Ячмінна шведська муха
Ячмінна шведська муха (ячменная шведская муха) Oscinella pusШa Mg. належить до родини злакових мух Chloropidae ряду двокрилих комах Diptera.
Доросла муха (табл. 18) має довжину до 2мм, чорного кольору з опуклою пердньоспинкою, прозорими з металевим відливом крилами. У ячмінної мухи передні та середні гомілки жовті, а задні посередині затемненні (у вівсяної мухи ноги цілком чорні). Яйця циліндричні, білі, довжиною 0,6мм. Личинка жовтувато-біла, пупарій коричнево-бурий.
Розповсюджена всюди, де є культурні і дикорослі злаки. Пошкоджує частіше ячмінь, пшеницю і кукурудзу.
На півдні України розвивається 4 покоління.
Зимують личинки в середині стебел озимих хлібів, на пирії та сходах падалиці. Виліт мух першої генерації відбувається в період весняного кущіння озимих та сходів ярих колосових культур.
Літ мух розтягнений. Живляться вони нектаром квітів. Яйця відкладають на молоді стебла перезимувавших рослин, а на посівах ярих - на сходи, що мають не більше 2-3 листків. Яйце розвивається протягом 5-10 днів.
Личинка після відродження проникає в середину стебла; живиться поблизу вузла кущіння, але сам вузол кущіння не
пошкоджує. В наслідок пошкодження центральний лист спочатку жовтіє, а потім стає бурим, тоді як решта листків зелені.
Личинка розвивається 20-25 днів, лялечка - 11-25 днів.
Виліт мух другого покоління співпадає з фазою колосіння - цвітіння хлібних злаків. Розвиток другої генерації відбувається в основному на посівах ярого ячменю та вівса.
Третє, а за сприятливих умов і четверте покоління розвиваються відповідно на падалиці колосових та сходах озимих культур.
Пошкодження личинками шведської мухи найбільш небезпечні, якщо заселяється головне стебло до початку кущіння рослини.
На сходах кукурудзи мухи відкладають яйця у фазу 1-3 листків в основному за колеоптилем. Якщо личинка знищує конус наростання, сходи гинуть.
З а х о д и б о р о т ь б и з м у х а м и.
1. Розміщення колосових по кращих попередниках.
2. Лущення стерні, а за 2-3 тижня після цього глибока зяблева оранка.
Таблиця 18. Шведська муха: 1 - муха, 2 - яйце на листку, 3 - личинка, 4 - останній сегмент личинки зверху, 5 - псевдококон, 6 і 7 - пошкодження сходів та колоска.
3. Оптимальні строки сівби.
4. Внесення рекомендованих доз добрив.
5. При чисельності мух вище ЕПШ у період їх масового льоту провести обприскування пестицидами.