5.3. Технологія вирощування молодняку молочних і молочно-м’ясних порід на м’ясо
Для отримання яловичини використовують надремонтний молодняк і дорослу худобу молочного й комбінованого напрямів продуктивності. Набуває розвитку і м’ясне скотарство, проте частка його у виробництві яловичини ще незначна.
У господарствах молочного і комбінованого напрямів продуктивності для вирощування надремонтного молодняку великої рогатої худоби на м’ясо створюють спеціалізовані ферми. Останні організовують як самостійні підрозділи за наявності у господарстві не менше ніж 600 голів молодняку старше від 4-місячного віку. Таку кількість поголів’я може забезпечити стадо із 600 корів. Якщо поголів’я корів менше, то доцільно реалізовувати молодняк для вирощування в інші спеціалізовані господарства.
На м’ясо вирощують бугайців, кастратів і надремонтних телиць. У бугайців вища енергія росту і від них одержують тушу масою на 10 — 15 % більшою, ніж від кастратів цього самого віку. Однак м’ясо бугайців грубоволокнисте, тверде і містить менше жиру. Кращими кулінарними якостями характеризується м’ясо кастратів і телиць. З цією метою тварин каструють у 3 — 5-місячному віці, що знижує інтенсивність обмінних процесів в організмі і сприяє інтенсивнішо- му відкладанню жиру в туші.
Найменші прирости спостерігають у телиць, оскільки в 6 — 7-мі- сячному віці вони досягають статевої зрілості, у них виявляється охота, яка спричинює погіршення апетиту, поїдання кормів і, як наслідок, зниження середньодобових приростів порівняно з бугай- цями. Для гальмування статевої активності й одержання вищих приростів телиць годують досхочу.
У технологічному процесі вирощування молодняку виділяють три основних періоди — молочний, післямолочний і власне відгодівля. За повноцінної нормованої годівлі другим вважають період інтенсивного росту, оскільки за таких умов тварини характеризуються доброю вгодованістю і потреба у відгодівлі відпадає.
Тривалість періоду вирощування молодняку на м’ясо 12 — 15, а за невисокого рівня годівлі — 18 — 20 міс. Його основу становлять закономірності розвитку тканин організму. Так, м’язову тканину молодняк великої рогатої худоби інтенсивно нарощує до 18-місячно- го віку, а жирову — з 12-місячного віку.
Молочний період вирощування телят триває 4 — 6 міс і є дуже важливим, оскільки в перші шість місяців життя м’язова тканина відзначається найвищою інтенсивністю росту. Впродовж цього періоду нарощується найкраще за харчовими якостями м’ясо.
[р У молочний період телятам випоюють 200 — 250 кг незбираного і 600 — 700 кг збираного молока. Для економії в господарстві використовують замінники незбираного молока (ЗНМ), що знижує витрати незбираного молока до 60 кг із розрахунку на одну голову. За шестимісячний період на вирощування однієї середньої за масою тварини молочно-м’ясних і молочних порід, крім молочних кормів, згодовують, кг: висівок — 12, суміші концкормів — 125, силосу — 500, коренебульбоплодів — 249, сіна — 128, кухонної солі — 3,8, крейди — 23. У перерахунку на загальну поживність це становить 470 — 500 к. од. із витратою на 1 кг приросту 4,1 — 4, 4 к. од.
Від 10 — 20-денного до 6-місячного віку взимку телят утримують по 10 — 20 голів у групових станках, обладнаних годівницями, напувалками і конвеєрами для прибирання гною. Влітку телята протягом дня перебувають на вигульно-кормовому майданчику. У 5 — 6- місячному віці молодняк розподіляють за статтю на групи бугайців і теличок. У літній період їх можна цілодобово утримувати на спеціально обладнаних майданчиках чи в літніх таборах.
Післямолочний період розпочинається від 4 — 6-місячного і триває до 9 — 12-місячного віку за умови забою тварин у 12 — 15 міс. За екстенсивної системі вирощування його тривалість подовжується. Метою цього періоду є підготовка молодняку до заключного етапу — інтенсивного росту або відгодівлі. Вирощування в післямо- лочний період спрямоване на формування у тварин міцного кістяка, м’язів та максимального розвитку травних органів, що передбачає згодовування великої кількості об’ємистих кормів із одержанням середньодобових приростів 700 г і більше. Вирощування закінчують, коли тварини досягають живої маси 300 кг.
