7.3.4. Методи племінної роботи у вівчарстві
Племінна робота передбачає оцінювання та облік індивідуальної продуктивності і походження овець, оцінювання тварин за якістю потомства, організацію відбору молодняку й підбору дорослих тварин, виробничі методи створення селекційної структури племінного і товарного стада овець. Загальні особливості методів селекції овець: складна й специфічна система бонітування тварин, сезонність та чітка виробнича стабільність одночасного оцінювання, обліку й використання всього поголів’я овець на послідовних етапах селекційного процесу впродовж року. Вівчарство не має принципових відмінностей щодо загальних систем індивідуального обліку та мічення тварин.
Племінна робота ґрунтується на використанні індивідуальної різноманітності тварин. Тому з селекційною метою у вівчарстві проводять мічення (татуювання, вищипи, бирки, випалювання номерів на рогах) та індивідуальний (племінний) облік продуктивності й походження тварин. Форми індивідуального обліку: журнал парування, ягніння та приплоду овець; журнал індивідуального бонітування та продуктивності овець; картка племінного барана; картка племінної вівцематки; відомість остаточного індивідуального закріплення баранів за вівцематками на період парування; книга індивідуального обліку продуктивності овець (селекційне поголів’я вівцематок і ярок товарних господарств). У племінних господарствах на основі результатів бонітування й стриження складають зведену відомість бонітування овець, а в товарних — акт класного бонітування. Це вже форми групового обліку виробничої діяльності у племінному і товарному вівчарстві. До них належать також різні форми технологічного та бухгалтерського обліку; акт на оприбуткування приплоду овець, заключні відомості про парування вівцематок, ягніння, відлучення ягнят від вівцематок, акт переведення овець із групи в групу, акт на вибуття тварин, книжка чабана, щоденник надходження і реалізації вовни, відомість витрачання кормів та інші форми обліку.
Бонітування — це комплексне оцінювання власної продуктивності овець із метою найбільш ефективного використання їх у племінній роботі та технології виробництва. Існує індивідуальне й класне бонітування. Під індивідуальним розуміють таке оцінювання власної продуктивності, коли враховують усі селекційні ознаки й результати оцінювання ступеня розвитку кожної ознаки записують у спеціальному журналі, а на вусі ставлять (вищипом) відповідний клас тварин (у смушкових вищипом фіксують також смушковий тип ягнят і розмір завитків). Так бонітують овець у племінних господарствах. Класне бонітування — це оцінювання власної продуктивності овець за всіма селекційними ознаками, проте ступінь розвитку їх ніде не зазначають, а ставлять тільки клас вищипом на вусі (у смушкових — розмір завитків і смушковий тип ягнят). Класне бонітування молодняку застосовують на товарних фермах.
У кожному господарстві щороку бонітують: баранів-плідників, резервних баранів та пробників, ремонтних баранів річного віку й однорічних баранів для продажу, ярок річного віку, переярок (дворічні ярки), вівцематок селекційного ядра (еліти унікальної і добірної). У смушковому вівчарстві основним бонітуванням є оцінювання ягнят у віці 1 — 3 дні після народження, у романовському — у 8 — 9- місячному віці. До селекційних ознак відносять якісні й кількісні характеристики основних видів продуктивності овець. Під час бонітування ці ознаки позначають певними літерами, а ступінь їх розвитку — цифрами або умовними знаками (плюс, мінус тощо). Крім того, всі показники продуктивності тварин мають цифровий код і кількісно виражену оцінку для обробки на ЕОМ.
Сукупність розташованих у певній послідовності й умовно відмічених ознак комплексного оцінювання овець утворює бонітуваль- ний ключ. На основі бонітування визначають клас тварин. Чистопородних овець усіх порід поділяють на еліту, перший, другий клас
і брак.
До першого класу належать тварини, які за комплексним рівнем продуктивності відповідають нормативам породи.
Овець, що значно переважать ці вимоги, відносять до еліти. В інструкціях з бонітування овець введено мінімальні вимоги для тварин першого класу та еліти.
До другого класу відносять овець, які за комплексним рівнем продуктивності не відповідають породним вимогам, однак за окремими ознаками мають певну виробничу цінність (велика довжина вовни, підвищена щільність руна тощо).
Брак — це тварини, які не мають селекційної цінності навіть за окремими ознаками, або із значними вадами екстер’єру чи вовнового покриву. Результати бонітування є основою для селекційного призначення тварин і організаційного використання їх у технології виробництва продукції овець.
Кращий молодняк залишають для поповнення основного стада овець. Це виробнича форма реалізації відбору — найголовнішого елемента племінної роботи у вівчарстві. Дорослих тварин, які відповідають вимогам еліти, записують у відповідній формі до Державної книги племінних овець (ДКПО). Племінні господарства реалізують молодняк для селекційного використання в інших сільськогосподарських підприємствах. Для продажу на кожну тварину оформляють племінне свідоцтво, де вказують й походження й продуктивність, на основі яких встановлюють реалізаційну ціну молодняку.