9.10. Виробництво харчових яєць і м’яса сільськогосподарської птиці в особистих підсобних та фермерських господарствах
Виробництво харчових яєць. Ремонтний молодняк курей яєчного напряму продуктивності вирощують в особистих підсобних і фермерських господарствах або придбають з цією метою добових курчат на інкубаторно-птахівницьких станціях. Утримують його у пташниках зазвичай на підлозі з глибокою підстилкою, а в теплу пору року — в таборах.
За добу до приймання курчат на вирощування готують приміщення, обладнання та інвентар. Напувалки заповнюють водою, а годівниці — кормом. Підстилку добре прогрівають і просушують, корм насипають тонким шаром у плоскі лоткові годівниці або на цупкий папір. У місцях локального обігрівання температура впродовж перших трьох тижнів має бути 33 °С, а потім щотижня її знижують на 3 — 4 °С. Починаючи з п’ятого тижня і до кінця вирощування температура має бути на рівні 16 — 18 °С, а відносна вологість — 55 — 70 %. У перший тиждень життя курчат передбачають цілодобове освітлення з метою орієнтації їх щодо розміщення годівниць і напувалок, а у подальшому світловий день встановлюють постійним до початку несучості — 14 год. Годувати й напувати курчат починають відразу після приймання їх на вирощування.
Кращими кормами у перші дні життя курчат є варені яйця, сир, пшоно, тонко розмелена кукурудза, пшениця. Годують їх перший тиждень через кожних 3 год, а з другого тижня — переводять на основний раціон, використовуючи кормові суміші господарського приготування або комбікорми, до складу яких можуть входити кукурудза, пшениця, ячмінь або овес, шрот соєвий, молоко збиране сухе та ін.
З метою запобігання ожирінню і надто ранньому статевому дозріванню курочкам, починаючи із 8 — 10-тижневого віку і до кінця вирощування, норму даванки корму зменшують на 10 — 12 %. У 17- тижневому віці ремонтний молодняк переводять у пташник для утримання дорослих курей. Переведення здійснюють заздалегідь, до початку періоду несучості курей, щоб птиця мала змогу звикнути до нового приміщення, розташування годівниць і напувалок.
Курок-несучок найкраще утримувати в опалюваних пташниках без вікон на підлозі з глибокою підстилкою або в клітках. Приміщення повинно мати таке обладнання: клітки для відловлювання птиці, сідала, гнізда, годівниці і напувалки. Для годівлі птиці використовують дерев’яні жолоби, а для напування — різні пристрої. За наявності водопроводу можна підвести воду до напувалок з кульовим перемикачем або поплавком-регулятором.
У приміщенні для курок-несучок необхідно підтримувати температуру повітря в усі періоди року в межах 12 — 18 °С, а відносну вологість — 60 — 70 %. Тривалість освітлення на початок несучості має становити не менше ніж 9 год, а у подальшому її збільшують щомісяця на годину, доводячи до 16 — 17 год і підтримують на цьому рівні до кінця продуктивного періоду.
У фермерських господарствах зазвичай використовують вологий або комбінований тип годівлі. За вологого типу курок-несучок годують тільки мішанками, які готують на збираному молоці, рибному чи м’ясному бульйоні. У разі застосування комбінованого типу годівлі птиці дають подрібнене або ціле зерно і мішанки. При цьому використовують такі корми:зернові, відходи олієекстракт- ного виробництва, корми тваринного походження, трав’яне борошно, технічний жир, мінеральні підкормки. Мінеральну повноцінність комбікормів забезпечують введенням до їхнього складу мінеральних добавок (вапняк, черепашка, крейда, перемелені кістки), які бажано засипати в окремі годівниці. У середньому курка- несучка за добу має споживати близько 110 г корму. Проте у разі вільного доступу до корму кури схильні до переїдання, що призводить до зниження продуктивності, тому рекомендується обмежувати годівлю несучок скороченням часу доступу до корму. Використовувати курок-несучок економічно вигідно 12 міс, в окремих випадках — до півтора року.