В умовах застосування традиційної технології молодняк із 6-місячного віку утримують на прив’язі. Для кожної тварини у приміщенні виділяють стійло, обладнане годівницею, автонапувалкою (одна на два суміжних стійла) і ланцюговою або хомутовою прив’яззю (рис. 5.1).
Рис. 5.1. Утримання бугайців у приміщеннях із мобільним роздаванням кормів |
У господарствах, де вирощують молодняк на м’ясо, застосовують комбіновану систему утримання — у зимовий період на прив’язі, а в літній — безприв’язно у загонах чи на пасовищах. Загони споруджують із розрахунку 5 — 6 м2 на одну голову й утримують молодняк групами по 100 — 150 голів. У цьому випадку корми роздають мобільним транспортом, а гній прибирають за допомогою конвеєра або бульдозера.
Молодняку згодовують значну кількість соковитих і зелених кормів, що сприяє швидкому росту тварин та запобігає передчасному ожирінню. Норми годівлі визначають залежно від віку тварин, живої маси й середньодобових приростів (табл. 5.2).
5.2. Норми годівлі середнього за масою молодняку великої рогатої худоби молочних і молочно-м’ясних порід у разі вирощування на м’ясо, на одну голову за добу
|
Основою раціону в зимовий період є силос, сінаж, концентровані та грубі корми. Якщо господарство розташоване в бурякосійних районах, до раціону молодняку вводять 25 — 35 % жому за загальною поживністю, а для балансування його за протеїном, мінеральними речовинами і вітамінами до комбікорму чи зелених кормів додають 500 — 600 г амідоконцентратних добавок, а також діамонійфосфат і мононатрійфосфат.
У літній період у раціоні молодняку зелені корми мають становити 75 % за поживністю. Для забезпечення тварин протеїном краще згодовувати злаково-бобові суміші. Із концентрованих використовують комбікорми або високоенергетичні кормові суміші. Доцільно вирощувати молодняк на природних та культурних пасовищах. За умов доброго травостою без згодовування концкормів середньодобові прирости тварин можуть досягати 1000 г. Потреба в енергії і перетравному протеїні залежить від віку й живої маси молодняку (табл. 5.3).
5.3. Потреба в перетравному протеїні та енергії, на 1 кг приросту молодняку
|
Відгодівля є заключним етапом у виробництві яловичини. Вона передбачає годівлю тварин досхочу з метою збільшення маси й поліпшення якості м’яса. Для запобігання ожирінню і здешевлення відгодівлі спочатку тваринам згодовують переважно грубі й соковиті корми. З підвищенням вгодованості в раціоні молодняку збільшують частку концкормів.
Молодняк відгодовують три-чотири, а дорослу худобу два-три місяці. У період відгодівлі середньодобові прирости мають становити 800 — 1000 г. Максимально для відгодівлі використовують місцеві корми. При цьому частка концентрованих має досягати 35 — 40 %, а для одержання середньодобових приростів понад 1000 г — 50 %. Залежно від співвідношення кормів у раціоні розрізняють такі види відгодівлі: на зелених кормах, силосі, сінажі, жомі, барді.
Відгодівлю на зелених кормах застосовують у літній період із використанням трави луків та сіяних бобових і злакових культур. На зелені корми тварин переводять поступово, оскільки зміна раціону призводить до розладу травлення і, як наслідок, зниження приростів. У перший день їх згодовують не більше ніж 10 — 15 кг і до норми доводять упродовж 7 — 10 днів.
(І Дорослій худобі зелених кормів згодовують 50 — 70, а молодняку — 30 — 50 кг. До раціону також вводять грубі, соковиті корми, залишки технічного виробництва (жом, барду тощо) і концкорми. Якщо у годівлі використовують силос, то можливе співвідношення кормів у раціоні за загальною поживністю таке, %: трава — 50 — 60, силос — 23 — 30, концентровані — 15 — 2. На завершальному етапі відгодівлі частку останніх доводять до 40 — 50 %.
