5.4. Особливості технології виробництва яловичини у м’ясному скотарстві
М’ясне скотарство в Україні розвивається як спеціалізована самостійна галузь тваринництва, основним завданням якої є виробництво високоякісної яловичини. Найдоцільнішою є його організація в районах із значними масивами природних кормових угідь.
Галузь м’ясного скотарства характеризується низкою особливостей. Так, для виробництва яловичини застосовують іншу технологію з використанням м’ясних порід худоби, добре пристосованих до різних кліматичних умов, невибагливих до кормів, стійких проти захворювань, із консолідованою спадковістю, скороспілих, із високою оплатою корму продукцією, більшим виходом м’яса високої якості.
Тварини м’ясних порід краще нарощують м’ясо, особливо на тих ділянках тулуба, з яких одержують продукцію вищих сортів. При цьому м’язова тканина рівномірно пронизана жиром, м’ясо соковите і є біологічно повноцінним продуктом харчування з високими кулінарними якостями.
У м’ясному скотарстві капітальні витрати на будівництво приміщень, засоби механізації, затрати праці на виробництво продукції значно менші, оскільки підсисне вирощування телят до 7 - 8-місячного віку виключає процес догляду за молодняком у молочний період.
Технологічний цикл виробництва яловичини поділяють на три періоди — відтворення й вирощування телят до відлучення, вирощування молодняку після відлучення від корів та інтенсивна його відгодівля або нагул.
Рівень виробництва яловичини тісно пов’язаний з відтворенням стада, бо чим вищий вихід телят, тим більше можна отримати яловичини. За умови виходу телят 100 % на структурну голову одержують 120 - 130 кг яловичини, а при 60 - 70 телятах від 100 корів цей показник знижується до 60 - 70 кг. Структура стада, крім темпів відтворення, визначається і віком під час реалізації молодняку на плем’я та м’ясо, що тісно пов’язано з рівнем годівлі. Інтенсивна годівля дає можливість скоротити строки вирощування молодняку, а оптимальна структура стада забезпечує одержання максимального виходу продукції з нижчою собівартістю.
У репродукторних господарствах, в яких організовано відтворення та вирощування молодняку до відлучення і реалізацію його в інші господарства у 8-місячному віці, частка корів у стаді досягає 55, нетелей — 10 - 12 %. У господарствах із закінченим оборотом стада, де відбуваються відтворення, вирощування й відгодівля молодняку на м’ясо до 16 - 18-місячного віку, частка корів у стаді становить 40, нетелей — 8 - 10 %. Якщо молодняк вирощують менш інтенсивно до 24-місячного віку й старше, то кількість корів у стаді має бути 35, нетелей — 6 - 8 %. Для отримання високого виходу молодняку і збереження сезонності отелень із стада вибраковують 25 - 30 % корів.
У м’ясному скотарстві застосовують сезонні й цілорічні отелення. Економічно вигідними є сезонні отелення — лютий-квітень. При цьому корів осіменяють у короткий період протягом червня-липня.
Тільним коровам згодовують грубі, соковиті та концентровані корми з розрахунку на 1 кг сухої речовини 8 МДж обмінної енергії та на 1 к. од. 108 - 110 г перетравного протеїну.
Вирощування телят зимово-весняних отелень значно дешевше, оскільки за пасовищний період вони підростають і здатні ефективно використовувати зелені корми. Висока молочність корів, годівля зеленими кормами позитивно впливають на ріст і розвиток телят. У вересні-жовтні у період відлучення від корів у 7 - 8-місячному віці вони досягають живої маси 200 - 260 кг, а достатня кількість кормів (в осінній період) сприяє одержанню високих середньодобових приростів. Зимово-весняні отелення позитивно впливають на перебіг лактації і дотримання оптимального сервіс-періоду. Найбільш бажаний інтервал між отеленнями — 10 - 11 міс, бо більший між- отельний період не дає можливості отримувати від корови щороку теля.
