4.2. Технологія заготівлі
Для оптимізації режиму сушіння потрібно визначати вміст сухої речовини у трав’яній масі, контролювати витрати палива, продуктивність агрегатів. Потім ці показники уточнюють за довідковими даними (див. табл. 101).
Корми штучного сушіння виробляють у системі сировинного конвеєра. При складанні плану заготівлі їх, особливо у великому обсязі, розробляють систему сировинного конвеєра з розрахунками щоденної потреби зеленої маси, зазначенням періодів збирання, урожайності культур, площ посіву. Визначають також строки збирання по культурах, уточнюють технологію заготівлі, віддаючи перевагу прив’ялюванню трав (скошування, прив’ялювання, згрібання, підбирання, подрібнення), марки збиральних машин і транспортні засоби, види сухих кормів (борошно, гранули, брикети, січка). З урахуванням цих даних складають загальний план виробництва кормів штучного сушіння. Відповідно до плану формують збирально- транспортну ланку і ланку з обслуговування агрегату й розраховують необхідну кількість машин тощо. Для уточнення потреби у збиральних машинах та транспортних засобах проводять розрахунки за тими самими формулами, що й при заготівлі сінажу.
Потребу в зеленій масі на 1 год роботи сушильного агрегату визначають за формулою
де Пс.а — продуктивність агрегату з розрахунку на вологу масу, т/год; Пс.п — продуктивність агрегату з розрахунку на суху продукцію; т/год; Сп/т — маса сухої продукції в 1 т сирої маси, т;
де Всм — вологість зеленої маси (сировини), %; 1,1 — поправний коефіцієнт на залишкову (гігроскопічну) вологість трав’яного борошна.
Пр иклад. Агрегат АВМ-0,65 при вологості сировини 75 % виробляє 0,65 т трав’яного борошна за 1 год. Підставивши ці дані у формули, знайдемо:
Отже, необхідно 2,36 т зеленої маси при вологості 75 % для роботи АВМ-0,65 протягом 1 год.