10.7. Утримання та годівля дорослих коней
Коней утримують у стайнях, обладнаних денниками та стійлами. Останні споруджують у два ряди вздовж бокових стін із проходом посередині стайні 2,6 м. Площа денників досягає 9 — 16 м2. їх обла- штовують годівницями, які розміщують на висоті 1 м від підлоги. Стійла розділяють суцільними перегородками, їх розмір залежить від величини коней і в середньому становить: довжина — 3, ширина — 1,75 м.
Найдоцільніше в стайнях використовувати комбіновані підлоги — біля годівниці глинобитну, а ближче до сечового жолоба — дощану чи цегляну з ухилом у бік останнього. Для підстилки придатні тирса, торф, солома з розрахунку 2 — 3 кг щодня на одну голову.
Годівниці (ясла) влаштовують вздовж стін. У приміщенні для напування коней встановлюють корита чи невеликі баки з кришками. Роздавання кормів і прибирання гною проводять уручну. В стайнях мають бути приміщення для зберігання кормів, збруї, інвентарю. Для забезпечення тваринам оптимальних умов утримання застосовують припливно-витяжну вентиляцію.
Стайні будують на 20, 40 та 60 голів робочих коней. Узимку температуру в приміщенні підтримують на рівні 4 — 10 °С, відносну вологість повітря — не менше ніж 85 %.
Робочих коней утримують у стійлах, а жеребців, жеребних і під- сисних кобил — у денниках. У кінних заводах племінне поголів’я розміщують у денниках. Конюх доглядає 15 — 20 голів. Кожну пару тварин закріплюють за їздовими, які відповідають за їхній стан здоров’я, роботоздатність та раціональне використання.
Годівля. Характерною особливістю органів травлення коней є невелика місткість шлунка, тому за одну даванку їм не можна згодовувати велику кількість кормів. Переповнення травного каналу спричинює утруднення дихання й сповільнення руху тварин.
Під час виконання робіт коні витрачають енергію, джерелом якої є вуглеводи, що використовуються організмом упродовж перших трьох годин роботи. Тому коней годують залежно від її характеру, тобто в разі виконання важкої і середньої роботи 6 — 7, а якщо вони відпочивають — то 3 рази на добу.
Напувають тварин після поїдання грубих кормів до згодовування концентрованих, оскільки потрапляння води в організм після конц- кормів зумовлює їх вимивання в кишки, що значно знижує перетравність корму.
У стійловий період до раціону коням уводять концентровані (овес, ячмінь, пшеничні висівки, зерно кукурудзи і в незначній кількості зерно пшениці та жита), грубі (сіно — переважно злакове, солома — вівсяна, просяна, ячмінна), соковиті (кукурудзяний силос, буряки, морква) корми. За загальною поживністю грубі в раціоні можуть досягати 50 %. Сіно бобових культур згодовують у суміші із злаковими, бо окрема його даванка спричинює у тварин здуття й кольки.
Улітку коней випасають на пасовищах чи згодовують свіжоско- шену траву. Тваринам верхових і рисистих порід її згодовують до 50 кг на добу.
Кількість концентрованих кормів у раціонах робочих коней залежить від виду роботи. Якщо робота легка, то їх даванку зменшують, а в раціон вводять більше грубих і соковитих. Частка концентрованих кормів у раціонах робочих коней становить 30 — 40 %. На 100 кг живої маси максимальна кількість грубих кормів досягає 3 — 4 кг, із них сіна — 1,5 — 2 кг. Норми годівлі для робочих коней визначають залежно від живої маси, роботи, яку необхідно виконати, її інтенсивності та фізіологічного стану організму (табл. 10.1).
10.1. Норми годівлі робочих коней, на одну голову за добу
|
Робочим коням із розрахунку на 1 к. од згодовують: перетравного протеїну — 80 - 90 г, кальцію — 4 - 5, фосфору — 4 - 5 г і каротину — 10 — 15 мг. Кобилам, починаючи з четвертого місяця жеребності, норму годівлі збільшують на 1,5 — 2, підсисним — на 3 — 4 кг сухої речовини, а з дев’яти місяців — відповідно на 2 — 3 і 4 — 6 кг. На кожну кормову одиницю жеребній і підсисній кобилі згодовують: перетравного протеїну — 115 г, кальцію — 7 — 8, фосфору — 5 — 6 г і каротину — 25 мг.