У господарствах, де не вистачає приміщень, тільних корів взимку утримують у корівниках легкого типу, тому отелення планують на квітень-травень. Цілорічні отелення організовують у господарствах із міцною кормовою базою, де тварини достатньо забезпечені кормами.
Найдоцільніше м’ясних тварин утримувати безприв’язно на глибокій незмінній підстилці з годівлею на вигульно-кормових майданчиках і напуванням із групових напувалок з підігріванням води (АГК-4). У випадку, коли підстилки недостатньо, застосовують безприв’язно-боксовий спосіб утримання. Корови відпочивають у боксах, а телята — у спеціально відведених для них секціях на підстилці.
Вирощування телят. Отелення корів відбувається в родильних відділеннях або безпосередньо в корівниках, обладнаних щитовими клітками розміром 2 — 2,5 х 3 м, у які корів переводять за 3 — 5 днів до отелення. Після народження перший раз теля годують не пізніше як за 1 — 1,5 год.
Новотільних корів після утримання 7 — 10 днів із телятами у клітках формують у невеликі групи і через 2 — 3 тижні переводять у секції. Підгодовують телят в окремо відгороджених секціях приміщення, з яких вони мають вільний вихід до матерів. До поїдання рослинних кормів їх привчають із 15 — 20-денного віку.
Новотільних корів спочатку годують сіном, а на повний раціон переводять через 10 — 15 днів. На 100 кг живої маси їх згодовують
1.7 — 2,1 к. од. та 2,2 — 2,5 кг сухої речовини і 95 — 100 г перетравного протеїну на 1 к. од., знижуючи його норму під кінець лактації до 86 — 88 г.
[р У стійловий період для лактуючої корови забезпечують таку структуру кормів раціону: грубих — 35 — 45 %, соковитих — 35 — 40 і концентрованих — 20 — 25 %. На 100 кг живої маси дають грубих —
1.8 — 2 кг, силосу — 3,6 — 3,8 і концкормів — 0,2 — 0,4 кг.
У м’ясному скотарстві телят під коровами вирощують упродовж
7 — 8 міс двома способами — без відлучення та регламентовано (режимно). Протягом перших 10 днів після народження їх утримують із матерями, а пізніше — окремо і підпускають до корів 3 — 4, а з другої половини лактації — 2 — 3 рази на добу.
Телят разом із коровами випасають на пасовищах, обладнаних місцями для відпочинку, напування й підгодівлі зеленими кормами, а за 2 — 3 тижні до відлучення їх привчають до поїдання концентрованих кормів.
У 6 — 7-місячному віці телят відлучають від корів і зважують. На період відлучення вони мають бути добре розвинені, а їхня жива маса досягати 180 — 220 кг і більше. На вирощування телят до 7 — 8- місячного віку витрачається 900 — 1000 к. од., із яких 300 — 350 припадає на молоко матері.
Перші 3 — 4 дні відлучений молодняк утримують у приміщеннях групами по 15 — 20 голів із необмеженим доступом до води і корму, потім випускають у двір, а через 12 — 15 днів за наявності пасовищ — випасають. Молодняк розподіляють за статтю і формують гурти кількістю 70 — 100 голів.
Упродовж перших 1,5 — 2 міс у стійловий період молодняку згодовують доброякісне сіно, силос і концкорми з розрахунку 2 — 3 кг на голову за добу. Раціони повинні містити достатню кількість перетравного протеїну, вітамінів та мінеральних речовин.
У раціонах ремонтних телиць віком до року має бути перетравного протеїну 100 — 102, а старше від року — 94 — 96 г на 1 к. од., концентрація енергії в сухій речовині в межах 8,5 — 9 МДж. У зимових раціонах на грубі корми припадає 35 — 45 %, соковиті — 30 — 40 і концентровані — 20 — 30 %. Влітку згодовують зелені й концентровані корми. До 12-місячного віку ремонтних телиць вирощують на високому рівні годівлі, а від 12- до 18-місячного — на помірному. У 16 — 18-місячному віці жива маса телиць має досягати 320 — 400 кг.