Виробництво м’яса птиці. Вирощувати птицю на м’ясо в особистих підсобних і фермерських господарствах можна цілорічно або тільки в теплу пору року. Для цього застосовують переважно пристосовані приміщення або спеціально побудовані невеликі пташники, де зазвичай застосовують вигульне та безвигульне утримання молодняку на підлозі з глибокою підстилкою.
Вигульне утримання молодняку передбачає облаштування вигульного майданчика — солярію. Для гусенят чи каченят, які вирощують на м’ясо, використовують близько розташовані водосховища чи стави. Вигульні майданчики обладнують годівницями, напувалками і тіньовими навісами. Для виходу птиці у солярій з південного боку обладнують лази на рівні підстилки, розміри яких залежать від виду птиці, і східці або трапики, які мають бути на 10 — 15 см нижче від підлоги пташника. Кращою підлогою за такого способу вирощування є бетонна, а як підстилку використовують дерев’яну стружку, лушпиння соняшнику, подрібнену солому тощо.
На м’ясо доцільно використовувати гібридну птицю, оскільки вона має вищу продуктивність. Для вирощування відбирають добовий молодняк, який міцно стоїть на ногах, добреопушений, рухливий, активно реагує на звук, має м’який і підібраний живіт, суху пуповину. Перевозять його у спеціальних пластмасових ящиках або у чистих та сухих картонних або фанерних коробках з отворами для вентиляції і без сторонніх запахів, дно яких вистеляють сухою дерев’яною стружкою, соломою, сіном або іншим підстилковим матеріалом.
Перед завезенням молодняку приміщення й обладнання старанно очищають від різного сміття й пилу, решток кормів, підстилки й посліду, миють напувалки і годівниці. Стіни, стелю і перегородки білять 20 %-м розчином свіжогашеного вапна (2 кг вапна на 8 л води), а приміщення і обладнання дезінфікують розчином хлорного вапна (400 — 600 г вапна на 10 л води) або 40%-м розчином формаліну. Після дезінфекції приміщення зачиняють на 1 — 2 доби, а потім провітрюють.
Підлогу приміщення спочатку посипають дрібно розмеленим вапном із розрахунку 0,3 — 0,5 кг на 1 м2, а після цього укладають підстилку шаром завтовшки 5 — 7 см влітку і 10 — 12 см взимку. Підстилка постійно має бути пухкою, сухою й чистою, а за потреби її розпушують і настеляють нову. Розставляють годівниці і напувалки та прогрівають приміщення до 25 — 26 °С.
Після розміщення молодняку у приміщення для вирощування намагаються якомога швидше його нагодувати і напоїти. Найчастіше в особистих підсобних і фермерських господарствах упродовж перших 3 — 5 днів вирощування молодняк годують через кожних 2 год, згодовуючи йому крутозварені і дрібно посічені, без шкаралупи яйця, сир, пшоно, кукурудзяну чи пшеничну крупу, а починаючи з 6-ї доби птицю переводять на основний раціон. У цей період найкраще годувати молодняк повнораціонними комбікормами заводського виготовлення, а за відсутності їх можна давати кормосуміші, виготовлені у господарстві. Для цього використовують легкозасвоювані компоненти: кукурудзяну і пшеничну дерть, соєвий і соняшниковий шрот чи макуху, рибне, м’ясо-кісткове борошно, кормові дріжджі, рослинні й тваринні жири, вітамінно-мінеральні або білково- вітамінні премікси. Можна також застосовувати комбінований тип годівлі, тобто частину кормів молодняку птиці в разі вирощування на м’ясо згодовувати у вигляді сухої кормосуміші, а іншу частину — у вигляді вологих мішанок, до складу яких входять зернові, зернобобові корми, подрібнена зелена трава, коренеплоди, а також корми тваринного походження, але кормосуміш при цьому не повинна бути дуже вологою, а має бути розсипчастою. Щоб поліпшити перетирання корму один раз на тиждень молодняку дають гравій з розміром камінчиків 4 — 5 мм.
Для напування молодняку протягом перших двох тижнів використовують вакуумні напувалки (2 — 3-літрові скляні банки, перевернуті горловиною донизу і встановлені на спеціальні пластмасові підставки). У подальшому використовують напувалки різних конструкцій: чашкові, ніпельні, жолобкові, проточні тощо. Для профілактики кишково-шлункових захворювань через день напувалки можна наповнювати водою з 0,1%-м розчином перманганату калію, а під час вирощування індиченят на 3 — 4-ту добу у воду вводять антибіотики (левоміцетин) з розрахунку 20 — 25 мг на 10 голів.