У разі роботи коней у полі норму годівлі збільшують на 20, а на важких дорогах та під час виконання транспортних робіт — на
10 %. Тваринам, які не працюють, норму годівлі знижують на 30 % порівняно з тією, що розрахована для виконання легкої роботи. Якщо коні недостатньо вгодовані, то даванку концентрованих кормів їм збільшують на 2 — 3 к. од.
Частка кормів у раціонах робочих коней у період виконання важкої роботи становить: концкорми — 40 — 55 %, грубі — 35 — 40, соковиті — 5 — 25 %, а середньої і легкої — відповідно 35 — 45, 35 — 50, 5 — 20 % та 25 — 30, 60 — 65, 5 — 20 %. Потреба дорослого робочого коня живою масою 500 кг під час виконання середньої роботи на рік досягає 47 ц к. од. і 3,8 ц перетравного протеїну, а легкої — відповідно 33 і 2,6.
Племінним і спортивним коням згодовують доброякісне сіно, соковиті (морква, цукрові буряки, картопля) та суміші концентрованих кормів, які у зимовий період становлять не менше ніж 50, а за пасовищного утримання — 30 — 40 %.
Раціони жеребців повинні містити різноманітний набір кормів і бути збалансованими за поживними, мінеральними і біологічно активними речовинами. До їх раціону також вводять корми тваринного походження (м’ясо-кісткове борошно, збиране молоко, сир, курячі яйця), пророщене зерно (400 — 500 г на день), премікси, кухонну сіль. У літній період жеребцям згодовують свіжоскошену траву (до 30 кг за добу). В разі посиленого статевого навантаження раціон жеребців має складатися із концентрованих кормів — 60 %, грубих — 35 і соковитих — 5 %.
Жеребцям рисистих і верхових порід у парувальний період на 100 кг живої маси згодовують 2 к. од. і 130 г перетравного протеїну, а в інші періоди — 1,6 к. од. та 100 г; кальцію — 6 — 8 г, фосфору —
5 — 4 г, каротину 35 — 15 мг. Плідникам ваговозних порід раціон зменшують на 0,2 к. од.
Після закінчення парувального періоду жеребців переводять на звичайний раціон, вилучаючи корми тваринного походження. Пліднику живою масою 550 кг у непарувальний період згодовують: сіна — 9 кг, концкормів — 4 — 5 і соковитих — 3 — 5 кг.
Племінним кобилам до раціону вводять сіно лучне чи злаково- бобове, моркву, буряки, картоплю, якісний силос. У літній період кобилам верхових і рисистих порід дають зелену масу чи випасають на пасовищах, а також згодовують 2 — 3 кг сіна і 1,5 — 2 кг вівса на одну голову за добу. Для забезпечення організму мінеральними речовинами використовують кісткове борошно, преципітат, трикальційфосфат або крейду кількістю 30 — 60 г і кухонну сіль 30 — 50 г на одну голову за добу.
У другій половині жеребності норму концентрованих кормів збільшують на 1 — 2 кг і до раціону вводять пророщене зерно, моркву, трав’яне і м’ясо-кісткове борошно та мінерально-вітамінні добавки.
Із розрахунку на 100 кг живої маси жеребним кобилам дають
1,6 — 1,7 к. од. і 105 — 110 г перетравного протеїну, а підсисним — відповідно 2,0 та 100 — 105. Якщо підсисних кобил використовують на легких роботах, то норми годівлі збільшують на 30 %.
Перед годівлею коней напувають (добова потреба води взимку — 30 — 50, влітку — 70 — 80 л на одну голову), після чого згодовують корми у такій послідовності: грубі, соковиті й концентровані. Половину грубих кормів дають у вечірню годівлю.
Концентровані корми згодовують однаковими даванками або залежно від характеру й тривалості роботи розділяють їх на ранок і обід. Годувати коней припинять за 30 — 40 хв до початку роботи, оскільки в цей період відбувається часткове перетравлення корму і перевантаження травного каналу зменшується.