Вирощування надремонтного молодняку м’ясних порід триває до 12 — 14-місячного віку й закінчується три-чотиримісячною відгодівлею, тому його рівень розраховують на одержання 500 — 600 кг живої маси у 18-місячному віці (табл. 5.4). Вирощувати молодняк до старшого віку недоцільно, оскільки у нього знижується приріст живої маси і значно збільшуються витрати кормів на 1 кг приросту. Від забою тварин у ранньому віці не одержують повноцінної яловичини, зменшується вихід м’яса і підвищується його собівартість.
5.4. Норми годівлі молодняку м’ясних порід при вирощуванні на м’ясо (середньодобовий приріст 900 - 1000 г), на одну голову за добу
|
З досягненням живої маси 400 кг синтез білка в організмі молодняку м’ясних порід із віком знижується, а інтенсивність відкладання жиру підвищується після досягнення живої маси 300 кг. Тому в більш ранньому віці збільшення маси молодняку відбувається за рахунок росту м’язової, а в пізньому — жирової тканин. Із віком зі збільшенням відкладання жиру підвищується енергетич- ність м’яса, а на утворення такого приросту витрачається більше кормів.
Молодняк на м’ясо вирощують інтенсивно, запобігаючи відставанню в рості протягом перших 7 — 8 міс життя, оскільки за подальшої відгодівлі вже у 15 — 16-місячному віці молодняк жиріє, знижує прирости, а з досягненням живої маси 300 — 350 кг фактично закінчує свій ріст.
За інтенсивного вирощування витрати кормів майже в 2 рази нижчі, ніж в разі екстенсивного. Найвищу рентабельність одержують у період вирощування молодняку до 15-місячного віку.
У раціоні молодняку до річного віку має бути 2,3 — 2,7 кг сухої речовини і 20 — 26 МДж обмінної енергії на 100 кг живої маси, а у віці старше від року відповідно 1,9 — 2,2 кг і 17,2 — 20,8 МДж, перетравного протеїну 108 - 110 і 95 - 100 г, кальцію 7 - 8г і фосфору
4,8 — 5,2 г із розрахунку на 1 к. од.
У стійловий період для відгодівлі використовують силос, сінаж, сіно й концкорми, на які за загальною поживністю має припадати, %: грубих — 20 — 25, соковитих — 35 — 40, концкормів — 38 — 50. Влітку основними є зелені корми.
Перед постановкою на відгодівлю молодняк зважують і в підготовчий період привчають до поїдання значної кількості дешевих грубих кормів, а в заключний — збільшують витрати концентрованих.
У м’ясному скотарстві ефективним є нагул. Він дає можливість отримати яловичину з мінімальними витратами кормів, у 3 - 4 рази підвищити продуктивність праці і в 5 - 8 разів зменшити собівартість приросту, оскільки з виробничого циклу вилучаються операції із заготівлі, транспортування кормів та видалення гною.
Відгодівля вибракуваної худоби триває 2 — 3 міс. Упродовж цього періоду жива маса тварин збільшується на 80 - 90 кг. У сполучній тканині невідгодованої дорослої худоби колагенові й еластичні волокна жорсткіші та пружніші, що негативно впливає на ніжність і кулінарні якості яловичини. Відгодівля сприяє відкладенню на сполучній тканині, що пронизує м’якотну частину м’яса, жирових клітин, які розпушують сполучнотканинні волокна, і яловичина стає ніжною та мармуровою. У тушах збільшується частка м’якоті, зменшується кількість неїстівних компонентів (кістки, хрящі, сухожилки), підвищується якість шкур.
Вибракуваних корів формують у групи і в перший період відгодівлі використовують в основному грубі та соковиті корми, а концентровані згодовують у заключний період із розрахунку 3 — 4 кг на голову за добу.
Оплату праці обслуговуючому персоналу на вирощуванні і відгодівлі здійснюють залежно від приросту та вгодованості тварин. Щомісячне зважування — трудомісткий процес, який частково призводить до втрати живої маси тваринами, тому деякі господарства застосовують принцип авансової оплати з догляду за тваринами з остаточним розрахунком із завершенням відгодівлі чи нагулу.