5.1.4. Технологія випасання тварин
Особливості спасування трави різними видами тварин.
Трава. яку поїдають тварини на пасовищі, перетравлюється краще, ніж із годівниць. На пасовищі у тварин різко посилюється секреція слини. За даними К.В. Бейлі (1961), при поїданні зеленої маси і ремиґанні на одиницю сухої речовини цього корму тварина виділяє у
2 — 3 рази більше слини, ніж на одиницю сухої речовини силосу. Напевно, це результат комплексного впливу свіжого соковитого зеленого корму, його аромату і смаку на організм тварини. При цьому забезпечується висока перетравність поживних речовин зеленого корму при мінімальних витратах енергії на підтримання життєдіяльності.
Коні і кози скушують траву дуже низько — на висоті 1 — 1,5 см. Вівці завдяки роздвоєній губі добре вибирають ніжні частини рослин навіть із травостою, який має колючки.
Корови зривають або щипають рослини здебільшого на висоті
3 — 4, а якщо травостій високий, — 14 — 18 см. При висоті травостою
26 — 32 см вони зривають лише верхню частину рослин. Довжина пучків трави, за даними Джонстона Уоллеса, при цьому становить
5 — 8 см. Проте, за цими даними, тварини нерідко зривають пучок на всю довжину рослини. Це найчастіше спостерігається при випасанні тварин на посівах однорічних культур — вівса з викою, жита, перерослих злакових, а також бобових багаторічних трав. При зриванні довгих пучків тварини на певний час припиняють спасування травостою.
А.П. Мовсисянц з посиланням на Джонстона Уоллеса повідомляє, що за хвилину корова може зірвати і проковтнути не менш ніж 30 пучків трави. За даними цього автора з посиланням на результати хронометражу, проведеного на дослідній станції в Раукарі (Нова Зеландія), телиця робить у середньому 51,3, а корова залежно від відчуття голоду і якостітрави — 30 — 90 і більше щипків за хвилину. Загальна кількість щипків за добу — від 25 000 за умови достатнього травостою до 75 000 на бідному пасовищі. Спостереження авторасвідчать, що корови симентальської породи роблять до 40 щипків за хвилину при висоті травостою 18 — 22 см.
Тривалість випасання. Тварин випасають у середньому 7,5 — 8 год за день Якщо корму на соковитому травостої достатньо, тварина витрачає менше часу, якщо травостій перестояв, — більше, від 330 до 600 хв залежно від продуктивності тварини і травостою. В середній смузі на соковитому травостої, який не перестояв, тварини пасуться протягом 8 — 9 год, на травостої, який перестояв, і на малопродуктивному пасовищі — 9 — 10 і навіть 11 — 12 год.
Через 2 — 3 год випасання переривається ремиґанням. Воно триває і вночі. На пасовищі на ремиґання припадає не менш ніж
5 — 6 год, при стійловому утриманні і великій частці грубих кормів — 8 — 10 год. У малих жуйних на пасіння і ремиґання витрачається відповідно по 2 — 3 і 1,5 — 2 год. Коні під час пасіння одночасно пережовують корм.
Ранкове випасання більш доцільне, оскільки вранці трава по- живніша і містить більше вітамінів. За даними Ю.І. Бєляєвського (1984), найбільше каротину у вранішній траві (о 5 — 8-й год ранку). Ранкове випасання позитивно впливає на здоров’я тварини, розвиток плоду у корів, одержання здорових телят. Він вважає, що випасання — це не тільки повноцінна годівля, а й великомасштабний ветеринарно-профілактичний і лікувальний засіб у стадах з десятками мільйонів голів без будь-яких матеріально-технічних витрат і застосування людських ресурсів. Позитивно випасання впливає і на якість молока. Тому бажано, щоб тварини в пасовищний період постійно були на пасовищі, навіть якщо пасовище розміщене безпосередньо біля місць утримання тварин.
При випасанні влітку тварини іноді зазнають теплових стресів, втрачають апетит і знижують продуктивність. Зменшення споживання корму позбавляє їх додаткового тепла.
Питання етології тварин на пасовищах. Питання етології тварин — один з напрямів вивчення їх поведінки мало турбують фахівців-тваринників, їх нерідко просто ігнорують, що на практиці призводить до грубого, необдуманого ставлення до тварин. Крім теплових і кормових, тварини на пасовищі зазнають емоційних стресів, які впливають на їхню продуктивність і якість продукції. У США підрахували вартість збитків від емоційних стресів, яка на поголів’я овець становлять 225 млн доларів щороку (А.П. Мовси- сянц, 1976).
Тварини (молочні корови, вівці, свині) є комунікабельними і спостережливими. Автор не раз спостерігав, як молочні корови реагують на зміну обстановки, наприклад, на наявність чи відсутність концентратів на доїльній установці під час доїння. Якщо немає концентратів і тварини, які стоять попереду, це виявили, то в усіх корів, що очікують доїння, це відразу позначається на віддачі молока, настрої, вони стають стурбованими, не поспішають до доїльного станка.
