3.1.7. Корми тваринного походження
До цієї групи кормів належать незбиране молоко і продукти його переробки — збиране молоко, сколотини, сироватка; відходи м’ясокомбінатів — м’ясне, м’ясо-кісткове, кров’яне борошно, шквара, технічний жир; відходи рибної промисловості — рибне борошно, риб’ячий жир і фарш, нехарчова риба; пір’яне борошно тощо.
Молоко. Незбиране молоко є природним незамінним кормом для молодняку тварин у перший період їхнього життя. Воно містить усі потрібні для росту й розвитку поживні речовини. Поживність 1 кг незбираного молока становить 0,30 — 0,35 к. од. У ньому 3,3 % білка, 3,7 — жиру, 4,8 — молочного цукру і 0,8 % золи. В молоці є всі вітаміни, макро- й мікроелементи та інші необхідні для організму речовини. За якістю та ступенем засвоюваності протеїн молока переважає протеїни інших кормів тваринного походження.
Склад молока в тієї самої тварини змінюється впродовж лактаційного періоду. В перші дні після отелення молочною залозою продукується молозиво. Воно відрізняється від молока вищим умістом сухої речовини, має жовтуватий колір, своєрідний запах, солоне на смак. Під час нагрівання зсідається. Порівняно з молоком у молозиві більше білків, особливо глобулінів, мінеральних речовин і вітамінів.
Молозиво в годівлі новонароджених ссавців є основною сполучною ланкою у критичний період переходу від плацентарного живлення до самостійного в умовах зовнішнього середовища. Воно задовольняє потреби організму новонародженого в енергії та поживних речовинах і відіграє важливу роль біологічного регулятора життєдіяльності, забезпечуючи організм пасивним імунітетом у перші дні життя, а також нормалізує діяльність багатьох фізіологічних
і біологічних процесів, зокрема стимулює травну систему, посилює перистальтику кишок тощо. Використовують молозиво в годівлі тварин у свіжому вигляді, його охолоджують і заморожують для зберігання і підгодівлі інших видів тварин.
Від переробки молока на масло та сири одержують відходи: збиране молоко (знежирене), сколотини, сироватку. Збиране молоко (вміст жиру 0,1 — 0,2 %) отримують після видалення жиру з молока за допомогою сепаратора. У ньому залишаються майже весь білок, цукор, мінеральні та інші речовини. Поживність 1 кг такого молока становить 0,13 к. од. і 35 г перетравного протеїну.
Ш Згодовують переважно телятам і свиням у свіжому (свиням і в кислому) вигляді або у вигляді ацидофільного молока, яке використовують із лікувальною та профілактичною метою в разі шлунково- кишкових захворювань. Готують його із свіжого пастеризованого і охолодженого до температури 35 — 40 °С збираного молока, до якого додають спеціальну закваску, виготовлену з чистої культури ацидофільної палички.
На деяких молочних заводах збиране молоко висушують. Воно має вигляд порошку білого або жовтувато-білого кольору і містить
5 — 7 % води, 33 — білка, 47 — молочного цукру, 8 — золи і до 1,5 % жиру. Поживність 1 кг такого молока — 1,25 к. од. і 330 г перетравного протеїну. Використовують його для приготування замінників незбираного молока (ЗНМ) для телят, поросят, ягнят, а також у комбікормовій промисловості.
До складу замінника незбираного молока для телят входять: сухе збиране молоко — 60 — 75 %, суха молочка сироватка — 10 — 15, гід- рогенізований жир — 19 — 20, емульгатор — 2 %, вітаміни та мікроелементи.
Сколотини — це продукт, який залишається після збивання масла з вершків. За поживністю вони наближаються до збираного молока, в 1 кг їх — 0,22 к. од. і 34 г перетравного протеїну. Згодовують переважно свиням.
Сироватка — відходи від виробництва сирів. Розрізняють солодку (під час виготовлення твердих сирів) і кислу (під час виготовлення м’яких сирів) сироватки. Вона бідна на білок (0,9 %) і жир (0,37 %), але містить майже весь молочний цукор (4,6 %) і значну кількість мінеральних речовин (0,5 %). Поживність 1 кг свіжої сироватки становить 0,13 к. од. і 9 г перетравного протеїну. В свіжому вигляді дають свиням.
Сироватку на деяких молочних заводах згущують до 40 — 60 % сухої речовини, висушують і використовують для приготування ЗНМ та в комбікормовій промисловості. В разі виробництва з сироватки молочного цукру (лактози) одержують як побічні продукти альбумінне молоко й мелясу, на основі яких виготовляють рідкий і сухий сироваткові концентрати. Вони є білково-вуглеводними кормовими добавками у годівлі свиней, птиці, великої рогатої худоби та овець.
