5.3. Методологічні основи оцінки можливостей розвитку підприємства
Традиційно вважалося, що свідченням розвитку підприємства є зростання показників його господарсько-фінансової діяльності. Кількісну оцінку можливостей підприємства щодо збільшення обсягів своєї діяльності отримували в процесі планування (розробки системи планів розвитку підприємства). Як відомо, останнім часом методичні підходи до проведення планових розрахунків докорінним чином змінилися. Зміни, що відбулися, пов'язані, по-перше, з розвитком та впровадженням у практику, концептуальних положень стратегічного управління та планування, орієнтацією на стратегічні цілі та завдання підприємства, стан та динамізм змін у зовнішньому середовищі, по-друге, концепції маркетингу, відповідно до якої виробнича діяльність підприємства не є визначальною, підприємство має орієнтуватися на задоволення потреб споживачів, обсяг та структуру попиту, що є запорукою успішної реалізації товарів (продукції), фінансової стійкості та конкурентоспроможності підприємства.
Концептуальна модель оцінки потенційних можливостей розвитку підприємства, що опинилося в кризовому стані, передбачає проведення певних етапів роботи.
1 етап - визначення напрямів дослідження потенційних можливостей розвитку
Вважаємо, що перспективи розвитку дає змогу найбільш повно оцінити така система напрямів дослідження: перспективи розвитку обсягу діяльності (в торгівлі - обсягу товарообороту як результативного показника операційної діяльності торговельного підприємства), перспективи удосконалення ресурсного забезпечення діяльності (з окремих видів ресурсів - матеріальних, товарних, фінансових, трудових), перспективи удосконалення системи управління підприємством.
2 етап - формування системи об'єктів дослідження, що характеризують можливості розвитку підприємства.
Можливості розвитку діяльності підприємства можуть бути охарактеризовані певною системою кількісних та якісних показників.
Розглянемо, як приклад, систему об'єктів дослідження, яка дозволяє оцінити можливості розвитку торговельного підприємства.
Оцінка перспектив розвитку обсягів торговельної діяльності (товарообороту) має базуватися на визначенні:
• перспектив зростання інтенсивності потоку покупців у районі діяльності підприємства;
• можливостей регіональної диверсифікації діяльності;
• можливостей збільшення широти, глибини та оновлення асортименту товарів, що реалізуються;
• можливостей забезпечення відповідності товарного асортименту до структури споживчого попиту, тобто закупівлі товарів, що користуються високим та сталим попитом;
• можливостей удосконалення форм та методів торговельного обслуговування запитів відповідно до "цільової аудиторії";
• можливостей підвищення якості обслуговування тощо.
Удосконалення ресурсного забезпечення обумовлюється, насамперед, наявністю перспектив удосконалення товарних ресурсів, тобто закупівельною діяльністю торговельного підприємства, які визначаються:
• наявністю стійких зв'язків з відомими та стійкими у фінансовому відношенні постачальниками (виробниками) товарів;
" можливістю користуватись найефективнішими каналами поширення товарів (доступом до каналу);
• можливістю самостійного проведення зовнішньоекономічних операцій або доступу до імпортних товарів на першому етапі їх руху в межах країни (закупівля безпосередньо в учасника зовнішньоекономічної діяльності, а не у посередника);
• можливістю використання системи цінових знижок, що пропонуються постачальниками (залежно від обсягів, ритмічності закупівлі, форми та часу оплати тощо);
• входженням підприємства до складу формальних та неформальних об'єднань підприємств, у складі яких є виробники товарів;
• можливістю торговельного підприємства здійснити інтеграцію "вперед" (організувати власне виробництво товарів або стати співвласником підприємства, що здійснює випуск необхідних товарів) тощо.
