11.5.2. Безперервна технологія вирощування товарної риби
За традиційної технології ставового рибництва процес вирощування риби передбачає низку послідовних етапів, технологічні процеси яких здійснюються у спеціалізованих ставах. Пересаджування риби із одного ставу в інший спричинює у неї стресові ситуації і травмування, що негативно позначається на її рості та призводить до загибелі. Одними із трудомістких процесів під час вирощування риби, особливо в полікультурі, є виловлювання і пересаджування, що потребують значних енергетичних і матеріальних витрат.
Для уникнення негативних явищ, які притаманні повносистемній технології ставового рибництва з дворічним циклом вирощування риби, і було розроблено технологію безперервного вирощування її. Вона полягає в тому, що личинок до стадії мальків масою 0,5 — 1 г підрощують у малькових ставах з щільністю посадки 500 — 600 тис. екз/га. Через 20 — 30 діб, коли мальки досягнуть маси
0, 5 — 1 г, їх пересаджують у нагульні стави, де вирощують упродовж
2 років до досягнення товарної маси. Цьоголітки за розрідженої посадки мають високу швидкість росту і досягають живої маси 100 — 150 г. За умов використання полікультури у нагульні стави також висаджують мальків білого товстолобика 8 — 12 тис. екз/га, строкатого товстолобика 1 — 3 тис. екз/га і білого амура 0,2 — 1,1 тис. екз/га.
Безперервна технологія вирощування риби запобігає її травматизму, подовжує осінній і весняний періоди живлення природними кормовими ресурсами, значно скорочує водоспоживання, оскільки на першому році життя рибі не потрібна проточність води, а внесені у став корми і добрива не виносяться з водою і повністю використовуються рибами.
За цієї технології ложе ставів має бути ретельно сплановане, вони повинні бути достатньо глибокими, добре підготовленими до зариблення, не містити хижої та малоцінної риби. За вирощуванням риби в нагульних ставах встановлюють ретельний контроль. За дотримання всіх технологічних процесів у нагульних ставах рибопро- дуктивність їх збільшується вдвічі.