2. Складові польового кормовиробництва
Польове кормовиробництво включає три основні джерела одержання кормів: кормову площу, зернокормові культури, побічну продукцію рослинництва.
Кормова площа. Польові землі, на яких вирощують кормові культури, називають польовою кормовою площею. Вона забезпечує від 50 — 55 до 65 — 70 % загального обсягу виробництва кормів (за поживністю). Це переважно грубі (сіно, солома), соковиті і зелені корми, трав’яні концентрати, сінне і трав’яне борошно, листкова маса бобових трав, трав’яні брикети і гранули.
До складу кормових культур, які вирощують на польовій кормовій площі, входять багато- й однорічні бобові і злакові трави, зернофуражні злакові і бобові, коренеплоди, бульбоплоди, баштанні, які вирощують на корм, а також одно і багаторічні рослини хрестоцвітих, айстрових, мальвових та інших родин.
Зернокормові культури. На польовій кормовій площі вирощують усі види кормів, крім зерна, яке використовують на корм. Це є завданням переважно галузі рослинництва. Основні зернокормові культури — це злакові (кукурудза, ячмінь, сорго, овес), зернобобові (горох, соя, боби, люпин, чина). Певне значення для одержання зернофуражу мають озима пшениця, могар. Використовувати пшеницю на фураж небажано. Як корм вона набагато поступається іншим зернофуражним культурам, особливо ячменю і кукурудзі.
Побічна продукція рослинництва становить велику частку валового його продукту (до 40 % і навіть більше). Найвигідніше цю продукцію можна використати у тваринництві. Крім того, вона є основним джерелом органічних добрив, які мають на тваринницьких фермах і комплексах або виготовляють безпосередньо в полі компостуванням соломи з гноївкою і рідким гноєм. Краще це робити у спеціальних польових гноєсховищах.
Розміщення посівів кормових культур на кормовій площі. Польова кормова площа — поняття збірне, оскільки кормові культури рідко вирощують разом на окремій, спеціально виділеній для цього площі. Якщо це вигідно для тваринництва, то не завжди виправдано в загальногосподарському плані. Річ у тім, що більшість кормових рослин — це ще й добрі попередники для культур польової сівозміни. Наприклад, багато- і однорічні бобові трави, кукурудзу на силос і зелений корм, ранню кормову картоплю, ранні ярі кормосуміші вирощують на зайнятих парах як попередники озимих зернових. Тому польова кормова площа включає посіви кормових культур на різних типах і видах сівозмін — кормових, кормо- польових, польових, ґрунтозахисних, на схилах, заплавних землях, на запільних ділянках. Сюди можна віднести і рекультивовані землі після кар’єрних виробок, піщані землі.
Враховуючи розкиданість кормової площі, треба правильно розмістити на ній посіви кормових культур, з’ясувати, в яких сівозмінах, на якій відстані від ферм більш вигідно виробляти ті або інші корми, оскільки це пов’язано з урожайністю кормових культур, собівартістю кормів і продукції тваринництва, а в кінцевому підсумку — з рентабельністю господарства.
Розміщення посівів культур зеленого і сировинного конвеєра та кукурудзи на силос. Як уже зазначалося, у польових сівозмінах економічно вигідніше мати сіно і сінаж, а зелені корми й сировину — для трав’яних добавок у концкорми — в спеціалізованих кормових. Такий підхід до виробництва вказаних кормів практично реалізується у багатьох господарствах. Не можна вважати поки що вирішеним питання про місце виробництва кукурудзяного силосу. Великий обсяг заготівлі цього корму спонукає виробляти його в польовій сівозміні, де для цього відводять 7 — 10 % площі. Крім того, кукурудза на силос як основна силосна культура є попередником озимих зернових, насамперед озимої пшениці, але часто не кращим. Тому в 60 — 70-х роках минулого століття були пропозиції поміняти місцями виробництво зелених кормів і вирощування кукурудзи на силос: кукурудзу вирощувати в кормовій сівозміні, культури зеленого конвеєра — у польовій. Проте це виявилося практично неприйнятним, оскільки в польовій сівозміні за нинішньої її структури зелений конвеєр практично неможливий. Крім того, великі транспортні витрати призводять до того, що зелений корм стає дорожчим майже удвічі.
Як було зазначено вище, одержання зелених кормів у польовій сівозміні пов’язане з недобором зеленої маси. Тут треба нагадати висловлювання В.Р. Вільямса про те, що будь-яка спроба створити основну, а не підсобну зелену кормову площу в польовій сівозміні пов’язана із значним зниженням продуктивності праці в польовій сівозміні.
Слід чітко усвідомити, що більш транспортабельні і менш обводнені корми доцільно вирощувати в польових, а зелену масу кормових культур — поблизу місць утримання худоби в кормових сівозмінах.
Кукурудза на силос у фазі воскової стиглості містить 28 — 30 % сухої речовини, тому більш транспортабельна, ніж зелені корми, які містять 18 — 22, а нерідко навіть 12 — 14 % сухої речовини (хрестоцвіті). Утім, і її доцільно вирощувати ближче до ферм. Возити за
4 — 6 км силосну масу невигідно. У зв’язку з цим можна було б збільшити спеціалізовану кормову сівозміну, яку розміщують поблизу місць утримання худоби, і вирощувати в ній також кукурудзу на силос, а після неї — пшеницю. З думкою відносно того, що кукурудза на силос є поганим попередником пшениці, повністю погодитись не можна. Досліди кафедри механізації Уманського державного аграрного університету (М.К. Сінгур) і практика багатьох господарств (у тому числі навіть у Степу) показали, що за правильного догляду за кукурудзою і якісної підготовки ґрунту після неї під пшеницю врожайність пшениці не менша, ніж після інших попередників.
Місце багаторічних трав у системі польової кормової площі. Багаторічні трави вирощують у кормових і польових сівозмінах. Агротехнічне значення трав у польовій сівозміні полягає в тому, що вони поліпшують структуру і родючість ґрунту і є попередниками озимих культур. У польовій сівозміні культура бобових трав (конюшини й еспарцету) переважно не мета, а засіб. Основний недолік такого розміщення полягає в тому, що не реалізується біологічна особливість багаторічних трав давати урожай протягом 3 — 5 років, тобто багаторічні трави використовуються як звичайні попередники один рік і часто на один укіс. При цьому дуже сумнівним є і їх агротехнічна перевага перед однорічними бобовими. Все це ускладнюється ще й дорожнечею насіння багаторічних трав. Невигідно сіяти дуже дороге насіння для одержання одного-двох укосів еспарцету і конюшини. Тому основне місце багаторічних трав, культура яких передусім була б метою, а не засобом, у кормових і ґрунтозахисних сівозмінах, на схилах.
У зайнятих парах слід розміщувати посіви буркуну дворічного, ярі і озимі суміші, горох для одержання сіна, сінажу, раннього силосу. Буркун, наприклад, — найцінніший попередник озимої пшениці. Еспарцет доцільно вирощувати на зайнятих парах у суміші з буркуном. Таке поєднання вигідне. Зелену масу можна згодовувати тваринам у свіжому вигляді, з неї також виробляють якісне сіно, сінаж. Це дає змогу зекономити дороге насіння еспарцету, оскільки на 1 га його потрібно удвічі менше.