Важливим фактором є постійність обслуговуючого персоналу. Тварини негативно реагують на його зміну. У них добре розвинений рефлекс звикання, що також входить до комплексу стадної взаємозалежності. Подібно до того, як тварини реагують на появу нових особин у стаді, так само вони сприймають появу нових осіб серед обслуговуючого персоналу і те, коли вони не приходять. Чим менше стадо, тим більше це помітно.
Слід чітко додержувати прийнятого режиму і розпорядку дня, оскільки організм тварини до нього звикає. Як зазначає А.П. Мов- сисянц, основного ланкою, яка зв’язує тварину з подразниками навколишнього середовища, є їжа, режим годівлі і напування. Тут переплітаються два взаємозалежних процеси — фізіологічний та організаційний. Тварини хворобливо реагують на ламання стереотипів у годівлі, молоковіддачі, місцезнаходженні. При довільному підході до зміни складових цієї системи можуть виникати несприятливі наслідки. Так, в одному із великих господарств Уманського району Черкаської області на початку 70-х років вирішили сконцентрувати поголів’я на одній з ферм центрального відділку. Там також було організовано зрошувану ділянку для випасання худоби, обладнано доїльний зал із сучасними доїльними установками, тобто було поліпшено умови утримання, годівлі і доїння тварин. Результат виявився відразу, проте зовсім не такий, якого очікували. Ламання стереотипів в утриманні дорослих тварин призвело до різкого зменшення надоїв. Тварини почали хворіти на мастит. Ферму довелося терміново розукомплектовувати по відділках, формувати стадо заново, багатьох тварин вибраковувати.
Серед тварин на пасовищі спостерігається високий ступінь стадної організованості, сильна стадна взаємозалежність, тобто поголів’я за стійлового утримання — це не стадо, а просто група тварин. Спілкування тварин виникає переважно на пасовищі і є важливою умовою його раціонального використання.
Навесні, після стійлового зимового утримання, відчуття стадності знову виробляється тваринами. У стаді вони здебільшого одночасно припиняють випасання (пастись продовжують лише окремі тварини), починають ремиґати, відпочивати, йдуть на водопій. У стаді завжди є тварини-вожаки, домінуюче становище яких «визнає», «приймає» решта його. Якби цього не було, у стаді не припинялись би бійки тварин біля водопою, годівниць і навіть на пасовищі при скупченому випасанні. Антагоністичні відношення найчастіше виявляються при введенні нових тварин у стадо.
У стаді кожна тварина знає своє місце, силу, стан іншої тварини, у ньому при тривалому спільному перебуванні встановлюється і свій специфічний запах, який сприяє спокійному перебуванню худоби на пасовищі, під час перегонів, на прогулянці, дає змогу відразу відрізняти «своїх» і «чужих», вважає А. П. Мовсисянц.
У тварин виробляються стереотипи поведінки, умовні рефлекси, наприклад, підхід до годівниці, водопою, доїльної установки тощо. Багато процесів виконуються потім рефлекторно.
У стаді існує велика сила наслідування. Авторові доводилося спостерігати за стадом, яке відпочивало і ремиґало. Паслись лише окремі тварини. Як тільки переносили електроогорожу, так услід за кількома тваринами стадо дружно піднімалось і буквально накидалося на свіжу смугу трави. За повідомленням Трайба (1950), який спостерігав за отарою на пасовищі, напівголодні вівці, які ще не напаслись, прямували за більшістю і припиняли приймати корм разом з тими, які наїлись.
Кожна тварина під час випасання займає смугу, приблизно удвічі ширшу за її корпус.
Автор спостерігав добре організоване випасання тварин «з-під ноги» у кормовій сівозміні колишнього колгоспу ім. Щорса (Мань- ківський район Черкаської області). У стаді, яке пасеться, завжди є тварини, які є авангардом. Вони займають передню його частину, другі пасуться посередині, а треті — тільки позаду. Є тварини — «порушники» установленого порядку. Вони намагаються відійти вбік, на свіжий травостій. Ніби «усвідомлюючи неправомірність» своїх дій, вони чутливо реагують на окрик пастуха, знаючи, що він стосується їх. Очевидно, в них виробляється умовний рефлекс внаслідок кількох порушень.
Випасання «з-під ноги» — мистецтво, досвід, результат знань тваринників, любові до своєї справи. Тварини по-своєму і правильно оцінюють ділову, спокійну обстановку, тишу, яку лише зрідка порушує неквапливий спокійний окрик пастуха чи підпасків. Вміло і спокійно виконують свої обов’язки спеціально навчені собаки.
Важливо потурбуватися про захист стада від спеки в обідній час — на період доїння. Добре, коли є насадження чи узлісся біля річки або водоймища.