У перші дні вирощування корми роздають на листах, краї яких мають бортики заввишки 2 — 3 см, або використовують плоскі годівниці у вигляді дек із висотою бортиків не більше ніж 4 см, а у старшому віці молодняк годують із лоткових, жолобкових, бункерних та саморобних годівниць.
Для загального обігрівання приміщення в умовах присадибних і фермерських господарств використовують пічне або водяне опалення, електронагрівальні прилади, а локального — електронагрівальні прилади, електролампи, електро- чи газові брудери. Впродовж перших двох тижнів практикують локальне (місцеве) обігрівання молодняку м’ясної птиці, що дає змогу істотно економити енергоресурси. Кращою ознакою комфортної температури для молодняку є його поведінка. Якщо ж він рухливий, активно скльовує корм, п’є воду, має чисте оперення, отже, температура у приміщенні відповідає нормативним вимогам.
Температура повітря в зоні розміщення курчат у перший тиждень вирощування має становити 30 — 32 °С, потім щотижня й знижують на 2 — 3 °С і доводять до 18 — 21 °С. Для каченят підтримують такі параметри температури: з 1-ї по 3-ю добу — 28 — 30 °С, з 4-ї по 7-му — 26 — 28 °С, з 8-ї по 15-ту добу її поступово знижують з 26 до
18 °С. Температуру в приміщенні на рівні розміщення індиченят слід підтримувати в таких межах: перший тиждень — 35 — 32 °С, другий — 32 — 28 °С, третій — 28 — 26 °С, а у подальшому її поступово знижують до 20 — 18 °С і підтримують на такому рівні до закінчення вирощування. Оптимальна відносна вологість повітря у приміщенні для молодняку птиці у середньому становить 60 — 75 %. Для підтримання її необхідно стежити за станом підстилки і обміном повітря. Для притоку свіжого і видалення забрудненого повітря влаштовують кватирки, фрамуги, вентиляційні шахти, встановлюють вентилятори. У теплу пору року, з метою зниження температури в приміщенні, відчиняють двері, зволожують повітря за допомогою розпилення в приміщенні води.
Важливим чинником, що впливає на ріст та розвиток молодняку птиці в разі вирощування на м’ясо, є світловий режим. Під час вирощування бройлерів застосовують цілодобовий світловий режим, змінюючи лише його інтенсивність. З метою економії електроенергії, починаючи з 3-тижневого віку, вдаються до переривчастого світлового режиму: 1 — 2 год світла, 2 — 3 год темряви.
Для індиченят, що вирощують на м’ясо, світловий режим упродовж перших 4 діб у приміщенні встановлюють тривалістю 23 — 24 год, з
5- го по 14-й день можна поступово зменшити до 18 год, з 15-го по 60-й — до 14 год. Із 60-денного віку і до закінчення відгодівлі індиченят утримують за 8-годинного світлового дня. При цьому протягом перших двох-трьох тижнів інтенсивність освітленості повинна бути на рівні 40 — 50 лк, а у подальшому її знижують у 2 — 3 рази, що сприяє спокійнішій поведінці молодняку, кращому їх росту, економії електроенергії. У першу добу життя каченят світло рекомендується зовсім не вимикати. Починаючи з другої доби, тривалість світлового періоду поступово скорочують і до кінця першої декади доводять до 16 год і не змінюють її до забою. Гусенят, що вирощують на м’ясо, від добового до тижневого віку утримують за цілодобового освітлення з інтенсивністю 20 лк, потім світловий день скорочують до 14 — 16 год на добу, а інтенсивність — до 15 лк.
Молодняк сільськогосподарської птиці, який вирощують на м’ясо, забивають — курей-бройлерів у 6-тижневому віці, каченят — у 7 — 8, гусенят — у 9, а індиченят — у 17-тижневому віці, оскільки пізніше у них настає линяння і з віком молодняк витрачає більше корму на одиницю продукції.