4.4.2. Породи комбінованого напряму продуктивності
У країнах Європи значну увагу приділяють розведенню тварин комбінованого напряму продуктивності, які здатні до високої молочної продуктивності й відрізняються від молочних порід кращими м’ясними якостями. Молочно-м’ясну худобу вигідно розводити тому, що вона може більшою мірою використовувати грубі та соковиті корми з меншою витратою концентрованих.
Основними породами комбінованого напряму продуктивності є симентальська, лебединська, бура карпатська, сіра українська, пін- цгау та ін.
Симентальська порода виведена в Швейцарії. Назву одержала від річки Сімме, у долині якої створено кращі групи сименталів. Тварин цієї породи завозили в Україну, де розводили в чистоті й схрещували з місцевою худобою.
Симентали відзначаються міцною конституцією, високим зростом, міцним кістяком, добре розвиненими м’язами. Масть полова, полово-ряба і червоно-ряба (рис. 4.4). Тварини цієї породи невибагливі до кормів, менше схильні до захворювань (туберкульоз, лейкоз), для них характерні висока поживна цінність молока та інтенсивність росту молодняку. Технологічні властивості вим’я корів недостатні, оскільки у процесі вдосконалення худоби мало звертали уваги на його розвиток.
Рис. 4.4. Корова симентальської породи |
Жива маса корів — 550 - 650, бугаїв — 900 - 1000 кг (деякі корови — 700 - 800, бугаї — 1300 кг). Телята народжуються живою масою 35 — 46 кг. В умовах достатньої годівлі надої корів становлять 3500 — 4000 кг, а у провідних племінних господарствах — 4600 — 5500 кг. Вміст жиру в молоці — 3,7 - 3,9, білка — 3,3 - 3,6 %. Серед вітчизняних порід симентальська худоба має найбільшу кількість корів із рекордними надоями.
□ Так, корова Рябушка КС-1854 за четверту лактацію дала 14 541 кг молока з умістом жиру 3,83 %, Мальвіна ЧС-2115 — відповідно 14 431 кг і 3,94 %. Вдало поєднуються у сименталів високі надої з умістом жиру в молоці. Від рекордистки Чорнощокої ЧСМ-3805 за десяту лактацію одержано 14 009 кг молока з умістом жиру 4,36 %, Кукли за сьому лактацію — відповідно 10 955 і 4,87, Воротки за четверту лактацію — 6508 кг і 6,04 %.
Симентальська худоба відрізняється також добрими м’ясними якостями. Середньодобові прирости молодняку під час відгодівлі досягають 800 — 1000 г. Забійний вихід становить 54 — 58 %. М’ясо добре пронизане жиром, негрубоволокнисте, високоенергетичне. Порода районована в лісостеповій зоні України.
У провідних господарствах частину тварин розводять у чистоті для збереження генофонду цінної симентальської породи, а основну масу корів схрещують із бугаями червоно-рябої голштинської породи. Використання голштинів на сименталах дало можливість вивести нову українську червоно-рябу молочну породу з вищою молочною продуктивністю і кращими технологічними властивостями вим’я.
Враховуючи високу інтенсивність росту й добрі м’ясні якості тварин, симентальську худобу використано для виведення української м’ясної, а також симентальської м’ясної порід. Племінна робота з породою спрямована на підвищення молочності, поліпшення будови тіла, морфофункціональних властивостей вим’я і збереження вмісту жиру в молоці.
Лебединська порода (рис. 4.5) створена схрещуванням сірої української худоби з бугаями швіцької породи й подальшим розведенням помісей «у собі». Ставилося завдання одержати великих тварин із високими молочністю і жирністю молока. Створення породи завершено в 1950 р. Тварини цієї породи мають міцну конститу-
цію, пропорційну будову тіла, добре розвинене вим’я. Жива маса корів — 500 - 600, бугаїв — 800 - 900 кг. Телята народжуються живою масою 30 - 35 кг. Продуктивність корів — 3300 - 4000 кг молока з умістом жиру 3,8 - 3,9 %. Деякі корови дають 9000 - 12 600 кг.
□ У рекордистки Лепти ХІІІ-212 вдало поєднувалися високі надої з умістом жиру в молоці. За шосту лактацію від неї одержано 12 633 кг молока з умістом жиру 4 ,2 %.
Молодняк характеризується високою інтенсивністю росту. Середньодобові прирости становлять 900 - 1000 г. М’ясні якості худоби високі, забійний вихід — 54 - 56 %. У тварин цієї породи дещо довший строк господарського використання у межах загальної популяції Сумської та Харківської областей.
Племінна робота з породою спрямована на підвищення молочної продуктивності та технологічних властивостей вим’я. Практикується подальше використання бугаїв швіцької породи американської селекції. Тварини з часткою крові понад 50 % переважають лебе- динських ровесниць за надоєм і вмістом жиру в молоці. З метою збереження цінного генофонду лебединської породи планується і чистопородне розведення в обмеженій популяції 3 - 4 тис. корів.
Бура карпатська порода виведена відтворним схрещуванням місцевої худоби з різними відріддями бурих порід альпійського походження. Тварини цієї породи мають невисоку молочну та м’ясну продуктивність. Жива маса корів — 450 - 500, бугаїв — 700 - 800 кг. Надій — 3000 - 3500 кг, вміст жиру в молоці — 3,7 — 3,8 %. Середньодобові прирости молодняку — 700 - 800 г. Забійний вихід — 45 - 52 %.
Продуктивні якості бурої карпатської породи поліпшують бугаями лебединської породи та швіцької американської селекції. Розводять її у Закарпатській області.
Сіра українська порода у XIX ст. була найбільш поширеною в Україні. На її основі створено червону степову, лебединську, буру карпатську, вона також була використана для виведення української м’ясної породи.
Незначна кількість чистопородного поголів’я сірої української породи збережена в племінних господарствах «Поліванівка» Дніпропетровської, «Асканія-Нова» Херсонської областей та ін.
Порода пінцгау виведена в Австрії в альпійській долині Пінц- гау. Худоба помірно скороспіла, добре пристосована до гірських умов, має тривалий період господарського використання. Інколи від корів упродовж їхнього життя одержують по 13 - 15 телят.
Масть червона, вздовж спини проходить біла смуга, нижня частина грудей, живіт і гомілки білі. Корови мають невисоку молочність. За м’ясними якостями худоба цієї породи не поступається симента- лам. Розводять її у Чернівецькій та Івано-Франківській областях.