вимог);
o зобов'язання, які забезпечені майновими цінностями (у торгівлі цей вид зобов'язань виникає у зв'язку з прийомом товарів під реалізацію та консигнацію, на відповідальне зберігання, з отриманням давальницької сировини для її подальшої переробки тощо);
o незабезпечені зобов'язання (у разі банкрутства підприємства вони задовольняються за рахунок ліквідаційної маси активів підприємства, визначеної у встановленому порядку.
Групування зобов'язань підприємства за цією класифікаційною ознакою є необхідною передумовою для оцінки можливостей їх погашення та ступеня виконання зобов'язань окремих кредиторів.
VII. Залежно від терміновості погашення зобов'язання підприємства пропонується поділяти на першочергові та другорядні.
До групи першочергових слід включати зобов'язання, невиконання яких може призупинити господарсько-фінансову діяльність підприємства, суттєво погіршити імідж та ділову репутацію підприємства, зумовити значні фінансові втрати (внаслідок накладання штрафів за порушення термінів сплати) або спричинити виникнення ситуації банкрутства з усіма негативними наслідками, що їй властиві.
До групи другорядних належать інші зобов'язання підприємства, з яких за недотримання термінів сплати негативні наслідки відсутні або несуттєві.
У складі першочергових зобов'язань може бути виокремлена група зобов'язань "підвищеної небезпеки", до яких належать податкові зобов'язання та зобов'язання, позови щодо яких перебувають на різних етапах позасудового та судового врегулювання.
VIII. Залежно від імовірності ініціювання судових процедур стягнення боргів у складі заборгованості підприємства можуть бути виділені такі групи, як спокійна, нейтральна та загрозлива заборгованість.
До "спокійної" слід відносити такі види заборгованості :
• перед контрагентами, які є пов'язаними особами відносно до підприємства, відповідно до визначення цього терміну в Законі "Про оподаткування прибутку";
• заборгованість перед контрагентами, чиє фінансове становище не дозволяє розпочати судові процедури або які не мають відповідного досвіду судового стягнення боргів;
• розмір якої є незначним порівняно з обсягами господарсько-фінансової діяльності контрагента;
• заборгованість перед персоналом (за низької активності або відсутності профспілки).
"Нейтральною " можна вважати заборгованість перед контрагентами, які мають давні та тісні стосунки з підприємством, борги перед якими попередньо погашалися у встановлені терміни, які зацікавлені у співпраці з підприємством, незважаючи на його кризовий стан та поточну неплатоспроможність.
До групи "загрозливої" заборгованості слід відносити заборгованість перед контрагентами, яка характеризується однією з таких ознак:
• у контрагентів існує стратегічна зацікавленість у банкрутстві даного підприємства;
• контрагенти фактично почали судове врегулювання відносин (надійшла претензія, позовна заява, визначено час судового засідання, отримано судове рішення тощо).