Важливу групу кормів тваринного походження становлять відходи м’ясокомбінатів. М’ясне борошно виробляють із відокремленого від кісток м’яса великої рогатої худоби, коней, овець, що підлягає утилізації, екстрагуванням у спеціальних розчинах. Знежирене м’ясо висушують і розмелюють на борошно. Поживність 1 кг м’ясного борошна — 1,50 к. од. і 516 г перетравного протеїну. Використовують у годівлі свиней і птиці.
Мясо-кісткове борошно виготовлять із туш і внутрішніх органів тварин, непридатних для харчування людей, а також із трупів тварин, які загинули від незаразних хвороб. Колір його сірувато-бурий, а поживність залежить від частки кісток у туші і в середньому в 1 кг його міститься 1,02 к. од., 340 г перетравного протеїну, 143 г кальцію та 74 г фосфору. Вводять переважно до складу комбікормів для свиней і птиці.
Кров’яне борошно виготовляють із крові, фібрину, шламу та кісток (не більше ніж 5 %). Воно темно-коричневого кольору і залежно від сорту в ньому може бути 73 — 80 % протеїну, 3 — 5 — жиру та
6 — 10 % золи. Поживність 1 кг його — 1,02 к. од. і 530 — 580 г перетравного протеїну. Використовують у годівлі свиней та птиці в складі комбікормів.
Шквара — залишок після витоплювання жиру. В борошні першого сорту міститься 54 % протеїну, 19 — жиру і 16 % золи. В
1 кг борошна із шквари — 0,9 к. од. і 520 г перетравного протеїну.
Рибне борошно одержують із нехарчової риби та рибних відходів у процесі виробництва консервів. У високоякісному рибному борошні — до 60 % протеїну. Вого багате на незамінні амінокислоти
і вітаміни групи В, кальцій, фосфор, магній, залізо та йод. Поживність 1 кг його залежно від умісту жиру становить 1 — 1,3 к. од. і 520 — 530 г перетравного протеїну.
(1 Для молодняку птиці й свиней воно є ціннішим кормом, ніж м’ясо-кісткове. Проте у разі згодовування його бройлерам і свиням на відгодівлі аж до забою у м’ясі може з’явитися запах риби. Тому не менш як за 15 днів до забою рибне борошне необхідно вилучити з раціону свиней і птиці. Свіжу рибу й свіжий фарш використовують у годівлі свиней та птиці у вареному вигляді.
Пір’яне борошно виробляють на птахофабриках і птахокомбінатах із свіжого махового та хвостового пір’я всіх видів птиці, а також із сировини, непридатної для виробництва пухо-перових виробів. Містить до 70 % протеїну, 3 — жиру і близько 12 % золи. Поживність 1 кг його становить 0,8 к. д. і 500 г перетравного протеїну. Згодовують переважно птиці.
Лялечки тутового шовкопряда — залишок виробництва шовку. За відповідної обробки їх використовують на кормові цілі. У зв’язку з високим умістом жиру (до 20 %) борошно не може довго зберігатися. В 1 кг його — 0,84 к. од. і 400 г перетравного протеїну. Використовують у відгодівлі свиней і птиці, а також у виробництві комбікормів для інших тварин, найчастіше для риби.
Харчові відходи одержують із громадських їдалень, ресторанів, а також від індивідуального харчування. Вони неоднорідні за складом, містять 65 — 80 % води, мало протеїну 3 — 4 %. У середньому поживність їх — 0,18 к. од. Дають свиням на відгодівлі. Перед згодовуванням очищають від сторонніх домішок (бите скло, посуд, ганчір’я тощо), обов’язково варять чи пропарюють у спеціальних котлах під тиском.
Склад харчових відходів непостійний і змінюється залежно від пори року. В середньому в їхньому складі на частку картоплі припадає до 50 %, овочів і фруктів — до 30, кісток — 5, м’яса — 1,5, риби — 3 і хліба — близько 2 % та на різні домішки — від 4 до 10 %.
Ш Згодовують свиням на відгодівлі від 20 до 50 % за поживністю раціону, або 2 — 6 кг на голову за добу.
Харчові відходи швидко псуються, тому для тривалого зберігання їх сушать на високотемпературних сушарках для одержання кормового борошна, яке має відповідати таким вимогам: уміст вологи —10 — 13 %, сирого протеїну — не менш як 10, клітковини — не більш як 10, сирої золи — не більше ніж 20 %. Воно не повинно містити токсичних речовин і патогенних мікроорганізмів. В 1 кг борошна має бути 0,85 к. од. 85 г перетравного протеїну.