Відгодівлю тварин на природних або культурних пасовищах називають нагулом. Це найдешевший спосіб відгодівлі. З його застосуванням формують нагульні гурти по 100-150 голів або випасають тварин на ланцюгових прив’язях. Достатнє забезпечення зеленими кормами і підгодівля невеликою кількістю концкормів дає можливість отримувати середньодобові прирости 800 — 1000 г.
Відгодівля силосом найдоцільніша в осінньо-зимовий період. Використовують силос із різних культур, але найчастіше з кукурудзи.
(І Дорослій худобі його згодовують 30 — 40, молодняку — 20 — 25 кг. До раціону також вводять сіно, солому, буряки, картоплю, концентровані та інші корми. З розрахунку на 100 кг живої маси худобі на відгодівлі необхідно: силосу — 6 — 8 кг, грубих — 0,8 — 1, коренеплодів та картоплі — 1 — 1,2, концкормів — 2 — 3 кг, кухонної солі —
40 — 50 г на голову за добу. З метою забезпечення тварин протеїном можна згодовувати сечовину або амонійні солі (молодняку — 40 — 50, дорослій худобі — 80 г). Для нормалізації цукрово-протеїнового співвідношення до силосних раціонів вводять 4,5 — 6 кг цукрових буряків і 1,5 — 2 кг патоки. Відгодівля на таких раціонах дає можливість одержувати 800 — 900 г приросту за добу.
Відгодівля сінажем передбачає застосування малокомпонентних раціонів. Сінаж характеризується низькою вологістю, дрібною структурою, сипучістю. Зважаючи на ці властивості, годівлю тварин на таких раціонах повністю механізовано й автоматизовано.
[р Молодняку 10 — 12-місячного віку згодовують 10 — 15, старше від року — 15 — 20 кг сінажу.
Використовують також сінажно-концентратний тип годівлі (30 — 40 % сінажу і 60 — 70 % комбікорму за поживністю), що забезпечує високу інтенсивність росту тварин.
Відгодівлю жомом застосовують у бурякосійних районах. Жом добре поїдається тваринами, але містить недостатню кількість білків, фосфору і дуже мало жиру. Тому в раціони додатково вводять протеїнові корми, кісткове борошно, преципітат і кухонну сіль.
(І Дорослій худобі згодовують 60 — 80, молодняку — 45 — 50 кг жому, що за загальною поживністю становить 65 — 70 % раціону. До поїдання великої кількості цього корму тварин привчають протягом 6 — 7 днів, поступово збільшуючи його кількість. У раціон тварин вводять грубі корми з розрахунку 0,5 кг на 10 кг кислого жому, оскільки в ра
зі меншої даванки порушується травлення. Концентрованих кормів у перший період відгодівлі (30 — 40 днів) згодовують 1,5 — 2, другий (40 - 60) — 2 - 3 кг, патоки відповідно 0,5 - 0,8 і 1 - 1,5 кг для забезпечення організму легкоперетравними вуглеводами.
Необхідну кількість протеїну тварини отримують завдяки введенню до раціону гороху, трав’яного борошна, бобового сіна, а також сечовини та амонійних солей. Нестачу фосфору поповнюють додаванням фосфорних мінеральних добавок.
Барду для відгодівлі використовують у районах спиртового виробництва. Це дешевий корм, який одержують від переробки зернових злакових, картоплі, патоки та фруктів. Вона бідна на вуглеводи і кальцій, тому в раціон вводять ячмінь, кукурудзу, овес, крейду, трикальційфосфат та інші мінеральні речовини. Найцінніша зернова барда, далі — зерново-картопляна і картопляна. Спочатку тварин привчають до її поїдання, а потім переводять на повну добову норму. (І Молодняку від 6- до 12-місячного віку згодовують 15 — 30 кг, до 2-річного — 20 - 30, 2 - 3-річного віку — 30 - 40, дорослій худобі — 60 — 70 кг цього корму. У раціон також вводять грубі корми (сіно, солому): дорослій худобі 7 — 8, молодняку 4 — 6 кг; концентровані — 1 — 2,5 кг; крейду — 70 — 100 г на одну голову за добу.
Згодовують барду тільки свіжою, оскільки кисла спричинює шлунково-кишкові захворювання. Щоб запобігти появі мокрецю, тваринам дають на 10 л барди не менше ніж 1 кг грубих кормів і утримують їх у сухих приміщеннях із достатньою кількістю підстилки.