Визначення перспектив удосконалення складу матеріальних ресурсів (матеріально-технічної бази) підприємства потребує оцінки можливостей:
• збільшення "робочої" торговельної площі за рахунок внутрішнього перепланування, раціональності розподілу площі торговельної зали між окремими товарними секціями;
• зміни територіального розміщення підприємства та його структурних підрозділів;
• звільнення від основних фондів, які не використовуються у зв'язку з моральних зносом або спрацюванням (наявність попиту на них та позитивної ліквідаційної вартості);
• удосконалення складу діючих основних фондів шляхом придбання або отримання в лізинг сучасніших, потужніших (за потреби) та економічних у використанні (енергоспоживання, ремонтопридатність, матеріаломісткість використання тощо) видів обладнання.
Оцінюючи перспективи розвитку фінансових ресурсів торговельного підприємства, слід враховувати:
• можливості підприємства щодо залучення позикових фінансових ресурсів та їх обслуговування за рахунок грошових потоків, що генеруються в процесі основної діяльності;
• інвестиційну привабливість підприємства для зовнішніх інвесторів;
• здатність до розробки ефективної дивідендної та емісійної політики;
• здатність до використання сучасних інструментів фінансового менеджменту для запобігання інфляційним та реальним втратам капіталу (обігових коштів), забезпечення їх швидкого та ефективного обороту, використання нетрадиційних форм та методів розрахунку, прискорення грошового обороту тощо.
Оцінка перспектив розвитку трудових ресурсів має передбачати дослідження можливостей залучення до підприємства необхідної кількості персоналу, що відповідає сучасним вимогам, насамперед, управлінців середньої та вищої ланки, а також "впливових співробітників", необхідних для доступу підприємства до найбільш значущих видів ресурсів, забезпечення ефективного використання наявних трудових ресурсів або зростання їхнього обсягу та якості.
Оцінка можливостей удосконалення системи управління підприємством потребує дослідження раціональності організаційної структури підприємства, спеціалізації існуючих функціональних управлінських підрозділів, стану організації планово-економічної роботи, маркетингу, менеджменту персоналу, бухгалтерського обліку, контролю за виконанням прийнятих рішень, рівня професійної підготовки та практичного досвіду менеджерів, ступеня впроваджень інформаційних технологій управління тощо.
2 етап - проведення експертної оцінка можливостей розвитку підприємства.
Для проведення експертної оцінки пропонується використовувати метод, згідно з яким перспективи розвитку оцінюються певною кількістю балів.
При використанні 5-бальної системи в основу оцінювання, можуть бути покладені за такі критерії: 0- перспективи розвитку відсутні; 1- незначні можливості розвитку; 2- помірні можливості розвитку; 3-середні можливості розвитку; 4-добрі (суттєві) можливості розвитку, 5- відмінні можливості розвитку.
3 метою полегшення процедури оцінювання доцільно попередньо розробити фактор-карту оцінки, яка б відбивала ідентифікований стан кожного оціночного показника.
З етап - визначення значущості окремих напрямів дослідження можливостей розвитку підприємства для його виживання.
Окремі напрями дослідження певною мірою впливають на оцінку загальних можливостей розвитку підприємства. Оцінка коефіцієнта значущості кожного з них здійснюється за допомогою шкали рангів.
Проведене анкетування фахівців торговельних підприємств Києва та обробка отриманих результатів дали можливість рекомендувати такі коефіцієнти значущості окремих напрямків дослідження перспектив розвитку підприємства для забезпечення його виживання:
• зростання обсягів діяльності (товарообороту) - 0.25
• перспективи доступу до фінансових ресурсів -0.2
• удосконалення системи управління - 0.2,
• удосконалення товарних ресурсів -0.15,
• зростання потенціалу трудових ресурсів - 0.1
• розвиток матеріальних ресурсів -0.1.
4 етап - узагальнення індивідуальних оцінок перспектив розвитку торговельного підприємства.
Узагальнена оцінка перспектив розвитку підприємства може бути отримана за допомогою такої формули:
де БО, - бальна оцінка перспектив зростання і-го показника (чинника виживання);
Зі - значущість і-го показника для загальної оцінки можливості виживання;
п- загальна кількість показників оцінки.
Чим більше значення має узагальнюючий коефіцієнт, тим кращі перспективи зростання має підприємство.